Dalibor a Fidelio v opeře, Kylián a Cranko v baletu. ND ohlásilo premiéry nové sezony
Opera
Oba operní soubory Národního divadla čeká během sezony 2018/2019 sedm premiér a několik speciálních koncertů a také projekcí. Novinkou v operním repertoáru se při premiérách 14. a 16. září stane připravovaná inscenace Smetanovy Libuše v provedení Opery Národního divadla, v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a v režii ředitele Národního divadla Jana Buriana. Ke spolupráci divadlo přizvalo i Daniela Dvořáka jako scénografa, jako choreografa pak někdejšího uměleckého ředitele Baletu Národního divadla Petra Zusku.
Soubor Státní opery vzhledem rekonstrukci budovy Stání opery rozmnoží v příští sezoně svá působiště. Kromě budovy Hudebního divadla Karlín bude účinkovat i ve Stavovském divadle, kde se odehraje premiéra Beethovenova Fidelia, a to pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera a v nastudování uznávané bulharsko-německé režisérky Very Nemirovy.
Po osmdesáti letech se do Prahy 24. a 26. ledna 2019 vrátí operní dílo Ernsta Křenka Johny spielt auf (Johny vyhrává) – modernistická pseudojazzová opera o romanticky exaltovaném skladateli Maxovi, jehož se snaží držet při zemi operní zpěvačka Anita. Světová premiéra se uskutečnila 10. února 1927 v Lipsku a už v červnu 1927 byla opera uvedena v Praze v nastudování Alexandra Zemlinského. Nové nastudování připraví režisér David Drábek a dirigent Petr Kofroň.
Ve Stavovském divadle provede soubor Opery Národního divadla v režii Alice Nellis a v hudebním nastudování Davida Švece s premiérami 4. a 7. dubna dvě soudobé aktovky vyrovnávající se s osobností a dílem Wolfganga Amadea Mozarta: půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a příkazy Michaela Nymana a operu Klasika Stevena Stuckyho.
Opera Tramvestie Petra Wajsara je zhudebněním stejnojmenné básnické sbírky Pavla Novotného, divadlo ji ohlašuje jako „přepis nahrávek rozhovorů ve voze tramvaje číslo 11 na trase Liberec – Jablonec nad Nisou“. Premiéra bude 18. dubna 2019 na Nové scéně v režii Marka Bureše.
V roce premiéry opery Láska ke třem pomerančům v režii Radima Vizváryho (16. a 19. května 2019) uplyne od jejího vzniku přesně sto let. Sergej Prokofjev ji pojal jako totální burlesku, která si bere na paškál vše „procítěné“ a „vážně míněné“.
Opera Bedřicha Smetany Dalibor je úzce spojena s budovou Národního divadla podobně jako Libuše, úplně první provedení se uskutečnilo 16. května 1868 při položení základního kamene. Nyní toto dílo nastuduje Národní divadlo pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka, v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Daniela Dvořáka.
Nasmlouván je také lednový zájezd do Japonska s nedávno premiérovanou Mozartovou Figarovou svatbou v režii Magdaleny Švecové a k výročí československé státnosti řada přidružených akcí koncertních a komorních. Program slavnostního zářijového koncertu v historické budově Národního divadla i druhého v netradičním prostoru Jatka 78 bude složený ze soudobé české a slovenské hudby.
Divadlo také slibuje během sezony řadu exkluzivních operních hostů, například Andrease Schagera v roli Lohengrina, dvojici Dmytro Popov a Elena Maximova v Bizetově Carmen, Yusifa Eyvazova jako Kalafa v Turandot, Adama Plachetku jako Hraběte v Mozartově Figarově svatbě nebo Simonu Houda Šaturovou v roli Donny Anny v Mozartově Donu Giovannim. Uskuteční se i živé přenosy vybraných představení na náměstí Václava Havla a spolupráce s platformou OperaVision, představení budou moci sledovat diváci i online ze svých domovů. První takto vysílanou operou bude nová inscenace Libuše.
Balet
Balet Národního divadla pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze zvolil pro novou sezonu slogan Tradičně & osobitě. První premiéra s názvem Kylián bude oslavou české státnosti u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky v roce 1918 jako bodu zvratu v českých dějinách. V jednom večeru budou uvedeny choreografie Žalmová symfonie, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců, které světově uznávaný český choreograf Jiří Kylián vybral pro oslavu zmíněného výročí. Premiéra se uskuteční 11. října 2018 v Národním divadle.
Druhou premiérou baletní soubor naváže na stotřicetiletou tradici uvádění Čajkovského Labutího jezera v Čechách, kdy Národní divadlo doposud uvedlo třináct jeho inscenací. Nové nastudování teď věnuje osobitému, světově uznávanému choreografovi Johnu Crankovi. Česká premiéra se uskuteční 28. března 2019 v Národním divadle, a to v nové scénografii Martina Černého a kostýmech Josefa Jelínka.
Třetí taneční premiéra sezony je inspirována jedním z nejznámějších románů Franze Kafky, napsaným před více než sto lety. Proces italského choreografa Maura Bigonzettiho odráží společenský zmatek Evropy kolem roku 1914, světovou premiéru měl 27. března 2015 ve Státním divadle v Hannoveru. Autory použité hudby jsou Antonio Bononcini, Dietrich Buxtehude, Henryk Górecki, Carlo Gesualdo, Tarquinio Merula, Claudio Monteverdi a Modest Musorgskij. Česká premiéra se uskuteční 13. června 2019 na scéně Stavovského divadla.
Na repertoáru Baletu Národního divadla v příští sezoně zůstávají inscenace Chvění, Timeless, Louskáček – Vánoční příběh, Marná opatrnost, Vertigo, Slovanský temperament, Malá mořská víla, La Bayadère, Romeo a Julie, Sólo pro nás dva a Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři.
Činohra
Z plánů Činohry Národního divadla pro novou sezonu vybíráme druhý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaný odkazu Václava Havla. Letos se bude konat na přelomu září a října a hlavní hvězdou bude Michail Baryšnikov, který nepřijede jako tanečník, nýbrž jako činoherec, s jevištní adaptací básní svého přítele Josifa Brodského.
Laterna magika
Autorský projekt k šedesátému výročí vzniku Laterny magiky pro celou rodinu se volně inspiruje Zahradou Jiřího Trnky a vzpomínkami inscenačního týmu a tanečníků na zahradu jejich dětství. Vedení souboru v nové premiéře slibuje moderní choreografii, loutky, černé divadlo, filmové a animované projekce a videomapping. Choreografy nové inscenace budou David Stránský a Štěpán Pechar, na scénáři s nimi spolupracují Lukáš Trpišovský a Pavel Knolle, ten současně bude mít na starosti i režii; pod hudbu se podepíše Jan Šikl.
Rekonstrukce
Vedení Národního divadla dnes také rekapitulovalo a připomnělo, že rok 2017 byl především rokem velké provozní změny v podobě generální rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery. Krom toho v zadním traktu Anenského areálu „Liliová“ probíhá rozsáhlá rekonstrukce prostor, v nichž od divadelní sezony 2018/2019 nalezne zázemí Činohra Národního divadla a také hudební archiv. Je také již zpracována studie proveditelnosti pro rekonstrukci Nové scény a provozní budovy B (bývalý Themos), pracuje se rovněž na záměru výstavby servisního centra Národního divadla v Karlíně.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]