Album týdne Normana Lebrechta: King’s Singers – Zázrak a cappelly, který nepomíjí

Když v roce 2023 britskému a cappella souboru The King's Singers zrušili koncert na floridské Pensacola Christian College pouhé dvě hodiny před začátkem, je jisté, že posluchače ochudili o zajímavý zážitek. Toto britské vokální těleso založené v roce 1968, je známé rozmanitostí svých koncertů – repertoár sahá od klasiky po moderní žánry a momentálně čítá okolo 2 000 skladeb. Jejich vystoupení jsou nejen zábavná, ale i poučná – někteří z původních členů uváděli uváděli šestidílný televizní dokumentární seriál BBC Madrigal History Tour z roku 1984 o historii madrigalu v západní Evropě.
The King's Singers (zdroj Società del Quartetto di Vicenza)
The King’s Singers (zdroj Società del Quartetto di Vicenza)

Ve světě plném nejistot je uklidňující vědět, že King’s Singers jsou stále tu. Jejich kouzlo je možná od debutového londýnského koncertu v roce 1968 trochu okoukané, ale dokonalá souhra šesti mužských hlasů má v sobě stále cosi magického a jejich nejnovější album stojí za to si vychutnat.

Název? Shakespeare – Bouře, čtvrté jednání (ale to jste jistě poznali). Hlavním motivem je naděje, která nás drží nad vodou v časech největší hrůzy. Tři písně Ralpha Vaughana Williamse z roku 1951 vystihují tento kontrast mezi zoufalstvím a vírou s ohromující citlivostí.

Úvodní skladba alba je to nejpůvabnější, co jsem kdy od Maxe Regera, mistra varhanního hromobití, slyšel. Sada Debussyho písní se mihne kolem s lehkostí pařížského sommeliéra ignorujícího stůl abstinentů. Tři Ravelovy chansony a rozpustilá hříčka od Saint-Saënse jsou jako sladký dotek krémového dortíku. Výslovnost ve všech třech jazycích je bezchybná.

To nejlepší z celého alba zazní ale později – meditativní skladby sourozenců Mendelssohnových, hravý triptych popěvků od Švéda Huga Alfvéna a anglický hymnus na melodii Finlandie, který jsem naposledy slyšel na pohřbu Jimmyho Cartera. Celé album je nádherně vyvážené, bez jediné slabší chvilky. Díky bohům za King’s Singers.

Zmínil jsem šest mužských hlasů… Do cyklu Vaughana Williamse nenápadně propašovali dvě sopranistky – skladba je totiž určena pro osm hlasů. Kdybych si to nepřečetl v poznámkách, ani bych si toho snad nevšiml – souhra je naprosto bezchybná.

Ukázka na Spotify:

Such Stuff As Dreams Are Made On

Max Reger: Nachtlied, Op. 138, No. 3
Claude Debussy: Trois chansons de Charles d’Orléans (I. Dieu! Qui l’a fait bon regarder, II. Quant j’ai ouy le tabourin, III. Yver, vous n’estes qu’un villain)
Franz Schubert: Flucht, D825b
Johannes Brahms: Vineta, Op. 42 No. 2
Ralph Vaughan Williams: Three Shakespeare Songs (I. Full fathom five, II. The cloud-capp’d towers, III. Over hill, over dale)
Camille Saint-Saëns: Saltarelle Op. 74
Edward Elgar: Death on the Hills, Op. 72
Edward Elgar: Four Part-songs Op. 53 (No. 2, Owls, No. 3, Deep in my soul)
Maurice Ravel: Trois chansons, M69 (I. Nicolette, II. Trois beaux oiseaux du Paradis, III. Ronde)
Fanny Mendelssohn: Gartenlieder, Op. 3: No. 3, Abendlich schon rauscht der Wald
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Mendelssohn: Hebe deine Augen auf zu den Bergen
Hannes Alfvén: Uti vår hage (Text: Folk-song from Gotland)
Hannes Alfvén: Och jungfrun hon går i ringen (Text: Swedish Dance)
Hannes Alfvén: Aftonen
Ralph Vaughan Williams: Valiant for Truth
Jean Sibelius: Be Still My Soul (Finlandia, Op. 26) [Arr. for vocal ensemble by Nick Ashby]

King’s Singers, Victoria Meteyard – soprán, Grace Davidson – soprán

Label: Signum
Datum vydání: 14. března 2025
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments