Hamburk převzal po letech průtahů budovu Labské filharmonie

Severoněmecké město Hamburk dnes z rukou stavebních společností slavnostně převzalo budovu zvanou Labská filharmonie. Objekt, jehož stavba mnohonásobně překročila původní rozpočet a výrazně se protáhla, se má stát novou ikonou tohoto přístavního města. Pro koncerty se filharmonie, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, otevře v lednu.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj pixabay.com)
Elbphilharmonie Hamburk (zdroj pixabay.com)

„To, že se Hamburk rozhodl pro stavbu Labské filharmonie, bylo správné rozhodnutí,” řekl dnes hamburský primátor Olaf Scholz o stavbě, která měla původně stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec ale byla zhruba desetkrát dražší. Náklady se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Stavbu, která začala v roce 2007, také zkomplikovaly průtahy a několikaletý právní spor, takže nebyla dokončena v roce 2010, jak se původně plánovalo, ale až letos.

Přesto podle Scholze stojí výsledek za to. Hamburský představitel budovu, která je členěna do tří úrovní, považuje za architektonicky fascinující. Labská filharmonie, jež leží v srdci starého hamburského přístavu, podle něj navíc nabízí jeden z nejlepších koncertních sálů na světě.

Návštěvníky poprvé k vystoupení filharmoniků pozve 11. ledna příštího roku. Už předtím se ale pro veřejnost otevře vyhlídková platforma, umístěná mezi původní budovou přístavního skladu a nástavbou s dvojicí koncertních sálů. Ve 37 metrech nad zemí nabídne návštěvníkům za dvě eura (54 korun) výhled na přístav i město.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat