Bennewitzovo kvarteto vydalo album s hudbou terezínských autorů

Bennewitzovo kvarteto na albu s názvem Ullman-Krása-Schulhoff-Haas vydává hudbu autorů spojených s židovským ghettem v Terezíně. Skladby těchto terezínských autorů, kteří všichni zahynuli v nacistických koncentračních táborech, hraje Bennewitzovo kvarteto od počátku své existence před přibližně dvaceti lety. CD bylo představeno na akci Jarní classic party aneb Supraphon komorně v pražském kostele sv. Vavřince spolu s komorními i sólovými nahrávkami Arundo Quartet, Smetanova tria a Iva Kahánka.
Bennewitzovo kvarteto (zdroj ČSKH / foto Zdeněk Chrapek)

Album Bennewitzova kvarteta obsahuje Smyčcový kvartet č. 3 Viktora Ullmanna, Téma a variace pro smyčcové kvarteto Hanse Krásy, Pět kusů pro smyčcové kvarteto Ervína Schulhoffa a Smyčcový kvartet č. 2 Z Opičích hor Pavla Haase.

Hudba terezínských autorů má mnoho kvalit. Na jedné straně je ovlivněna moderními skladebnými technikami první poloviny 20. století – od avantgardy až k velmi intelektuálnímu přístupu Druhé vídeňské školy a na straně druhé je protkána tradiční českou měkkostí, melodikou a poezií. V naší interpretaci jsme se snažili vystihnout obě dvě tyto kontrastní polohy,” uvedl houslista Štěpán Ježek.

Ullmann působil mezi válkami jako kapelník Nového německého divadla v Praze. Jeho Kvartet č. 3 vznikl přímo v Terezíně. Krása své Téma s variacemi dokončil roku 1936, ale provedení se dočkal až v Terezíně společně s dětskou operou Brundibár. Schulhoff napsal svých Pět kusů z nadšení pro rytmus a tanec; je z nich zřejmá inspirace hudbou vídeňských salonů, Itálie i Španělska. Druhý kvartet Haase z roku 1925 potvrzuje skladatelovo označení za nejnadanějšího žáka Leoše Janáčka. V říjnu 1944 odvážel Haase stejný transport společně s Ullmannem a Krásou na smrt do koncentračního tábora v Osvětimi. Schulhoff zemřel v táboře Wülzburg v Bavorsku.

Soubor nesoucí jméno houslisty Antonína Bennewitze si svůj mezinárodní respekt začal budovat vítězstvím na prestižních soutěžích v Ósace a Prémio Paolo Borciani v Itálii. Od té doby je kvarteto pravidelným hostem na nejvýznamnějších pódiích. Vedle houslisty Ježka tvoří jeho sestavu Jakub Fišer (první housle), Jiří Pinkas (viola) a Štěpán Doležal (violoncello).

Skladby terezínských autorů hrajeme na našich tuzemských i zahraničních koncertech pravidelně. Přestože bylo již učiněno mnoho, aby tato hudba vešla do obecného povědomí, stále je bohužel vnímána spíše jako ozvláštnění programu. Vzhledem k tomu, že se obecně snažíme propagovat českou hudbu, jsou pro nás tato skvělá, ale méně známá díla ideální možností, jak nabídnout program, obohacený právě těmito zajímavými a neotřelými skladbami,” podotkl Ježek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat