Ensemble Inégal a fascinující premiérové provedení třetího cyklu Zelenkových žalmů

Pražský barokní orchestr a vokální soubor Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory ve čtvrtek 23. března v kostele U Salvátora na Starém Městě provedl ve světové premiéře třetí cyklus slavnostních nešpor Jana Dismase Zelenky (1679-1745). Mezi sólisty večera patřili: sopranistky Lenka Cafourková a Gabriela Eibenová, altistka Nadia Ladkany, altista (alti naturali) Martin Ptáček, tenorista Virgil Hartinger a basista Jiří Miroslav Procházka.
Jan Dismas Zelenka: Psalmi Vespertini III – Praha 23. 3. 2017 (foto Miroslav Setnička)

Ensemble Inégal představuje hudební těleso, které se dlouhodobě a systematicky věnuje interpretaci Zelenkovy hudby. Spolu s dalšími předními českými barokními soubory jako Musica Florea, Collegium 1704, Capella Regia Musicalis či Collegium Marianum se v současnosti velmi snaží o propagaci jeho tvorby u nás i v zahraničí.

Ačkoliv byl Zelenka za svého života velmi úspěšný skladatel a obdivovaly ho i takové osobnosti, jakými byli například Johann Sebastian Bach (1685-1750) nebo Georg Philipp Telemann (1681-1767), po své smrti prakticky upadl do zapomnění. Tato skutečnost byla pravděpodobně dána tím, že jeho díla byla přenesena do archivu drážďanského chóru jako majetek panovníka, a nebylo tak možné je opisovat ani vydávat. V Čechách se pak o jeho znovuobjevení nejdříve zasloužil František Palacký a následně i Bedřich Smetana, který opsal a provedl jednu z jeho orchestrálních suit.

Zelenkovy čtyři slavnostní nešporní cykly z let 1725-1730, zkomponované pro drážďanskou dvorní kapelu, obsahovaly celkem jednačtyřicet žalmů, z nichž jedenáct je pravděpodobně ztracených. První tři cykly Zelenka uvedl pod společným označením Psalmi vespertini totius anni (Večerní žalmy celého roku). Čtvrtý cyklus označil jako Psalmi varii separatim scripti (Různé žalmy, psané jednotlivě).

Třetí cyklus Zelenkových nešpor utrpěl v průběhu staletí pravděpodobně největší ztráty, do dnešní doby se z celkového původního počtu patnácti skladeb dochovalo pouze těchto osm skladeb z roku 1728: Confitebor tibi Domine a moll ZWV 70 (Žalm 110), In exitu Israel g moll ZWV 84 (Žalm 113), In convertendo g moll ZWV 91 (Žalm 125), Laudate Dominum F dur ZWV 87 (Žalm 116), Beati omnes g moll ZWV 94 (Žalm 127)Confitebor Angelorum (Confitebor tibi Domine in B Dur) ZWV 100 (Žalm 137), Memento Domine David Es dur ZWV 98 (Žalm 131), Domine probasti me F dur ZWV 101 (Žalm 138).

Kompletní provedení třetího cyklu dochovaných Zelenkových žalmů souborem Ensemble Inégal bylo fascinující. Výborně sehraný soubor již od prvních tónů posluchačům předvedl vynikající práci s tempem i dynamikou. Radost ze hry byla patrná při každém taktu. Všichni sólisté a sboristé věnovali také patřičnou pozornost výslovnosti a deklamaci textu. Při tak profesionálních výkonech všech zúčastněných umělců je velmi obtížné vyzdvihnout výkon jednotlivců. Sólisté Lenka Cafourková, Gabriela Eibenová, Nadia Ladkany, Martin Ptáček, Virgil Hartinger a Jiří Miroslav Procházka své obtížné pěvecké party ovládali s náležitou lehkostí. Za interpretační vrchol jednotlivce si dovolím označit výkon tenoristy Virgila Hartingera, který obdivuhodně zvládl koloraturní běhy v závěrečné části Amen žalmu In convertendo ZWV 91. Zvláštní důraz také kladl na komunikaci s posluchači.

Jako vášniví vyznavači barokní hudby se rozhodně můžeme těšit na příští koncert souboru, který se uskuteční 5. dubna v Rytířském sálu Velkopřevorského paláce. Na programu budou skladby méně uváděného skladatele z Čech Samuela Capricorna.

Hodnocení autorky recenze: 95%

 

Psalmi Vespertini III
Dirigent: Adam Viktora
Ensemble Inégal
– Lenka Cafourková (soprán)
– Gabriela Eibenová (soprán)
– Nadia Ladkany (alt)
– Martin Ptáček (alt)
– Virgil Hartinger (tenor)
– Jiří Miroslav Procházka (bas)
23. března 2017 Kostel U Salvátora Praha

program:
Jan Dismas Zelenka: Psalmi Vespertini III
– Confitebor tibi Domine ZWV 70
–  In exitu Israel ZWV 84
– In convertendo ZWV 91
– Laudate Dominum ZWV 87
– Beati omnes ZWV 94
– Confitebor Angelorum ZWV 100
– Memento Domine David ZWV 98
– Domine probasti me ZWV 101

www.inegal.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Zelenka: Psalmi Vespertini III - Ensemble Inégal -A.Viktora (Praha 23.3.2017)

[yasr_visitor_votes postid="245812" size="small"]

Mohlo by vás zajímat