Týden s tancem
Mezinárodní den tance – kdo a jak slaví? Nejprve Praha:
Ačkoli se letos neodehrává pod záštitou Vize tance, Mezinárodní den tance natrvalo zakotvil v českém prostředí a 29. dubna se republika roztančí na mnoha místech. V Praze se oslavy konají v organizaci agentury Art 4 People. Letos se taneční den neuskuteční u Národního divadla, ale program je celý přesunut na Střelecký ostrov, kde část oslav probíhala úspěšně i loni. Letošní program probíhá od 14 do 22 hodin. Na hlavní stage se představí řada hostů ze studií, tanečních skupin i souborů kamenných divadel, aby tak ukázali, že ve svátek tance se dokáží spojit bez ohledu na odlišnou historii, styly a podobu, kterou na sebe tanec bere:
14:00 – 16:00
Přehlídka tanečních souborů a skupin: Axé capoeira; Pole Heaven; Taneční studio Andrea (step); Freedom / Fridolín TŠ HES; Contemporary – prostor pro tanec; InDance; Dana Pala Creativity Youths; RICO TUMBAO; Taneční studio IMPULS; Snatch rank (hip hop); inSpiral Dance
16:30 – 17:30
Baletní tyč – veřejný trénink pod taktovkou sólistů a baletních mistrů řady souborů
17:30 – 18:00
Flashmob
18:00 – 18:45
Happening tanečních konzervatoří: Pražská taneční konzervatoř a soš, s.r.o.; Taneční konzervatoř hl. m. Prahy; Taneční centrum Praha – konzervatoř o.p.s.; Balet Praha Junior
18:45 – 20:00
GALA baletních souborů: Pražský komorní balet; Moravské divadlo Olomouc; Balet divadla F. X. Šaldy Liberec; Balet divadla J. K. Tyla v Plzni; Laterna magika; Balet Národní divadlo Praha
20:00 – 22:00
After party – DJ Baleťák
Nakonec tedy vznikl i flashmob, společný tanec, který si mohou zatančit účastníci všude:
Další program na Střeleckém ostrově najdete zde, zahrnuje totiž paralelně ještě dvě místa.
Balet Národního divadla se účastní v rámci programu v těchto sekvencích:
15:30 – Baletní dílna pod vedením Nikoly Márové a Adama Zvonaře
16:30 – 17:30 – Veřejný baletní trénink
18:45 – 20:00 – Duet z choreografie Rain v rámci GALA
Balet Moravského divadla Olomouc se přidává k MDT a informuje o dalších aktivitách. Dnes se v Olomouci skuteční mezinárodní Balet Gala.
Hned několik držitelů Ceny Thálie se setká v projektu Balet Gala, který dnes večer poprvé uvede baletní soubor Moravského divadla Olomouc. Milovníci tanečního umění se mohou těšit na vystoupení Michala Štípy dva měsíce poté, co ukončil svou dlouholetou kariéru prvního sólisty v pražském Národním divadle. Na olomouckém jevišti se navíc setká se svou životní taneční partnerkou Nikolou Márovou. Po dnešním premiérovém uvedení bude mít projekt Balet Gala do konce sezony další dvě reprízy. A to není ze současných aktivit souboru všechno! V pondělí 29. dubna se olomoucký balet připojí k oslavám Mezinárodního dne tance.
Moravské divadlo uvádí exkluzivní projekt Balet Gala coby důstojnou kompenzaci za titul The Beatles Celebration, jehož uvádění muselo být v této sezoně pozastaveno kvůli komplikacím ohledně prodloužení dočasné licence. „Chtěli jsme našim předplatitelům nabídnout důstojnou náhradu. Věřím, že je jedinečná taneční show Balet Gala potěší. Program je skutečně pestrý a špičkoví olomoučtí tanečníci i pozvaní hosté jsou zárukou velkého diváckého zážitku,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.
Program galavečera připravil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa, který se rovněž představí ve dvou ukázkách. Půjde o jeho první vystoupení po únorové rozlučce v pražském Národním divadle. „Na návrat na divadelní prkna se samozřejmě těším. Ale cítím především zodpovědnost za celý večer než za můj výkon. Což je pro mě osobně celkem velká změna. Skloubit vše dohromady bylo velmi náročné, protože jsme za sebou měli premiéru Bajadéry a před sebou hostování v Opavě s inscenací Spící krasavice. Věřím, že se nám podařilo připravit zajímavý program, v němž se klasika snoubí s modernou,“ uvádí Michal Štípa. První polovina večera bude patřit ukázkám z baletu Ludwiga Minkuse Paquita. „Tento titul nám přišel zajímavý pro soubor i olomoucké publikum. Divákům představíme část z celovečerního titulu, který se uvádí po celém světě.“ Nastudováním byl pověřen Guido Sarno, který se olomouckému publiku už stihl představit jako Solor v inscenaci Bajadéra. „Tentokrát to pro mě byla nová role. Během příprav jsem působil současně jako tanečník i učitel. Přijal jsem tuto náročnou výzvu bez obav. Máme kvalitní soubor a všichni tomu věnovali maximum. Výsledek bude určitě stát za to,“ uvádí Sarno, který si zatančí duet s olomouckou primabalerínou a držitelkou Ceny Thálie Yui Kyotani. „Jsem moc ráda, že můžu tančit právě Paquitu. Poprvé jsem se s tímto dílem setkala jako studentka, tehdy jsem tančila ve sboru. Po čtrnácti letech jsem dostala příležitost zatančit si hlavní roli. Moc se na vystoupení těším,“ připojuje Kyotani. V první polovině večera se dále představí sólistky Emily-Joy Smith a Rachel Hickey, demisólistka Michaela Tsepeleva Horká a členové sboru.
Velkým lákadlem druhé části večera jsou ukázky z baletů Labutí jezero a Louskáček, v nichž vystoupí dvojnásobní držitelé Ceny Thálie Michal Štípa a Nikol Márová. „Představa, že si po Michalově odchodu z Národního divadla spolu už nezatančíme, byla opravdu moc smutná. Nedokázala jsem si představit, že už spolu nebudeme na jevišti. Takže když mi řekl o olomouckém baletním gala, tak mě to moc potěšilo. Navíc mám k olomouckému divadlu speciální vztah. Když se mi před osmi lety narodil syn, tak první představení po porodu jsem měla právě u vás v Moravském divadle. Byl to galavečer, na kterém jsme s Michalem tančili duet ze Spartaka. Byl to tehdy krásný a silný zážitek, návrat zpátky na scénu,“ zavzpomínala Márová. Dalšími hosty galavečera jsou sólisté baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Barbora Šulcová a Stéphane Aubry. Představí se v choreografii O Balcão de Amor z inscenace All That Jazz, Rock, Blues, za níž získali nominaci na Cenu Thálie. „Oslovil jsem je, aby na galavečeru zatančili právě tento duet, protože je zde ukázka vtipu, skvělých nápadů a krásné muziky. Věřím, že se tato část bude divákům také líbit,“ říká Štípa. Vedle ukázek z klasických baletů Spící krasavice, Bajadéra či Don Quijote dojde také na modernu. Z inscenace Three4Dance vybral Michal Štípa choreografii Petera Dedinského Zrcadlení na hudbu oscarového skladatele Gustava Santaolally.
Po dnešním prvním uvedení bude mít projekt Balet Gala do konce sezony ještě dvě reprízy, a to v pondělí 13. května a v pátek 31. května.
V úvodu příštího týdne čeká baletní soubor Moravského divadla další speciální akce. V pondělí 29. dubna se totiž připojí k oslavám Mezinárodního dne tance – a to hned na dvou místech v republice. „Sdružení Art 4 People připravilo k Mezinárodnímu dni tance bohatý program na Střeleckém ostrově v Praze, kterého se vedle baletních souborů z Prahy, Plzně a Liberce zúčastní také náš soubor. Michal Štípa povede veřejný trénink a sólisté Yui Kyotani a Guido Sarno zatančí v rámci večerního gala duet z prvního jednání baletu Bajadéra,“ přiblížila dramaturgyně olomouckého baletu Martina Náhlíková. Specialitou programu je flashmob, tedy bleskové taneční vystoupení ve veřejném prostoru „Náš soubor zatančí flashmob na choreografii společnou pro celou Českou republiku, a to v 16 hodin v prostorách obchodního centra Olomouc City. Záznam z vystoupení poté odešleme do Prahy, kde jej ihned odvysílají na Střeleckém ostrově. V půl šesté odpoledne pak flashmob na stejnou choreografii zatančí účastníci pražských oslav včetně Michala Štípy a našich sólistů.“
Balet Národního divadla Brno v rámci Mezinárodního dne tance chystá vlastní program
Pondělí 29. dubna 2019 na piazzettě před Janáčkovým divadlem
ČASOVÝ HARMONOGRAM:
15:30 – 16:00 – Registrace na Open class (zdarma)
16:00 – 16:45 – Open class s Baletem NdB
16:45 – 17:00 – Vystoupení Baletu NdB
17:00 – 17:20 – Vystoupení Taneční konzervatoře Brno
17:20 – 18:00 – Vystoupení hostů Baletu NdB (Taneční skupina B-Fresh a Bezmasacrew) a předávání cen Malování Louskáčka
Těšit se tedy můžete nejen na balet, ale také na moderní/současný tanec, street dance, break dance, dále na soutěže o lístky do divadla pro účastníky Open Classu a další. Oslavy budou poté pokračovat představením Baletu NdB Romeo a Julie v Janáčkově divadle od 19.00.
Mezinárodní týdny tance – pozvánka na galavečer
Bezprostředně po oslavách MDT mohou diváci navštívit další taneční událost, V úterý 30. dubna 2019 od 19.00 hodin v Divadle Hybernia se koná galavečer Mezinárodních týdnů tance (MTT). Tento festival svou historii odvozuje od předrevoluční éry a považuje se za nejstarší český festival zaměřený na současný tanec. Jedním z vrcholů třiatřicátého ročníku MTT (festival tanec Praha ohlašuje 31. ročník existence), jehož pořadatelem je již tradičně Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium, bude velký galavečer, který je koncipován jako přehlídka „toho nejlepšího, co v oblasti současné tvorby za uplynulou sezónu vzniklo. tak šest profesionálních uměleckých těles představí výjimečný výběr z jejich aktuálního repertoáru,“ uvádí organizátoři.
V programu večera vystoupí například zástupci všech tří Národních divadel s fragmenty z jejich kmenového repertoáru: Brno představí práce svého uměleckého šéfa Mária Radačovského (Slovensko), Ostrava Jiřího Pokorného (Nizozemí), a Praha Maura Bigonzettiho (Itálie). Vzácným hostem ze zahraničí bude maďarský Royal Fehervár Ballet – nový umělecký koncept Attily Egerháziho, choreografa, který strávil sedm let na českých jevištích při transformaci Baletu Jihočeského divadla, a který také mimo jiné již dvě desetiletí spolupracuje s Baletem Praha Junior. Juniorské umění bude v galavečeru stejně jako v minulých ročnících reprezentovat Bohemia Balet Taneční konzervatoře hl. m. Prahy s premiérovým dílem své rezidentní choreografky Berangére Andreo (Francie) a Balet Praha Junior Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia se dvěma ukázkami repertoáru právě od Attily Egerháziho (Maďarsko) a také od absolventa této školy Šimona Kubáně.
A k tomu ještě tento týden ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 19:00 hodin proběhne v divadle Komedie (Jungmannova 15/1, Praha 1) v rámci Mezinárodních týdnů tance také představení Happening tanečních konzervatoří. Účastní se ho všechny české taneční konzervatoře z Prahy, Brna a Ostravy a taneční konzervatoře z Bratislavy a Košic.
Studio ALTA: Po pás #08 / Máme otevřeno
Osmý díl oblíbené série improvizačních večerů opět propojí světy hudebníků, tanečníků, herců či vizuálních umělců se koná 26. dubna v 19:30 ve Studiu ALTA. Pořádá CreWcollective a Studio ALTA. Tento díl se koná v rámci akce Máme otevřeno, kdy se galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací otevřou na víkend zdarma veřejnosti.
Na jevišti se spolu v této sérii performancí setkávají pravidelně umělci z různých oborů, kteří spolu déle než rok nespolupracovali a komponují v daný večer improvizované představení. Každý večer má dvě až tři části o délce 20 až 30 minut. Kombinaci hráčů vybírá publikum losem těsně před začátkem představení. Diváci nejen že rozhodují, kdo s kým bude performovat, ale stávají se součástí celého konceptu tím, že přinášejí nápady na konkrétní úkoly pro umělce. Tentokrát v tom budou až po pás Lenka Kniha Bartůňková, Lea Švejdová, Tomáš Vtípil, Martin Doucha, Václav Kalivoda, Janek Rous.
DOT504 Junior uvede v PONCI Karlíka a továrnu na čokoládu
Ponec – divadlo pro tanec uvede v neděli 28. 4. 2019 v 17:00 hodin premiéru nového projektu souboru DOT504 Junior Karlík a továrna na čokoládu. Soubor, který je známý svou spoluprací se zahraničními umělci, nyní přichází s novým konceptem rodinného představení, jehož ztvárnění se ujaly choreografky Lenka Ottová (umělecká ředitelka souboru), Michaela Hernychová a Věra Ondrašíková.
Karlík a továrna na čokoládu je dětská kniha britského autora Roalda Dahla z roku 1964. Moderní pohádkový příběh je plný fantazie, hravosti a jemného humoru o chudém chlapci, kterému se splní jeho velký sen. Divadelní zpracování souboru DOT504 Junior přináší na jeviště výrazně pohybovou, stylizovanou inscenaci, volně inspirovanou tímto slavným příběhem, plnou symbolů, trefných metafor a barevnosti určenu pro rodiny s dětmi. „Tématem inscenace jsou naše chyby, které se s děsivou pravdivostí zrcadlí v našich dětech. Ti totiž přebírají naše špatné a škodlivé zvyky, naše vady a nectnosti a posouvají je dál do netušených rozměrů. Jak tenhle proces zastavit? Má vůbec dítě, zkažené rodiči, šanci na nápravu?‘‘ říká o inscenaci režisérka a dramaturgyně projektu Monika Pulišová.
A Lenka Ottová, umělecká vedoucí souboru, dodává: „Karlíka a továrnu na čokoládu jsme pojali komplexně, s animovanou projekcí Michaely Kuříkové namísto klasické scény. Účinkovat bude herec a zpěvák Ondřej Černý a děvčata ze souboru DOT504 Junior. Hudbu pro představení složili Ivan Acher a Martin Konvička, světelný design vytvořil Martin Příhoda a kostýmy Lucie Červíková. Musím říct, že celý tým funguje skvěle a jsme na sebe dobře napojeni. Vytvořili jsme představení ‚děti dětem‘, protože si myslím, že děti jako diváci se snáze ztotožní s představením, v němž hrají jejich vrstevníci.“
DOT504 Junior je umělecký soubor, zaměřený na současný moderní tanec. Je tvořen mladými tanečníky ve věku od 10 do 15 let, kteří prací na uměleckých projektech přijímají a vstřebávají nové techniky, vlivy a trendy, které vývoj současného tance přináší. Karlík a továrna na čokoládu je první inscenací tohoto souboru. Lenka Ottová je zakladatelka, choreografka a umělecká ředitelka DOT504 Dance Company – souboru současného fyzického tanečního divadla. Během krátké doby soubor přivedla na špičkovou evropskou úroveň a spolupracuje s renomovanými choreografy (Jozef Fruček/Linda Kapetanea, Paul Blackman, Thomas Steyaert, Lenka Vágnerová, Anton Ľachký aj.). V r. 2009 získal DOT504 v Edinburgu prestižní cenu Herald Angel Award jako kulturní počin roku za projekt 100 Wounded Tears. V r. 2014 se na České taneční platformě stal projekt Collective Loss of Memory inscenací roku. Lenka Ottová je také zakladatelkou tanečního studia Dance Perfect, kde se kromě vedení studia aktivně věnuje i výuce contemporary dance.
Monika Pulišová je slovenská režisérka, dramaturgyně a pedagožka, zabývající se v současnosti především činoherní režií. Minulý rok v prosinci uvedla v divadle Bufet svou autorskou inscenaci s názvem Můj šéf je debil. V roce 2016 dramatizovala a režírovala inscenaci Samko Tále divadla Venuše ve Švehlovce. V minulosti Monika působila jako dramaturg Slovenského institutu v Praze, věnovala se výuce na konzervatoři Alkana v Bratislavě, dramaturgii rozhlasových her pro děti a publikační činnosti pro listy Slovákov a Čechov v Praze.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]