Závěrečný víkend uzavře projekt Musica non grata

Ve dnech 5. až 7. dubna 2024 se Závěrečným víkendem Musica non grata uzavře čtyřletý projekt Opery Národního divadla a Státní opery věnovaný hudebnímu odkazu skladatelů a skladatelek pronásledovaných nacistickým režimem se vztahem k hudebnímu prostředí první Československé republiky. Během čtyř let nabídl cyklus Musica non grata více než 150 operních a operetních představení, koncertů a edukačních programů. Projekt je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.
Musica non grata – Alexander Zemlinsky: Kleider machen Leute (Šaty dělají člověka), klavírní zkouška, Státní opera Praha (foto Serghei Gherciu)
Musica non grata – Alexander Zemlinsky: Kleider machen Leute (Šaty dělají člověka), klavírní zkouška, Státní opera Praha (foto Serghei Gherciu)

„Musica non grata se navrací k velkolepým obdobím našich pohnutých společných dějin ve střední Evropě. A zároveň nás upomíná na temné stránky naší minulosti. Opětovné objevení, uvedení a interpretace děl umělkyň a umělců, kteří se stali obětí fanatického nacionalismu a rasové nenávisti, má pro česko-německé kulturní dějiny mimořádný význam. Jsem moc vděčný za výbornou spolupráci s Operou Národního divadla a Státní opery. Střední Evropa má i pozitivního ducha a tento projekt je toho dobrým důkazem,“ říká velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Andreas Künne. „Pro mne jako pro uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery znamená tento projekt vrácení první české operní scény na kulturní mapu Evropy. To se, myslím, svrchovaně podařilo. Rovněž věřím, že projekt Musica non grata všechny, kteří na něm v Národním divadle spolupracovali, ať to byli umělci či kolegové z managementu, obohatil o cenné zkušenosti, kontakty, inspirace a nová přátelství,“ doplňuje umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Projekt Musica non grata se se svým publikem rozloučí od 5. do 7. dubna ve Státní opeře derniérami operety Ples v hotelu Savoy Paula Abrahama (5. dubna) a komické opery Šaty dělají člověka Alexandra Zemlinského (7. dubna). V sobotu 6. dubna je plánováno jediné provedení jednoaktových oper Svatá Zuzana Paula Hindemitha, která se vrací na jeviště Státní opery po 101 letech, a Florentinská tragédie Alexandra Zemlinského podle literární předlohy Oscara Wilda. Hlavní role ztvární Tamara Morozová, Lucie Hilscherová, Joachim Goltz, Corinna Scheurle a Josef Moravec. Koncertní provedení bude řídit dirigent Karsten Januschke. „Pokud můžeme uváděním hudby těchto skladatelů přispět byť jen kapkou k tomu, abychom si uvědomili, v jak nebezpečné situaci se dnes nacházíme a jakou nejhorší noční můrou v historii lidstva jsme si před osmdesáti lety prošli, budu rád. […] Ale Florentinská tragédie a Svatá Zuzana ztělesňují především fascinující hudbu, která by měla být na repertoáru mnohem častěji. Nepřemýšlejme o ní stále ve spojení s nacismem a s Třetí říší, protože to je přesně to, oč tento režim vlastně usiloval. Prostě si ji užívejme!“ říká Karsten Januschke. Součástí koncertu bude dramaturgický úvod jednoho z největších expertů na tvorbu Alexandra Zemlinského, dirigenta a muzikologa Antonyho Beaumonta.

V rámci Závěrečného víkendu Musica non grata se dále uskuteční světová premiéra loutkové pohádky s hudbou terezínské autorky Leny Stein-Schneider Plešatá princezna připravené mladým autorským týmem ve složení Matyáš Míka, Markéta Labusová a Iva Ščerbáková. Představení, jež vzniklo v koprodukci Národního divadla, Musica non grata a spolku Loutky v nemocnici, se uskuteční v sobotu 6. dubna v Domě Ronalda McDonalda v Praze. Světová premiéra je exkluzivně určena dětským pacientům onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Motole.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments