Další průtahy pro rekonstrukci Státní opery: Proti výsledku tendru se odvolal Metrostav

Stavební společnost Metrostav se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na opravu budovy Státní opery Praha. Napsal to dnes deník E15, podle kterého tak zahájení rekonstrukce hrozí až několikaměsíční skluz. Výběrové řízení vyhrála s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun firma Hochtief CZ. Národní divadlo, které soutěž vypsalo, si podle deníku není vědomo žádného pochybení.

Vítěze tendru vybralo Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise před loňskými Vánocemi. “Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen,” uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Podle deníku E15 však údajně neúspěšní uchazeči kritizovali například to, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda už někdy opravovaly historickou budovu, a neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či restaurátory. Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil, když v minulosti opravoval třeba památník na pražském Vítkově a barokní hospital Kuks a také obnovoval klášter Broumov. Metrostav se k důvodům pro své odvolání nevyjádřil.

O rekonstrukci opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ. Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již zahájil správní řízení ohledně tendru na opravu budovy Státní opery Praha za více než 800 milionů Kč. Návrh podalo sdružení Společnosti OPERA 2016 v čele s Metrostavem, které v soutěži neuspělo. Dnes to uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Spolu s Metrostavem jsou v žádosti zastoupeny i další firmy Společnosti OPERA 2016. “Ve věci bylo zahájeno správní řízení. Úřad se v současné době seznamuje s obsahem návrhu,” uvedl Švanda. Zda firmy žádají o předběžné opatření, které by mohlo zakázku pozastavit, mluvčí neřekl.

Budovy Státní opery jsou zavřené více než pět měsíců, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců, skončit by měla v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat