Nejen Medaile za zásluhy, ale i Řád Bílého lva pro české umělce

Včera se ku příležitosti sto šestého výročí vzniku samostatného československého státu konal slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident Petr Pavel udělil a propůjčil státní vyznamenání i mezi české umělce. Novými laureáty se stali Jiří Kylián s Řádem Bílého lva, Dagmar Pecková, Marie Rottrová a Petr Janda s Medailemi za zásluhy o stát v oblasti umění.
Jiří Kylián a prezident Petr Pavel, Slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Zuzana Bönisch)
Jiří Kylián a prezident Petr Pavel, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Zuzana Bönisch)

28. října 2024 se rozhodl Prezident Petr Pavel udělit Medaile za zásluhy 1. stupně mnohým hercům, scénáristům, režisérům, spisovatelům, ale i zpěvákům. Nejvyšší vyznamenání Řád Bílého lva občanské skupiny 3. třídy byl propůjčen vedle prof. Ing. arch. Evy Jiřičné, dr. h. c, i choreografovi a tanečníkovi Jiřímu Kyliánovi.

Jiří Kylián

Pražan narozený 21. března 1947 byl nadšeným tanečníkem již od mládí. Jako dítě se věnoval akrobacii a posléze tanci v rámci Školy baletu Národního Divadla v Praze. Odsud jeho kroky vedly na Taneční konzervatoř hlavního města Praha, kde vytvořil své první dvě choreografie Nine eight´s a Quartet na hudbu Bély Bartóka. Díky stipendiu na Royal Ballet School v Londýně se setkal s Johnem Crankem a získal angažmá ve Stuttgart Ballet. Zde vytvořil za svého působení v letech 1969–1975 několik choreografií. Jeho působení bylo víceméně ukončeno předčasnou smrtí Johna Cranka.

Nové angažmá si jej našlo v Haagu v Nederlands Dans Theater, kde působil nejprve jako choreograf a částečně se podílel na uměleckém vedení. Zlomem byla jeho choreografie na Janáčkovu Sinfoniettu na americkém festivalu Spoleto-Charleston, kam byl pozván impresáriem Josephem Wishym. Dílo mělo takový úspěch, že otevřelo Kyliánovi cestu nejen do NDT, ale i do celého světa. Jeho hlavním fokusem však bylo Nizozemské taneční divadlo, kde vytvořil několik odnoží hlavního souboru. Ten se jmenoval NDT 1, vedle něj díky Kyliánovi vznikla juniorská skupina s názvem NDT 2 a mezi posledními založil zcela unikátní ansámbl NDT 3, určený „pro výjimečné tanečníky mezi čtyřicítkou a smrtí”. Ke konci tisíciletí začal Kylián postupně opouštět Nizozemské divadlo a věnoval se choreografické činnosti v zahraničí.

Včerejším nejvyšším vyznamenáním Jiří Kilián doplnil prestižní ocenění, která získával celý svůj život po světě, i českým oceněním. Po Prix Benois de la Danse za choreografie As If Never Been a One of a Kind, po Řádu oranžsko-nassavském, čestném doktorátu na Juilliard School v New Yorku, po Ceně Laurence Oliviera, Řádu umění a literatury, hodnost velitele, po Řádu čestné legie, hodnost rytíře, Rytířském kříži uděleném polským prezidentem Aleksanderem Kwaśniewským, Řádu Prince Oranžského pro umění a vědu uděleném nizozemskou královnou Beatrix a po Zlaté medaili za zásluhy z roku 1997.

 

Dagmar Pecková

Dagmar Pecková, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Dagmar Pecková)
Dagmar Pecková, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Dagmar Pecková)

Svou pěveckou kariéru začala studiem na Státní konzervatoři v Praze. Po angažmá v Drážďanech v Sächsische Staatsoper, často cestovala a účinkovala i v Berlíně, kde byla několik let členkou Staatsoper v Berlíně. Za svou dlouhou kariéru vystoupila v Carnegie Hall New York, Amsterdamu, Ženevě, v Národním divadle v Praze, v opeře de Monte-Carlo, v Londýně, San Franciscu, Paříži a Lisabonu. V roce 2000 získala cenu Thálie za roli Carmen. Stále se aktivně podílí na pěvecké umělecké scéně. Vedle operního repertoáru se věnuje též písňové tvorbě především Gustava Mahlera. Ve spolupráci s dirigentem Jiřím Bělohlávkem natočila CD s s písněmi autorů pozdního romantismu a modernistická díla.

Marie Rottrová 

Prezident Petr Pavel a Marie Rottrová, Slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Tomáš Fongus)
Prezident Petr Pavel a Marie Rottrová, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (foto Tomáš Fongus)

Od Rozmarného stvoření po Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Česká zpěvačka, dcera varhaníka, sbormistra a operetní zpěvačky. Ještě jako amatér, začala koncertovat s velkým orchestrem Břetislava Pěchníka. V 60. letech prošla několika hudebními tělesy například instrumentální skupinou F. Trnky, která natáčela v Československém rozhlase, Ostravským rozhlasovým orchestrem, rockovou skupinou Samuel, souborem Majestic. Její stále více se rozšiřující specializace na soul vedla k časté spolupráci s Flamingem Richarda Kovalčíka. Často zpívala písně anglické případně převzaté ze zahraničí. Nicméně měla štěstí i na původní české písně a texty. Například Řeka lásky, Zřejmě letos nikde nejsou kytky nebo Měli jsme se potkat dřív, kteréžto písni si napsala text sama. Z dalších z jejích hitů z vlastní tvorby můžeme zmínit Ach lásko, Gobelín a Labutě. Podle Arethy Franklinové je Marie Rottrová nazývána “česká Lady Soul”. Diváci si ji zamilovali v jejím televizním pořadu Divadélko pod věží.

Petr Janda

Petr Janda, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (zdroj Olympic)
Petr Janda, slavnostní předávání státního vyznamenání, 28. října 2024, Vladislavský sál, Pražský hrad, Praha (zdroj Olympic)

Český rockový zpěvák, kytarista a skladatel, jehož život je spjat se skupinou Olympic, v níž je dlouhá léta frontmanem a pro kterou složil mnoho hitů. Jeho prvním hudebním nástrojem byly housle, stejně jako jeho otce, který jej k hudbě přivedl. V začátcích fungování kapely často doprovázeli na nahrávkách jiné interprety. Velkým zlomem pro jejich kariéru a úspěšným titulem se stala píseň Dej mi víc své lásky. Často spolupracoval na písních pro Marii Rottrovou, Hanu Zagorovou nebo Václava Neckáře. Druhý dech, získala jeho hudební kariéra v 80. letech, kdy založil nahrávací studio Propast, současně v anketě Zlatý slavík časopisu Mladý svět s kapelou obhájili trojnásobné vítězství v letech 1981–1983 a v letech 1996–1998 znovu nastolili tříletou vládu na první příčce v Českém slavíkovi. Akademie české populární hudby uvedla Jandu v roce 1993 do Síně slávy. V letech 1992–1997 byl Petr Janda předsedou výboru Ochranného svazu autorského (OSA). V rámci dvojitého jubilea jeho narozenin a výročí šedesáti let skupiny Olympic byl v roce 2022 natočen dokumentární film, který letos vyšel do kin, s názven Django.

Všem novým laureátům gratulujeme.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments