Slovenská filharmonie uvede vokálně-instrumentální koncert pod taktovkou Daniela Raiskina
Na páteční symfonický koncert zve filharmonie přednostně držitele abonentek cyklů Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, A a B. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků je třeba vyzvednout si volnou vstupenku předem (po předložení abonentky) na pokladně SF. Doprodej vstupenek pro nové zájemce bude od čtvrtka 27. května 2021.
Prostřednictvím koncertů šéfdirigenta Daniela Raiskina poznáváme v aktuální koncertní sezóně i díla u nás méně uváděných autorů. Jedním z nich je současný lotyšský skladatel Pēteris Vasks, jehož skladby se hrají po celém světě. Na dubnovém koncertě šéfdirigenta zaznělo v jeho nastudování jedenáctiminutové symfonické dílo Musica serena. Úvodem květnového koncertu to bude Vasksovo dílo pro sbor a velký orchestr Laudate Dominum z roku 2016. Skladba má dvě verze: původně ji skladatel zkomponoval pro smíšený sbor a varhany, později vznikla verze pro sbor a symfonický orchestr.
Daniel Raiskin o hudbě lotyšského skladatele říká: “Jeho hudba se pro mě vždy vyznačovala zvláštním napětím, emocionalitou, duchovní silou a hlavně neskutečnou pravdivostí a čistotou. Zdá se mi, že tato vnitřní duchovní čistota, kterou vyzařuje hudba Pēterise Vaskse, je odrazem jeho spojení s přírodou: je to barva oblohy, zvuk mořských vln, šustění listí v lese, zpěv ptáků… Měl jsem příležitost pocítit reakce publika na tuto hudbu v různých částech světa: v Německu, České republice, Polsku, Rusku, na Islandu, v Japonsku, Jižní Africe a Chile… Posluchači reagují vždy emotivně s velkou vděčností – setkání s takovou krásou je vždy odměnou!”
Laudate Dominum zazní v interpretaci Slovenské filharmonie a Slovenského filharmonického sboru (Jozef Chabroň, sbormistr).
Hostem pátečního koncertu bude mezinárodně uznávaná nizozemská houslistka Simone Lamsma, která vystupuje na světových koncertních pódiích: Royal Concertgebouw Orchestra, Londýnská filharmonie, Newyorská filharmonie… V její interpretaci si vyslechneme populární Koncert pro housle a orchestr č. 1 g mol, op. 26 Maxe Brucha, který zahraje na housle značky Stradivarius (1718). Z díla Antona Brucknera známe zejména jeho symfonické opusy. V nastudování Daniela Raiskina a smyčcové sekce orchestru SF zazní jeho Adagio ze Smyčcového kvintetu F dur (upr. Stanisław Skrowaczewski). Koncert uzavře slavnostní Te Deum pro sólisty, smíšený sbor a orchestr op. 103 Antonína Dvořáka, skladatelovo poslední liturgické dílo. Sólové party zazní v interpretaci sopranistky Lindy Ballové a basisty Gustáva Beláčka. Kantáta Te Deum zazněla v premiéře v roce 1892 v newyorské Carnegie Hall pod taktovkou skladatele.
Před vstupem na koncert se dle aktuálního COVID automatu nevyžaduje potvrzení o negativním výsledku antigenního testu. Při vstupu na koncert a po celou dobu trvání akce je povinné překrytí dýchacích cest (respirátor). Koncert se uskuteční za dodržení všech hygienických opatření.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]