Historicky poučená interpretace pod taktovkou Vojtěcha Spurného
Na koncertě Státní filharmonie Košice zazní Symfonie C dur Wolfganga Amadea Mozarta, známá jako “Jupiterská”, a Symfonie A dur Jana Křitele Vaňhala. Sólistou večera bude mladý hudebník, skladatel a dirigent Indi Stivín. Přednese Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 Es dur Karla Ditterse von Dittersdorfa. Koncert cyklu B se uskuteční 2. února 2023 v 19:00 hodin v Domě umění. Akci bude předcházet veřejná generální zkouška v 10:00 hodin a předkoncertní setkání s lektorem dramaturgie Peterem Katinou a hosty v 18:00 hodin v Malém sále.
Státní filharmonie Košice se snaží pro jednotlivé projekty vybírat odborníky v dané oblasti, protože si stále klade za cíl zvyšovat i kvalitu orchestru. Dirigent Vojtěch Spurný je specialistou na historicky poučenou interpretaci. A právě v tomto stylu odehraje orchestr ŠFK na začátku února v Domě umění koncert Vaňhal – Ditters – Mozart.
Více přibližuje Vojtěch Spurný: „Je vždy zajímavou výzvou uplatnit při nastudování programu některé principy tzv. historicky poučené interpretace, zvláště jedná-li se o těleso, které se tomuto interpretačnímu stylu dlouhodobě nevěnuje. Jde vlastně v prvé řadě o to, zda hudebníci mají chuť opustit „vyšlapané cestičky“ a třeba i trochu experimentovat a zkusit něco, nač vůbec nejsou zvyklí. Rozhodně se to neobejde bez dobré vůle a výsledek může být v pozitivním smyslu překvapivý a často velmi osvěžující. Po zkušenosti z minulého hostování, které proběhlo ve velmi vstřícné atmosféře, se na tento koncert těším. Státní filharmonie Košice je vynikající orchestr a program z období vídeňského klasicismu je pro velký symfonický orchestr vždy tak trochu vybočením z ustáleného repertoáru a tedy i z běžné koncertní rutiny.“
Mladý a mimořádně nadaný hudebník, skladatel a dirigent Indi Stivín je držitelem Výroční ceny OSA pro nejúspěšnějšího českého skladatele do třiceti let. Ve svých šestnácti letech se jako první kontrabasista představil se sólovým recitálem na festivalu Pražské jaro. Svůj koncert v Košicích přibližuje následovně: „Dittersův koncert pro kontrabas mám moc rád, patří mezi to nejkrásnější, co kdy pro kontrabas vzniklo. Je to velmi výjimečné dílo, jedno vůbec z prvních pro sólový kontrabas. Autor do něj vložil jak virtuózní pasáže, tak zpěvné melodické linky, takže si v něm každý posluchač může najít to své. Já osobně mám na Dittersovi nejradši, že nešetří nápady, rozhazuje je plnými hrstmi a ani chvilku nenechá mě ani posluchače se nudit. Je to zábavné a zároveň geniální.“
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]