Konečně hotovo! Hamburk po letech průtahů převzal klíče od Labské filharmonie

V severoněmeckém Hamburku dnes po letech průtahů slavnostně ukončili stavbu Labské filharmonie, která se má stát novou dominantou tohoto přístavního města a podle očekávání radnice i magnetem pro turisty. Slavnostní otevření koncertní síně je naplánováno na leden příštího roku.

Stavební firma dnes devět a půl roku po poklepání na základní kámen slavnostně předala klíče od hotové budovy Labské filharmonie zástupcům města. “Hamburk získal s Labskou filharmonií působivou budovu, bez jejíž architektury si dnes panorama města již nelze představit,” uvedl starosta Olaf Scholz.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj elbphilharmonie.de)
Elbphilharmonie Hamburk (zdroj elbphilharmonie.de)

Vyhlídkovou terasu na budově město veřejnosti zpřístupní již tento pátek. V budově také zahájí provoz restaurace a hotel. Zahajovací koncerty jsou naplánovány na 11. a 12. ledna příštího roku.

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena v roce 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnost nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění. S průtahy rostla také cena budovy. Z očekávaných 77 milionů eur (dvě miliardy Kč) se vyšplhala na 789 milionů (21,3 miliardy Kč).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat