Špatné zprávy pro tanečníky: Zásadní omezení provozu Baletní školy I. V. Psoty

Vzhledem k tomu, že nedojde k realizaci plánovaného Edukačního centra v Janáčkově divadle, je vedení Baletu Národního divadlo Brno nuceno omezit provoz Baletní školy I. V. Psoty s bezmála stoletou tradicí. V prostorách budovy na Dvořákově ulici již za současného provozu není pro tyto aktivity dostatek kapacit. Od nové sezony tak nebudou probíhat žádné lekce pro dospělé. Výuka pro ty nejmladší bude výrazně redukována a bude se realizovat pouze v prostorách Janáčkova divadla.
Ilustrační foto (zdroj Národní divadlo Brno)
Ilustrační foto (zdroj Národní divadlo Brno)

Baletní škola I. V. Psoty je součástí Baletu NdB již téměř sto let, založil ji baletní velikán Ivo Váňa Psota, který patří k nejvýraznějším osobnostem v historii baletního souboru NdB. Prvořadým úkolem bylo a stále je vyhledávání talentů a dorostu jako záruka kontinuity rozvoje tanečního umění v Brně. I přes svou dlouholetou tradici a významnému renomé nejen v rámci Brna, ale celého Jihomoravského kraje, se baletní škola dlouhodobě potýká s existenčními problémy.

„Současný stav je dlouhodobě neudržitelný. Přestože si osobně velmi vážím tradic a práce, která byla v této oblasti vykonána, je třeba provést radikálnější změny. Od nové sezony budeme muset zásadně redukovat provoz, a pokud pro školu nenajdeme adekvátní prostory, hrozí i její úplný zánik,“ obává se umělecký šéf baletního souboru Mário Radačovský.

Přestože je o školu velký zájem a je finančně relativně soběstačná, nemá pro svůj provoz k dispozici odpovídající prostory. Výuka v současnosti probíhá jak v Janáčkově divadle, tak zejména v budově ředitelství v ulici Dvořákova, kde se nachází tréninkové baletní sály. Škola celé roky využívala volných kapacit prostor, které jsou primárně určeny pro práci profesionálního baletního souboru.

Balet NdB již několik desetiletí působí v budově na Dvořákově ulici ve stísněných prostorách, které rozvojovým potřebám tohoto souboru dlouhodobě nevyhovují. Po vzniku souboru NdB 2, který zaznamenal obrovský úspěch, a také po rozšíření hlavního souboru NdB na přijatelnou úroveň, srovnatelnou s obdobnými evropskými soubory, již budova na Dvořákově ulici nestačí.

Tato budova je nejen zázemím baletního souboru, ale i pracovištěm pro téměř kompletní administrativu NdB, a navíc zde probíhá výroba všech kostýmů. Denně zde tedy pracuje více než pětina zaměstnanců celé instituce. Vzhledem k vnitřnímu infrastrukturnímu dluhu NdB, který postupně bobtnal od devadesátých let, čeká tento objekt již dlouhé roky marně na svou generální rekonstrukci. Pouze takový krok by totiž přinesl kultivované zázemí pro všechny pracovníky. Za současné konstelace je ale takto rozsáhlá investiční akce jen stěží představitelná, a vedení divadla postupuje v opravách jen po malých krůčcích z vlastních zdrojů organizace.

Baletní škola I. V. Psoty: Pátý a šestý ročník, 1982 (zdroj Národní divadlo Brno)
Baletní škola I. V. Psoty: Pátý a šestý ročník, 1982 (zdroj Národní divadlo Brno)

Dílčím řešením tohoto problému mohl být vznik Edukačního centra v Janáčkově divadle, tak jak deklaroval Akční plán rozvoje kultury, který schválilo Zastupitelstvo města Brna na konci roku 2020. Edukační centrum by zajistilo nejen reprezentativní zázemí a rozvoj školy, ale také její finanční nezávislost. K realizaci již připraveného projektu Edukačního centra ale nakonec nedojde. Vedení města Brna nabídne prostory o výměře 877 metrů čtverečních gastroprovozu.

Zázemí ovšem není jediný problém, s nímž se organizace baletní školy potýká. Většina působících pedagogů vyučuje na základě dohody o provedení práce. Vlivem novely zákoníku práce se od ledna 2024 změnily podmínky „dohodářů“ tak, že se zásadně zvýšily náklady na provoz školy. Veškerou tíhu těchto nákladů je třeba přenést na rodiče žáků baletní školy, kteří pak ale vzhledem k očekávané výši kurzovného budou přirozeně vyžadovat po všech stánkách výrazně vyšší standard než doposud.

Vedení baletu se pokouší najít takovou cestu, aby nedošlo ke zhoršení kvality. „Chceme, aby škola byla co nejprofesionálnější, protože má sloužit k vyhledávání nejmladších talentů pro taneční konzervatoř a být nápomocná tanečním aktivitám Baletu NdB. Mladé tanečníky vybíráme daleko přísněji než dříve a můžeme přijímat jen ty nejtalentovanější. Výsledkem je mnoho dětí, které mají následně větší šanci dostat se na Taneční konzervatoř Brno,“ uvádí Mário Radačovský. „Zároveň však k naší velké lítosti musíme desítky vážných zájemců odmítat. To jde proti trendům moderní výchovy,“ dodává.

Jako provizorní řešení problému se momentálně nabízí jediné: zásadní omezení provozu školy. Baletní lekce pro děti budou v redukovaném množství probíhat pouze v Janáčkově divadle. Oblíbené lekce pro dospělé, které se konaly primárně v budově ředitelství, budou zrušeny úplně.

Talentové zkoušky, které jsou podmínkou pro přijetí do Baletní školy I. V. Psoty, se budou konat v září 2024. Kvůli omezení bude přijato výrazně méně dětí než vloni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments