Baletní panorama Pavla Juráše (26)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Anna Karenina (premiéra: 25. 4. 2014). Veľkovýpravná baletná dráma podľa predlohy z pera popredného ruského spisovateľa Lva Nikolajeviče Tolstého. Svetoznámy príbeh Anny Kareninovej žne úspechy po celom svete v rôznych spracovaniach. Popredný ruský choreograf Kirill Simonov vytvorí špeciálne pre balet Štátneho divadla Košice novú inscenáciu.

Kirill Simonov sa narodil v ruskom meste Petrozavodsk v roku 1975. Vyštudoval tanec na slávnej Vaganovej akadémii ruského baletu v Moskve. Získal množstvo prestížnych ocenení za svoju choreografickú tvorbu a medzi jeho popredné diela patrí Luskáčik v Mariinskom divadle St. Petersburg, na ktorom spolupracoval so svetoznámych dizajnérom Mikhailom Chemiakinym, Madame Lionelli premiérovanú v Albert Hall v Londýne, či balet Popoluška, za ktorý získal množstvo nominácií na prestížne divadelné ocenenie Zlatá maska (Moskva).

Jiří Pokorný (šéf baletu Divadla J. K. Tyla, Plzeň): Příští sezóna by měla být přelomová. Jak jsem již zmínil, díky výstavbě nového divadla a přípravám města Plzně na rok 2015, kdy bude nositelem titulu Evropské hlavní město kultury. Velice rád bych navázal zahraniční kontakty v kontextu české národní identity a tím otevřel brány pro rozvoj tanečníků a choreografů. Co se týče repertoáru, chystá náš baletní soubor Prokofjevovu Popelku, která by se vrátila na plzeňské jeviště po dlouhé odmlce od minulého nastudování. Jarní premiéra by měla patřit mladému choreografovi Máriovi Radačovskému, který by pro náš soubor pracoval poprvé. Na podzim ještě letošního roku uspořádá Taneční sdružení ve spolupráci s naším divadlem již tradiční Choreografickou soutěž, pro podporu a rozvoj mladých umělců. Dát i jim šanci a možnost se realizovat a tím přispět k dalšímu rozvoji naší krásné profese.Robert Balogh (šéf baletu, Moravského divadla Olomouc): Věřím, že nová sezona bude dramaturgicky velmi zajímavá. Chystáme balet Romeo a Julie s geniální hudbou Prokofjeva v mé režii a choreografii. Po úspěšném uvedení v Bolšom teatre v Moskvě a v Berlíně připraví pro náš soubor mezinárodně uznávaný choreograf klasických baletů Vasilij Medvedev Esmeraldu.

Alena Pešková (šéfka baletu Divadla F. X. Šaldy, Liberec): Velmi, velmi brzy po létě budeme mít v Liberci slavnostní premiéru tanečního divadla Gustav Klimt – která vzniká u příležitosti 130. výročí založení divadla. Gustav Klimt je další významná osobnost která se „dotkla“ tohoto divadla, a to přímo opony. Spolu se svými „kumpány“ jí krásně „vymaloval“. Ne ještě svou rukou typickou, ale je to On – „Triumf lásky“. „Klimtovku“ si do Liberce jezdí v létě fotit turisté z celého světa. V rámci prologu našeho představení bude vždy k vidění. Hudbu nám právě dopisuje Monika Načeva s Tomášem Vtípilem, ale uslyšíme i Albana Berga, Gustava Mahlera či Ludwiga van Beethovena. Na scéně opět pracuje můj bratr Richard Pešek jr. Je to tak trochu oříšek. Co chcete dělat vedle Klimta? Někdy jde záměrně kontrapunktem proti němu… Někdy s harmonií k němu… Ale já to také celé nepojímám jako žádný dokument. Je to spíše má představa představ Klimtových… Značně předsmrtně popletených. Dále nás čeká premiéra Pohádky o Raškovi, skokanu na lyžích, dle předlohy Oty Pavla… A na choreografa Martina Dvořáka se moc těším, „namlouváme se“ již dost dlouho. Dále bych chtěla opět uspořádat – a to přímo na Mezinárodní den tance – „Událost sezony“. Uskutečnila se již jednou – liberecký balet tu vystoupil ve společném večeru se 420PEOPLE. Tentokráte budeme na jednom jevišti s Pražským komorním baletem. A chtěla bych v rámci večera ukázat ještě nějaké „speciál překvapení“. Jednáme o jakési společné improvizaci na dané (divákem) téma. Tak uvidíme 🙂 A poslední záležitost by byla opět choreografka ze souboru Marika Hanousková s Domem Bernardy Alby. Takže „nabito“ a těšení (smích) Přeji všem čtenářům Opery Plus krásné léto!
*** 

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat