Boris Hybner by slavil pětasedmdesátiny

Mim, režisér a scenárista Boris Hybner, který se narodil před pětasedmdesáti lety, 5. srpna 1941, patřil k čelným představitelům české pantomimy. Znám byl nejen příznivcům divadla, ale i široké veřejnosti z různých televizních seriálů, skečů a filmových rolí (Pelíšky, Pupendo nebo U mě dobrý). V posledních letech Hybner působil i jako vysokoškolský pedagog. Zemřel letos 2. dubna ve věku čtyřiasedmdesáti let.

Boris Hybner (zdroj ceskatelevize.cz)
Boris Hybner (zdroj ceskatelevize.cz)

Vyškovský rodák po maturitě pracoval v chemičce v Litvínově a pokračoval ve studiích na zemědělské škole a pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově, kde založil kabaret Reflektor. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti, v souboru zakladatele československé školy klasické a moderní pantomimy Ladislava Fialky, se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.

Boris Hybner (foto YouTube)
Boris Hybner (foto YouTube)

Hybner působil v Alhambře a Laterně magice, s kolegou Ctiborem Turbou založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri se v roce 1968 stal revolucí, když na scénu přivedl černý humor.

Od té doby se Hybner věnoval komedii, například v televizním seriálu o zlatém věku americké grotesky Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux.

V rozvíjení odkazu němé grotesky Hybner pokračoval se souborem Gag, který založil v roce 1976. V roce 1990 zřídil divadlo Studio Gag.

V roce 2010 získal všestranný umělec Cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy. V herecké profesi pokračuje i jeden z jeho potomků – dcera Vanda Hybnerová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat