Vyjádření spolku Brno kulturní, z. s. k omezení rozvoje edukačních aktivit v Národním divadle Brno

Spolek Brno kulturní, z.s. zaslal do redakce své vyjádření k rozhodnutí Rady města Brna o záměru zprovoznit prostory bývalé restaurace Bohéma v Janáčkově divadle opět jako gastroprovoz, oproti plánovanému edukačnímu centru.
Janáčkovo divadlo, Brno (zdroj Památkový katalog)
Janáčkovo divadlo, Brno (zdroj Památkový katalog)

Brno kulturní, z.s vyjadřuje velké zklamání nad rozhodnutím Rady města Brna, kterým prostory bývalé restaurace Bohéma v Janáčkově divadle, za covidu využívané jako očkovací centrum, určila opět po několika letech ke komerčnímu pronájmu. A to navzdory vynaloženým finančním prostředkům Národního divadla Brno, jež směřovaly k vytvoření vlastního edukačního centra, které by sloužilo jako dlouho očekávaný a důstojný prostor pro slavnou Baletní školu Ivo Váni Psoty při NdB. Divadlo se svými diváky by si totiž dle paní primátorky zasloužilo příjemnou restauraci. Zaměstnanci přitom mají kantýnu a diváci hned tři prostorné bufety. Navíc, v okolí Janáčkova divadla je příležitostí najíst se a napít bezpočet, což bude jedním z důvodů, proč oba dva předchozí komerční provozovatelé Bohémy ve svém podnikání neuspěli (cca v letech 2005–2012).

Takové rozhodnutí přichází po posledním Brněnském kulturním fóru, které se dne 16. dubna 2024 věnovalo edukaci v kultuře a na které v Newsletteru odboru kultury brněnského magistrátu paní primátorka zvala a sama jej zahájila. Na této akci dostaly prostor k prezentaci vzdělávacích aktivit publika jen vybrané projekty (Filharmonie Brno, Open House Brno, Arnoldova vila, Studio Scala), divadla se ke slovu nedostala. Ať už jde o vzdělávací aktivity dvou divadelních scén CED HaDivadla i Husy na provázku, vč. jejich ojedinělého projektu 60+, tj. netradičního amatérského souboru pro starší a pokročilé, nebo o širokou paletu vzdělávacích aktivit v opeře, činohře i baletu Národního divadla Brno. 

Rozhodnutí vzbuzuje o to větší rozpaky v situaci, kdy jiná příspěvková organizace města – Filharmonie Brno – dostala navýšené finance na rozvoj svých edukačních aktivit (což je v pořádku). V tomto případě však městu nevadí, že probíhají v prostorách bývalé restaurace Besedního domu. Zde se městu nedaří sehnat vhodného nájemce pro restauraci a občerstvení už řadu let, a tak Filharmonie Brno nemá přes deset let ani důstojný bufet pro své posluchače.

Paralela čistě náhodná? V jednom případě ušlý zisk z pronájmu městského majetku vadí, v druhém nevadí? Jak se v tom má volič vyznat?

Možná největším problémem je skutečnost, že jde o rozhodnutí, které jde proti Zastupitelstvem města Brna schválenému druhému Akčnímu plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna, kde se uvádí: “podpora záměru vzniku edukačního centra NdB v prostorách Janáčkova divadla”. V jakém momentě Rada města změnila akční plán? Kdy se stalo, že politické vedení přestalo podporovat tento záměr? Brněnská kulturní Strategie počítá s Opatřením E.1.1 Podporovat programy pro práci s publikem, kde je závazek, že “Město bude podporovat vzdělávací a jiné programy zaměřené na publikum”. Kdy přestalo toto platit?

Čím to je, že jedna kulturní příspěvková organizace dostane zelenou v rozvoji edukačních aktivit a druhá navzdory například úspěchu získání dotace na Kreativní vzdělávání z Národního plánu obnovy, tedy evropských zdrojů, dostane stopku?

Spousta otázek, žádné odpovědi. Kde jsou brněnská kulturní média, kde jsou voliči? A to nechceme vůbec spekulovat o tom, zda není někde v pozadí zájemce o gastroprovoz v bývalé Bohémě.

Začínáme se domnívat, že paní primátorka neuchopila jako gesční radní kulturu s pochopením a porozuměním, jakou si brněnská umělecká a tvůrčí scéna zaslouží.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments