Dnes už je to rarita. Ostravská opera uvede premiéru Fibichovy Bouře

Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo operu Bouře českého skladatele Zdeňka Fibicha, kterou skladatel napsal na libreto básníka Jaroslava Vrchlického podle stejnojmenné hry Williama Shakespeara.

„Na česká jeviště se opera vrací po sedmačtyřiceti letech. Zatím poslední inscenace u nás byla v roce 1969 v pražském Národním divadle. V roce 2007 se konalo zatím poslední uvedení tohoto díla v německém Bielefeldu. Národní divadlo moravskoslezské je tedy v tuto chvíli jediným divadlem na světě, kde budou moci diváci tuto nádhernou operu opět vidět na jevišti,“ řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry na libreto-báseň Jaroslava Vrchlického patří k vrcholům českého hudebního pozdního romantismu. „Bouře v sobě ukrývá životní příběh renesančního muže – vzdělance Prospera, bývalého milánského vévody, který žije na magickém ostrově obklopen svými esoterickými knihami. Skrývá ale i příběh Shakespeara, geniálního dramatika, který se touto romancí loučí s uměleckým světem,“ uvedla Bednaříková.

V Ostravě byla opera uvedena dvakrát, a to v letech 1928 a 1947, tedy naposledy před devětašedesáti lety, v režii Hanuše Theina a pod taktovkou Zdeňka Chalabaly. Současné nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016, oslavujícího čtyřsté výročí úmrtí velkého dramatika. Po francouzské lyrické opeře Hamlet skladatele Ambroise Thomase přichází soubor s operním zpracováním Shakespearova díla od českého skladatele druhé poloviny devatenáctého století.

„Jsem moc rád, že se na jedné ze shakespearovských inscenací mohu podílet jako tvůrce. Přivést opět k životu tento pozoruhodný klenot českého hudebního pozdního romantismu a jeho podmanivé poezie je velká výzva, odpovědnost a hlavně radost,“ řekl ředitel Národního divadla moravskoslezského a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Bouře patří k Shakespearovým romancím, pozdním hrám autora, kombinujícím pohádkové a fantaskní motivy s alegorií života a cestami poznání. „Romance jsou mi velmi blízké a věřím, že tak jako pro mě a všechny, kteří inscenaci v těchto chvílích připravujeme, bude i pro diváky Fibichovo operní zpracování krásným setkáním,“ dodal Jiří Nekvasil.

Hudebního nastudování se ujal mladý dirigent Marek Šedivý. V hlavních rolích se divákům představí Richard Haan, Alžběta Poláčková, Luciano Mastro, Jevhen Šokalo, Olga Jelínková a řada dalších sólistů, na scéně Davida Baziky a v kostýmech Márie Fulkové. Premiéry opery Bouře se konají 1. a 3. prosince v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka. Operu ostravský soubor nastudoval bez jediného škrtu v českém originále.


Zdeněk Fibich:
Bouře
Hudební nastudování a dirigent: Marek Šedivý
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Mária Fulková
Videoprojekce: Zuzana Studená
Pohybová spolupráce: Adéla Kvochová, Jana Tomsová
Sbormistr: Jurij Galatenko
Dramaturgie: Eva Mikulášková
Orchestr a sbor NDM Ostrava
Premiéry 1. a 3. prosince 2016 Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava

Alonso – Jakub Kettner / Michal Onufer
Sebastian – Vít Habernal / Vít Habernal
Fernando – Luciano Mastro / Martin Šrejma
Antonio – Aleš Burda / Jiří Halama
Gonzalo – Roman Vlkovič / Petr Urbánek
Adrian – Tomasz Suchanek / Waldemar Wieczorek
Prospero – Aleš Jenis / Richard Haan
Miranda – Alžběta Poláčková / Barbora Řeřichová
Kaliban – Jevhen Šokalo / František Zahradníček
Trinkulo – Václav Morys / Tomáš Kořínek
Stefano – Martin Gurbaľ / David Szendiuch
Ariel – Olga Jelínková / Milena Arsovska
První duch – Agnieszka Bochenek-Osiecka / Pavla Morysová
Druhý duch – Marianna Pillárová / Nikola Novotná
Třetí duch – Erika Šporerová / Ivana Ambrúsová
Čtvrtý duch – Veronika Höpflerová / Hana Veselá
Duchové – Eliška Dubcová, Marie Chocholová, Kristýna Liberdová, Nela Rusková

www.ndm.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat