Divadlo F. X. Šaldy vstupuje do rušné 138. sezony

Nabídka operního souboru Divadla F. X. Šaldy (DFXŠ) v letošní sezóně čerpá z prestižní pozice, jaké se soubor ve svém uměleckém prostředí těší. Projevuje se to zvláště spoluprací s předními sólisty, možností uvádět interpretačně značně náročné tituly i účastí na významných přehlídkách a festivalech.
Lívia Obručník Vénosová (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)
Lívia Obručník Vénosová (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)

Do interního angažmá se DFXŠ podařilo získat význačného současného tenoristu, kterým je Titusz Tóbisz. Ze sboru do sólového angažmá přestoupila mezzosopranistka Petra Vondrová.

Zahájení s Jakobínem a filmovými melodiemi

Začátek sezóny v půli srpna patřil inscenaci Dvořákovy opery Jakobín, která byla rehabilitována po roční pauze. Tato klasická česká opera má na libereckém jevišti bohatou interpretační tradici. V nastudování Martina Doubravského a v režii Kateřiny Duškové vystupuje kromě celého souboru také dětský sbor Severáček, který dokresluje neopakovatelný klasický kolorit díla.

Oficiálním zahájením nové sezóny se pak pro operu stal Večer filmových melodií v Divadle F. X. Šaldy, v němž se po boku orchestru DFXŠ a malé vokální skupiny představily sopranistky Lívia Obručník Vénosová a Veronika Kaiserová. Divácky přitažlivý program byl sestaven ze známých filmových melodií z amerických westernů či francouzských komedií seskládaných do symfonických suit.

Chystané operní premiéry a festivalové hostovaní

Poslední jevištní dílo klasika ruské opery Petra Iljiče Čajkovského Jolanta bylo souborem studováno na jaře letošního roku, hlavní a generální zkoušky inscenace pod taktovkou Martina Doubravského a v režii herce Petra Jeništy však musely být přeloženy až na letošní září. První premiéra se koná netradičně už ve čtvrtek 9. září 2021 od 19:00 hodin, druhá pak v neděli 12. září.

Operní drama Otello stojí právem na piedestalu světové operní literatury jako dílo strhující a mistrovské. V inscenaci šéfdirigenta Martina Doubravského a režii Oldřicha Kříže se představí v hlavních rolích Titusz Tóbisz, Lívía Obručník Vénosová a další, premiéry proběhnou 25. a 27. března 2022 od 19:00 hodin v Šaldově divadle.

Operní soubor také čekají minimálně dvě hostující vystoupení – od ledna 2022 bude probíhat 15. ročník nejvýznamnějšího tuzemského festivalu hudebního divadla (v posledních ročnících s mezinárodní účastí) Opera 2022. Historická budova Národního divadla bude v rámci festivalu hostit soubor v neděli 16. ledna 2022 a představí zde libereckou inscenaci jednoho z nejhranějších světových hudebně-dramatických děl 20. století, operu Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. S toutéž inscenací se pak v závěru sezóny, v sobotu 25. června 2022 představí soubor také v Janáčkově rodišti – Hukvaldech, v rámci tamního Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

Symfonické koncerty

Jádrem koncertní nabídky DFXŠ jsou pravidelné symfonické koncerty. Červenou nití jejich dramaturgie jsou klasická díla světového symfonického repertoáru (do něhož neodmyslitelně patří také díla našich klasiků Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů). 20. a 21. října 2021 od 19:00 hodin proběhne druhý symfonický koncert sezóny, který uvede uvádí diváka do světa středověké mystiky v jedinečné tvorbě Leoše Janáčka a Carla Orffa. Kontrastní díla dvou géniů hudby 20. století provedou pod taktovkou Martina Doubravského sólisté, sbor a orchestr DFXŠ.

Symfonický koncert 16. listopadu 2021 bude věnován třem významným kompozicím, které vznikly ve třech stoletích. Na úvod zazní Fantastické scherzo, dílo velkého lyrika české hudby Josefa Suka. Století osmnácté reprezentuje jeden ze slavných nástrojových koncertů Wolfganga Amadea Mozarta – Koncert pro fagot a orchestr B dur. Jako sólistka se v něm představí členka orchestru DFXŠ Lucie Kopecká, která svou domácí scénu v roce 2020 znamenitě reprezentovala na mezinárodní soutěži Pražského jara. Do třetice století devatenácté bude na koncertě zastoupeno oblíbenou romantickou svitou z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského.

Veronika Kaiserová (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)
Veronika Kaiserová (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)

Třetí Rachmaninovův klavírní koncert patří vůbec k nejpopulárnějším dílům svého žánru a můžete jej navštívit 26. února 2022 od 19:00. K sólovému klavírnímu partu byla přizvána česká klavíristka Natálie Schwamová, kterou již zdobí řada vítězství na domácích i mezinárodních pódiích. Ruskou dramaturgii koncertu doplní neméně slavná suita Modesta Petroviče Musorgského – Obrázky z výstavy. Jedná se o původně klavírní dílo geniálního ruského průkopníka hudebního expresionismu, cyklus, jemuž symfonickou podobu vytvořil neméně slavný skladatel – Maurice Ravel.  

Dva maďarští skladatelé 20. století a dva němečtí raní romantikové – to je téma koncertu, jehož přesný termín je ještě v jednání. Serenáda L. Weinera nás uvádí do multikulturního prostředí maďarsko-židovské tradice, stejně jako Kodályho Tance z Galanty do světa uherského folkloru. Carl Maria von Weber a Felix Mendelssohn-Bartholdy budou na koncertě zastoupeni, v případě Webera známým klarinetovým koncertem, v němž se jako sólista představí znamenitý mladý mistr svého nástroje Aleš Tvrdík, v současnosti již držitel několika prestižních zahraničních ocenění, lipský klasik Mendelssohn pak proslulou suitou Sen noci svatojánské se známým svatebním pochodem. K dirigentskému pultu koncertu byl přizván zkušený maďarský dirigent László Kovács.      

Baletní nabídka DFXŠ

Událostí baletní sezony bude jistě dobrodružná taneční inscenace Mauglí v moderním zpracování choreografky a umělecké vedoucí baletního souboru Mariky Mikanové. Inscenaci si dozajista zamilují děti i dospělí. Premiéra proběhne v pátek 24. září 2021, druhá pak 26. září 2021 na scéně Šaldova divadla.

V listopadu baletní soubor obohatí svůj repertoár o tragikomickou taneční gangsterku MašínGun Brothers, která bude mít premiéru 12. a 14. listopadu 2021. Na inscenaci vycházející ze skutečných událostí balet spolupracuje s tvůrci uznávaného uměleckého uskupení Dekkadancers. Ti mají na svém kontě nespočet originálních produkcí moderního tanečního divadla, do kterých vždy vkládají svůj osobitý režijní i choreografický rukopis. Režisér a autor tanečního libreta Štěpán Benyovszký chce naslouchat všem stranám konfliktu a zároveň poukáže na zrůdnost tehdejšího režimu. Společně s choreografy Viktorem Konvalinkou a Markem Svobodníkem ukáží emocionální kontext poválečné doby, plné protikladů a násilí. Mrazivou totalitní atmosféru vystihne hudba Ivana Achera, výrazného českého skladatele a libereckého rodáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments