Caves and Creatures

Nová premiéra taneční skupiny  DekkaDancers

DekkaDancers je volné sdružení tanečníků, které vzniklo v roce 2009 z popudu choreografů Toma Rychetského, Viktora Konvalinky a fotografa Pavla Hejného. Za dobu svého trvání uvedlo již několik zajímavých představení většinou v obsazení svých kolegů tanečníků z Baletu Národního divadla.

Jejich vyjadřovací schopnosti i technická dovednost vychází z jejich dlouhodobých zkušeností v angažmá Baletu Národního divadla a je bezprostředně ovlivněna tím, jak zkouší a tančí v denním režimu souboru. Ani z toho nelze se zcela vymanit. Ale právě ono „vymanit se a odklonit se“ je pro novou tvorbu a tvoření velmi cenné a ozdravující. A protože nikdo z umělců nikdy nemůže být zcela spokojen s tím, co dělá, je hledání  jiného osobitého vyjádření  nutné a důležité.V případě Toma Rychetského je již dlouhou dobu jasné, že je tvorbou posedlý a velmi originální. U dalšího zakladatele Dekkadancers Viktora Konvalinky se zatím tvůrčí přístupy neprofilují zcela nově, i když k tomu jistě dozrává.

Nový titul  Caves and Creatures uvedený na Nové scéně Národního divadla v režii Štěpána Benyovszkého, který s Tomem Rychetským zpracovával tvorbu Nicka Cavea, zajímavého a ne až tak známého australského zpěváka. Tematicky vycházejí z  textů písní a knih, které se dotýkají původního způsobu života v Austrálii. Se všemi možnými nástrahami a nesnázemi, které se mohou  přihodit v odlehlých a nekonečných krajinách neobydleného vnitrozemí. Vyprávějí o opuštěnosti a opuštění i o určité vykořeněnosti obyvatel.

V deseti kapitolách uvedených titulky (jako ve starých němých filmech) se rozvíjí příběh jakéhosi poutníka, který je kvůli přestupku vyhoštěn z města. Zažíváme spolu s ním rozpor reality a snění, pokusů navrácení se do rytmu normálního života.

Sóla i taneční dialogy i výstupy malých skupin tanečníků se odvíjejí v intencích  melodií drsných písniček, poněkud však hudebně jednotvárných. Přestože jsou písně vůdčí  i taneční, chybí v nich dynamické změny a  vzruch, který by příběhu možná více pomohl i by odlišil jednotlivé scény.

Výtvarné řešení představení je vlastně nejsilnější. Experimentuje s kresbami Jana Blažíčka a videoprojekcí Romana Duška z Laterny magiky. Přizvaný byl i specialista z KinocirKusu Nicola Pavone, který pomocí videoartu a triků pomáhá vytvářet určité iluze na vlastní projekci, promítané na horizont i na plochu jeviště. Pohyblivá projekce hraje dobře s příběhem i pohybem tanečníků, avšak z okruhu výtvarného ducha Laterny magiky se nedostane nikam dál, než jsme z repertoáru na této scéně zvyklí. Bíločerný kolorit kreseb a poněkud barevně nudné šedavé kostýmy i tlumené svícení nepomohou šestičlenné skupině tanečníků, aby na sebe více strhli pozornost. Jejich výkony tak chvílemi zůstávají fádní a mohly by být vypracovanější a čistší v provedení, zvláště pak ve skupinových scénách.

Caves and Creatures
Námět a režie: Štěpán Benyovszký
Choreografie: Tom Rychetský, Viktor Konvalinka, Tomáš Červinka
Hudba: Nick Cave

Videoart, motion tracking: Nicola Pavone
Projekce: Roman Dušek
Light design: Dan Tesař
Výtvarná supervize: Pavel Hejný
Kresba: Jan Blažíček
Produkce: Zuzana Hájková
Premiéra 2. prosince 2013 Nová scéna Národního divadla

Tančí – Tomáš Červinka, Mathias Deneux, Viktor Konvalinka, Leila Labiodová, Kristýna Němečková, Tom Rychetský

www.dekkadancers.com

Foto Pavel Hejný, Jan Taimr 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Caves and Creatures -Rychetský/Konvalinka/Červinka (DekkaDancers)

[yasr_visitor_votes postid="83148" size="small"]

Mohlo by vás zajímat