Když promluví Hlas duše
Collegium 1704 zahájilo v Rudolfinu 30. října novou koncertní řadu Hvězdy barokní opery. Ve spolupráci s Českou filharmonií se tak po třiceti letech vrací cyklus staré hudby do Dvořákovy síně. První večer nesl podtitul Hlas duše, střídaly se v něm skladby světské, duchovní i milostné náměty. A jak známo, barokní mistři uměli uspořádat pravou hostinu pro duši…
Ve skladbách Händela, Vivaldiho a Pergolesiho sólově vystoupily italská altistka Sara Mingardo, italská sopranistka Raffaella Milanesi a německá hobojistka Xenia Löffler. Na úvod zahrálo Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse Sinfonii z Händelovy opery Agrippina. Následovala kantáta na motivy antické legendy Ero e Leandro stejného autora. V textu oplakává zoufalá milenka smrt mládence, který se utopil ve vlnách na cestě za ní. Skladba nekončí árií, ale netradičně recitativem, oznamujícím, že dívka svůj život také ukončila skokem do moře. Náročný sólový part připadnul sopranistce Rafaelle Milanesi, která ztvárnila naříkající dívku velmi sugestivně, s vypravěčským uměním a hereckým nadáním. Její hlas je spíše komorní, ne všechny tóny jí vycházejí ve vyrovnané intenzitě. Nicméně má pro barokní hudbu dostatečně vyvinutou techniku a ten správný styl, aby zvládala hybnější pasáže, skoky a ornamenty.
V Hobojovém koncertu in C Antonia Vivaldiho se představila vyhledávaná sólistka na barokní hoboj Xenia Löffler, která s Collegiem 1704 pravidelně spolupracuje a jejichž společná nahrávka Reichenauerových koncertů dokonce získala ocenění Diapason d´Or. Sólistka představila svrchovanou virtuozitu, zvláště v divokém tempu na konci třetí věty Allegro, ale krok s ní držel i v nejvyšších obrátkách celý orchestr, souhra to byla opravdu excelentní.
Ovšem královnou večera se stala vynikající altistka Sara Mingardo, rodilá Benátčanka, držitelka dvou cen Grammy a sólistka světových operních domů, předních orchestrů a festivalů. Sara je zajímavá mimo jiné i tím, že jako jedna z mála pěveckých osobností vystupuje v brýlích s masivními obroučkami. V Praze zpívala poprvé. Ujala se sólového partu ve Vivaldiho žalmu Nisi Dominus. Mingardová okamžitě zaujme témbrem svého hlasu – je hrdelně zabarvený a úžasně sytý,znělý i v hlubokých polohách, kde jiným altistkám začínají hlasy šednout a ztrácet na síle. Předvedla dlouhé fráze plné barokních ornamentů na jeden dech (Gloria patri). Krásně vyzněly části Surgite postquam sederitis, kdy alt zpívá jen s bassem kontinuem (theorba a cembalo), nebo snové až přízračné Cum dederit, kde hrají ztichlé sordinované smyčce a sólista zpívá nad dlouhou prodlevou. Mingardová umí navíc dokonale splynout s orchestrem, přesně nasadit tón a ve stejném zlomku vteřiny jako instrumentalisté, se stejnou dynamikou, takže občas nevnímáte, kdy melodii hraje nástroj a kdy se do ní prolíná zpěv. Na to, že orchestr měl jen dvě zkoušky se sólistkami, je to obdivuhodné souznění.
Po přestávce koncert vyvrcholil krásným Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho, jedním z nejslavnějších děl duchovní hudby, z nějž hojně čerpali i velikáni jako Bach či Salieri. Dílo mladého nemocného skladatele, který nedlouho po jeho dokončení zemřel na tuberkulózu, nikdy nezapadlo do prachu archivů a nebylo zapomenuto, žilo v nespočetných úpravách a vydáních od svého vzniku až dodnes.
Interpretace Pergolesiho Collegiem 1704 byla toho večera mimořádná, posluchači místy zapomínali snad i dýchat. Především obě sólistky utvořily nebesky lahodné duo, jejich podobně temně zabarvené hlasy se ideálně snoubily. Altistka opět udivovala svými dlouhodechými frázemi (Sancta Mater) a v jednom místě dosáhla v nejnižších polohách až na hluboké d (Fac, ut portem Christi mortem), sopranistka se mohla pochlubit zdařilými výškami a krásně vyklenutými oblouky melodií (O Guam tristis et afflicta, Quis est homo). Orchestr pod vedením temperamentního Václava Lukse podal také mimořádně citlivý a sehraný výkon. Publikum by si tyhle barokní úterky mělo zapamatovat a mít v hledáčku další koncerty této řady – stojí opravdu za pozornost.
Hodnocení autorky recenze: 85 %
Hvězdy barokní opery
Hlas duše – Voce dell’anima
Sara Mingardo (alt)
Raffaella Milanesi (soprán)
Xenia Löffler (hoboj)
Dirigent: Václav Luks
Collegium 1704
30. října 2012 Dvořákova síň Rudolfina
program:
G. F. Händel:
– Ouvertura z opery Agrippina
– Ero e Leandro, kantáta pro soprán a orchestr
A. Vivaldi:
– Nisi Dominus, kantáta pro alt a orchestr
– Koncert pro hoboj C dur
G. B. Pergolesi:
– Stabat Mater
Foto Hvězdy barokní opery 2012 © Collegium 1704 – Michal Adamovský
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]