Týden s tancem
TANEC PRAHA přiveze letos světovou hvězdu – Williama Forsytha
Mezinárodní festival TANEC PRAHA oznámil největší událost svého letošního programu. Již 32. ročník Mezinárodního festivalu současného tance začíná 29. května a končí 25. června. Do Čech letos přiveze dílo světově proslulého choreografa Williama Forsytha A Quiet Evening of Dance, které snoubí svět baletu s moderními směry. Vystoupením tanečníků v choreografii Williama Forsytha bude festival TANEC PRAHA slavnostně zakončen 24. a 25. června v Hudebním divadle Karlín, zatímco jeho zahájení se zhostí italská choreografka Silvia Gribaudi s inscenací Graces 1.–3. června v divadle PONEC. Tradičně přivítá festival umělce z Evropy i zámoří, a to nejen v Praze, ale i více než 20 obcích v České republice.
„Jsme nadšeni, že se k nám přesně po 20 letech vrací jedna z největších osobností choreografického světa, William Forsythe. V roce 2000 tu byl se slavným Frankfurtským baletem a vyvolal vlnu nadšení,” říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha z. ú., a pokračuje: „Ve svém celoživotním díle dokáže nádherně propojit svět klasického baletu se současnými trendy, které v jiných případech publikum někdy i rozdělují. Co mě na jeho novém díle skutečně fascinuje, je jemný pohybový humor, který náš divák dokáže ocenit. Humor a notná dávka sebeironie jsou vlastní i Silvii Gribaudi, pro kterou se nám podařilo zajistit malé turné, jež začne ještě před pražským zahájením v Brně.“
William Forsythe pochází z New Yorku. Svou taneční kariéru započal v Joffrey Ballet, ale již roku 1976 se stal choreografem Stuttgartského baletu a trvale se usadil v Německu, kde se o 8 let později postavil do čela proslulého Frankfurt Ballett. Roku 2005 založil vlastní soubor The Forsythe Company, který vedl 10 let. Forsythovým rodným jazykem je balet a choreograf mu vzdává hold i v nejnovějším díle. A Quiet Evening of Dance je vskutku tichý a minimalistický, žádá divákův intelekt a pozornost, získá si jej však intimní virtuositou, ladností pohybu i milou nezbedností. Dílo je zároveň poctou Forsythovým tanečníkům, jeho dlouholetým spolupracovníkům.
Silvia Gribaudi pochází z Turína. Její choreografie, v nichž souzní tanec s ironií, propojují múzická umění, tanec, divadlo a kladou důraz na tělo a vztah s publikem. Při tvorbě inscenace Graces se inspirovala sochou Tří Grácií. Vystupuje na jevišti spolu se třemi mužskými tanečníky, k jejichž dokonale vypracovaným tělům tvoří na scéně kontrapunkt přirozenosti a svobody. S lidskostí a humorem sobě vlastním boří genderové stereotypy, otřepaná klišé a zdánlivou nedokonalost proměňuje v umělecké dílo plné lehkosti a půvabu.
Komunikační kampaně 32. ročníku festivalu se stejně jako loni ujímá agentura Comtech_CAN, jejíž klíčové vizuály pro reklamní kampaň festivalu se dočkaly minulý rok mimořádného uznání – v rámci udělování kreativních cen ADC Awards / Louskáček získala agentura spolu s fotografkou a režisérkou Bárou Prášilovou zlato. Navíc se videa z téže dílny prezentující festival TANEC PRAHA 2019 dostala do magazínu Shots. Dále získala bronz na jedné z nejdůležitějších událostí ve světě reklamy – soutěži CLIO Awards. Tento týden získala kampaň cenu v kategorii televizní spot i na Zlaté pecce, nejstarší soutěži v kreativitě u nás. Festival i letos bude doprovázet motto: Zvědavost je šance na zážitek.
Studio ALTA zveřejnilo přehled aktuálních aktivit a změn, které se týkají jeho přesunu do Invalidovny
Poslední událostí přímo ve Studiu ALTA bude program příští sobotu 29. února s názvem ALTAgedon aneb Zítra máme zavřeno. Program bude probíhat od 15 do 22 hodin v komunitním duchu.
Další měsíce budou věnovány rychlému vystěhování ze stávajících prostor do nového působiště, kterým bude od května 2020 pražská Invalidovna, kde ALTA získala od Národního památkového ústavu do výpůjčky celé západní křídlo.
„I když prostory v Invalidovně nejsou zcela vyhovující pro naše aktivity, snažíme se dělat vše pro to, abychom většinu z nich zachovali v nezměněné podobě,“ slibují organizátoři.
Přehled všech změn a aktivit v nejbližší době:
Zkušebna 31 v areálu v Bubenské ulici je zatím nadále k dispozici. Zkušebna 31, tj. malá zkušebna, je i po přestěhování nadále k dispozici pro krátkodobé i dlouhodobé pronájmy.
Více na webu ALTY zde.
OPEN CALL: Rezidence v Invalidovně
Studio ALTA a Iniciativa pro Invalidovnu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem usiluje o oživení západního křídla Invalidovny a jeho zaplnění aktivitami do doby rekonstrukce.
Přihlásit svůj projekt můžete zde.
Pronájem zkušeben v Invalidovně
I nadále bude ALTA poskytovat službu pronájmu zkušeben. K tomuto účelu bude v prostorách Invalidovny vyčleněno hned několik místností, s maximální plochou 10 x 10 m. Technická specifikace zkušeben v Invalidovně bude zanedlouho k dispozici na webu ALTY.
Pokračuje program rezidencí pro studenty i profesionální umělce
Aktuálně jsou vyhlášeny rezidence pro studenty uměleckých škol, které budou probíhat v létě 2020 v Invalidovně. Uzávěrka přihlášek je 5. 3. 2020. Více informací a přihlášky najdete zde.
Aktuální program workshopů z cyklu Myslet tancem pokračuje:
18. 2. – 22. 2. 2020 / 10:00 – 16:00 / Tina Afiyan Breiova: Play Along
16. 3. – 20. 3. 2020 / 10:00 – 14:00 / Annamaria Ajmone: Nejvzdálenější pobřeží
Laterna magika se v neděli rozloučí s Malým princem
Poslední reprízy čekají inscenaci Laterny magiky Malý princ, kterou před téměř čtyřmi lety vytvořil režisér Vladimír Morávek. Derniéra připadá na neděli 23. února, kdy Malý princ také dosáhne rovných 100 repríz.
Činohra, zpěv, hudba, tanec a velkoplošné projekce, to byl Malý princ Laterny magiky v režii Vladimíra Morávka. Místo pohádky pro děti jsme vytvořili podobenství o veliké duševní síle člověka, který dokáže vytrvat i na hranici přežití, když poslechne své vnitřní dítě, jež chce žít a dívá se na svět nezkaženýma očima. Náš Malý princ se setkával s trochu sobeckou Růží a obyvateli sedmi planet, kteří žijí životy beze smyslu.
Scénograf Daniel Dvořák oživil ve svém řešení ideu polyekranu a projekce sestavil z obrovské plochy, z níž na diváky mrkají desítky políček jako televizní obrazovky, je to i aluze na podobu samotné Nové scény. Šlo o největší projekční plochu, jaká byla kdy na Nové scéně pro Laternu magiku realizovaná.
Vladimír Morávek stvořil pro Malého prince i jeho starší já, v rolích se vystřídala řada dětských herců, neboť jak to u dětských rolí bývá, Malí princové svou postavu několikrát doslova přerostli, a tak se vystřídali tři v roli mladšího Malého prince a pět v roli staršího alter ega Le petit prince. Zajímavostí je, že v roli Malého prince se vystřídali i sourozenci, a to Kryštof Racek a Johanka Racková, pravnoučata herce Ilji Racka. K dětskému osazenstvu inscenace patří i tři malí představitele „Baobabu, který chvíli vypadal jako růže“. Pilota ztvárňoval Petr Batěk, Paní temnoty Eva Vrbková v alternaci s Gabrielou Vermelho, Růži se čtyřmi trny Isabela Smečková Bencová, obyvatele sedmi planet Dominik Teleky, Maminku/Lišku Jaroslava Pokorná, Hada Kryštof Mende a Martin Šemík.
S Malým princem, mnohovrstevnatou inscenací doprovázenou navíc bezmála filmovou hudbou Zbyňka Matějů se definitivně ND rozloučí 23. února. Laterna magika pak ve spolupráci s Baletem Národního divadla chystá hned na 2. dubna premiéru nového tanečně divadelního projektu Bon Appétit!
Festival Bazaar představil již letošní program
Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční za měsíc, od 19. do 22. března 2020 v Praze, a uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy. Festival zahájí poeticko-dokumentární performance Lighter than Woman, ve které estonská umělkyně Kristina Norman představí ženy, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jádrem festivalu bude opět Sobotní Bazaar – přehlídka právě vznikajících scénických a tanečních projektů. Největší výzvou letošního ročníku je pak cenami ověnčená šestihodinová performance slovinského tvůrčího dua Jurišić – Mandić: Together.
Letošní ročník Bazaaru je tematicky věnovaný superhrdinkám. „Toto ‚téma‘ jsme si nestanovili záměrně. Na našich cestách po okolních zemích byly v posledních dvou letech autorkami mnoha z těch nejradikálnějších a nejvýmluvnějších projektů, které jsme viděli, ženy. A tak to vypadá, že je ten správný čas, představit je společně. Jsem přesvědčen, že náš výběr těchto silných prací nabídne novou perspektivu a určitý vhled do stavu žití ve střední a východní Evropě 30 let poté, co politické zemětřesení uvedlo do pohybu zásadní sociální změny, perspektivu vnímavých, důvtipných a vynalézavých autorek,“ přibližuje skladbu programu ředitel festivalu Ewan McLaren.
Přehlídka progresivních a myšlenkově kontroverzních scénických prací a ukázek proběhne od 19. do 22. března v divadlech Alfred ve dvoře, Archa, Ponec a Prostor39. Bazaar Festival 2020 zahájí Kristina Norman s inscenací Lighter than Woman, ta představuje ukrajinské ženy, které odešly za prací do Itálie a staly se obětavými pečovatelkami starších žen, se kterými překonávají břemeno posledních let stejně tak jako tíhu doslovnou, když je mnohokrát denně zvedají a ukládají. Současně Norman sleduje jedinou italskou kosmonautku Samanthu Cristoforettiovou jako ženu, která obtíže života překonala prostě tak, že vyhledala stav beztíže. Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázku, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života?
Velkým lákadlem a zároveň výzvou šestého ročníku je pak šest hodin trvající performance Together, která je bezesporu jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí mimořádně průkopnické slovinské scény posledního desetiletí. Inscenace je na programu v neděli 22. března v divadle Archa, ze sálu bude během představení možné kdykoliv odejít a zase se do něj vrátit.
Letošní Bazaar Festival dále nabídne taneční inscenaci Pure Gold is Seeping Out of Me, jedno z dvaceti představení vybraných v rámci Aerowaves 2019, experimentální pohybovou instalaci 360 Degree Poetry: The Foretoken nebo work in progress Tinky Avramove a Martina Krupy Syn jitra. Sobotní program zakončí večer pod názvem Noc buřiček v Ponci, který představí sólovou lecture performance Agaty Siniarske, inscenaci Zrinky Užbinec a uzavře ho tradiční festivalová párty.
Mottem festivalu je: Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.
Ve čtvrtek začíná Malá inventura. Mezinárodní festival nového divadla zahájí předávání cen Česká divadelní DNA
Již 18. ročník desetidenní divadelní přehlídky Malá inventura začíná v Praze tento čtvrtek 20. února. Odstartuje v holešovickém Studiu Hrdinů, kde budou slavnostně předány ceny Česká divadelní DNA za mimořádný přínos v oblasti nového divadla. Ocenění získá například časopis Svět a divadlo – dvouměsíčník, který letos slaví třicet let své existence, či zakladatelka a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.
V pořadí již páté udílení bienálních cen Česká divadelní DNA je projevem úcty osobnostem, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla. Ve třech kategoriích bude oceněno celkem pět osobností či počinů. Večerem, ve kterém předají ceny významné osobnosti, ale i představitelé státní správy, diváky provedou Sára Arnstein a Jiří Šimek ze souboru Ufftenživot. Iniciátorem předávání cen je kulturní organizace Nová síť.
„Lepší otvírák festivalu jsme si nemohli přát. Kromě předávání cen si totiž uděláme inventuru toho, jak se nám vede. A to se nestává často,“ říká Adriana Světlíková, ředitelka festivalu Malá inventura. „Je dobré nastavit si zrcadlo, ale také do něj nechat nahlédnout ostatní. I to bude letos cílem tvůrců večera (Ufftenživot) za přítomnosti, troufám si říct, skvělého publika i předávajících cen.“
Nominace a laureáti 2020:
Na tři ceny za mimořádný počin na poli nového divadla jsou nominováni:
- Nela Kornetová/T.I.T.S.
- Asociace nezávislých divadel ČR
- Cooltour Ostrava
- Jakub Čermák/Depresivní děti touží po penězích
- JEDL
- Petra Tejnorová
- Libor Kasík/UFFO
- Ufftenživot
- Wariot Ideal
- Divadlo X10
Cenu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získá:
- časopis Svět a divadlo
Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdrží:
- Yvona Kreuzmannová
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]