Hudební kurýr (27)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Letmý pohled na události ze světa hudby, k nimž došlo ve druhé polovině října 2016. Adventní koncert drážďanského Kreuzchor se přece jen uskuteční. Dirigent Manfred Honeck narychlo nahradil Zubina Mehtu u pultu Newyorských filharmoniků. Katharina Wagner byla v Bavorsku oceněna Evropskou medailí. Trh s vinylovými gramofonovými deskami neustále roste. Úspěch dirigenta Tomáše Hanuse ve funkci hudebního ředitele Welsh National Opera. Velká skladatelka Sofia Gubaidulina slaví pětaosmdesáté narozeniny. Výmarská Musikhochschule slaví jubileum. Nová hudba na festivalu Wien Modern. Yuja Wang byla zvolena Umělkyní roku nejstaršího amerického magazínu o klasické hudbě Musical America. Událost na CD: Maria Callas – Živě v Paříži 1963 (2 CD Decca). Menahem Pressler opět na pódiu, tentokrát v Madridu. Benjamin Grosvenor oceněn Newyorskou filharmonií. Montrealský symfonický orchestr představil nový nástroj, který nelze přehlédnout.

Adventní koncert drážďanského Kreuzchor se přece jen uskuteční
Původně až na rok 2017 posunutý koncert se uskuteční 22. prosince 2016 v 17 hodin pod názvem Danke, Dresden!. Sbor, který v letošním roce slaví své osmisté jubileum, vystoupí na stadionu Dynama Dresden. Velkým sponzorem je město Drážďany a místní fotbalový klub, jehož stadion má kapacitu 25.000 posluchačů. Radnice považuje mladé zpěváky za velvyslance tohoto klidného města. Vedení města očekává příliv dalších sponzorů a hlavně zaplnění celého hlediště.

Členové Dresdner Kreuzchor na stadionu Dynama Dresden (foto Matthias Hiekel, Christian Suhrbier)
Členové Dresdner Kreuzchor na stadionu Dynama Dresden (foto Matthias Hiekel, Christian Suhrbier)


Dirigent Manfred Honeck narychlo nahradil Zubina Mehtu u pultu Newyorských filharmoniků

Rakouský dirigent Manfred Honeck, který je v současné době hudebním ředitelem orchestru v Pittsburghu, bude řídit tři koncerty namísto onemocnělého Zubina Mehty. 3., 4. a 5. listopadu zazní vedle Haydnovy Symfonie č. 93 Schubertova „Nedokončená“. V úvodním díle večera se představí Anoushka Shankar v Koncertu pro sitár a orchestr „Rāgā-Mālā“, který zkomponoval její otec Ravi Shankar v roce 1979 na objednávku Newyorské filharmonie. Pro Anoushku Shankar bude tento koncert jejím debutem u filharmoniků, zatímco Manfred Honeck stál poprvé za dirigentským pultem orchestru v roce 2013. Naposledy se v New Yorku představil v dubnu 2016.

Manfred Honeck (foto archiv autora)
Manfred Honeck (foto archiv autora)


Katharina Wagner byla v Bavorsku oceněna Evropskou medailí
Ředitelka festivalu v Bayreuthu Katharina Wagner získala Evropskou medaili Bavorska za své služby pro festival a pro Bavorsko. Operní režisérka je od roku 2008 ředitelkou festivalu a podle Spolkové vlády je její zásluhou, že se Wagnerův festival stal hudební a koncertní dominantou světového významu. Do roku 2005 vedla Katharina Wagner operní festival se svojí nevlastní sestrou Evou Wagner-Pasquier.

„Medaile za vynikající zásluhy o Bavorsko ve sjednocené Evropě“ (tak zní plný titul) je udělována od roku 1990 osobnostem, které se mimořádně zasloužily a podpořily evropskou myšlenku v Bavorsku.

Katharina Wagner při převzetí ocenění (foto archiv autora)
Katharina Wagner při převzetí ocenění (foto archiv autora)


Trh s vinylovými gramofonovými deskami neustále roste

Prodej gramofonových desek vzrostl v tomto roce o neuvěřitelných 50 procent. V prvních devíti měsících se prodalo stejně LP desek jako v celém roce 2015. Federace hudebního průmyslu Bundesverband Musikindustrie v Berlíně a GfK Institut v Baden-Badenu oznámily, že se na pultech od ledna do září objevilo 2,1 milionu vinylových alb, což je o 50 procent více než v předešlém roce. Důsledkem toho je nárůst obratu a z prodeje vinylových desek bylo generováno 47 milionů eur.

Gramofonová deska - ilustrační foto (zdroj pixabay.com)
Gramofonová deska – ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Po katastrofálním propadu v devadesátých letech zažívá od roku 2007 LP deska neustálý vzestup. Podílem 4,3 procenta z obratu znamená produkce vinylových desek v tomto odvětví stále relativně malý segment trhu. Podle výzkumu trhu se však nejedná jen o milovníky hudby. Obliba vinylových desek zřejmě také souvisí s přáním odpoutat se od povšechné digitalizace a nalézt klid při poslechu analogových záznamů.


Úspěch Tomáše Hanuse ve funkci hudebního ředitele Welsh National Opera

Při svém teprve druhém tamním vystoupení český dirigent potvrdil, že jeho jmenování bylo dobrým krokem. Provedení Mahlerovy Druhé symfonie „Vzkříšení“ ukázalo jak dramatickou intenzitu, tak momenty velké něhy. Recenzent The Guardian s nadšením hodnotí nasazení celého orchestru i české elementy při provedení tohoto díla.

Tomáš Hanus (foto FB Welsh National Opera)
Tomáš Hanus (foto FB Welsh National Opera)

Příští příležitost vidět Tomáše Hanuse v akci v St David’s Hall bude v neděli 19. března 2017 v programu zahrnujícím Dvořákovu Symfonii č. 7 a se sólistou Pavlem Kolesnikovem. Ve své první operní sezoně uvede Tomáš Hanus v létě 2017 Růžového kavalíra a Netopýra v Cardiffu a Birminghamu.
více zde


Velká skladatelka Sofia Gubaidulina slaví pětaosmdesáté narozeniny

Ruská skladatelka Sofia Gubaidulina je vysoce ceněnou hvězdou nové hudby, ale sama je velmi skromná. 24. října oslavila ve svém domě na okraji Hamburku pětaosmdesáté narozeniny. V obývacím pokoji dominuje klavír Steinway, který kdysi dostala od violoncellisty Mstislava Rostropoviče. Na stole leží rukou psané oratorium O lásce a nenávisti, které bylo provedeno v premiéře dne 14. října v estonském hlavním městě Tallinnu a následně 30. října v Semperoper v Drážďanech. Někteří dokonce říkají, že toto dílo je závětí této skladatelky.

Sofia Gubaidulina (zdroj kp.by)
Sofia Gubaidulina (zdroj kp.by)

Bývalý ředitel Berliner Festspiele Ulrich Eckhardt považuje komponistku za „nejdůležitějšího a nejoriginálnějšího skladatele současnosti, včetně všech mužských protějšků“. Světoznámí sólisté jako Gidon Kremer, Mstislav Rostropovič nebo Anne-Sophie Mutter provedli její díla, dirigenti Kurt Masur, Simon Rattle nebo Christian Thielemann jsou obdivovateli jejích skladeb. V únoru bude proveden v premiéře její Trojkoncert pro housle, violoncello a bajan (ruská knoflíková harmonika) a reprízu následně uslyší posluchači v Carnegie Hall v New Yorku. Dílo je napsáno na přání virtuosky na bajan a akordeon Elsbeth Moser.

Vynikající jsou její Janovy pašije, které složila pro Mezinárodní Bachovu akademii ve Stuttgartu a které měly premiéru v roce 250. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Giganticky zhudebnila trnitou cestu Ježíše Krista. Skladba je komponována po orchestr, dva sbory a sólisty. Později následovaly Janovy Velikonoce, protože utrpení Ježíše bez vzkříšení pro Gubaidulinu nedává smysl.

Pětaosmdesáté narozeniny nejsou pro pokornou umělkyni vůbec důležité. „Hlavní věc je, že život jde dál a já mohu skládat,“ říká s úsměvem. V den svých narozenin byla v Moskvě hostem koncertu, který se pořádal na její počest.


Výmarská Musikhochschule slaví jubileum

Hochschule für Musik Franz Liszt Výmar (foto archiv autora)
Hochschule für Musik Franz Liszt Výmar (foto archiv autora)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat