Hudební kurýr

Vydání číslo 46. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině srpna 2017: Dirigentská soutěž Nestlé v Salcburku zná vítěze. První dirigentská soutěž za plentou. Platy koncertních mistrů. Prezident Macron na Salcburském festivalu. Nominace České filharmonie na ocenění Gramophone Awards. Šestnáctiletý klavírní virtuos George Harliono vystoupí s Valery Gergievem. Nové varhany v Drážďanech. Klavírista Lang Lang ruší koncerty. Do La Scaly v sandálech a šortkách?

Dirigentská soutěž Nestlé v Salcburku zná vítěze
Mladý anglický dirigent Kerem Hasan z Velké Británie vyhrál hlavní cenu ve výši 15.000 eur a příští rok bude dirigovat na Salcburském festivalu koncert ve Felsenreitschule. „Má potřebné sebevědomí, ví, co chce, a má požadovaný talent – jinými slovy, nejlepší předpoklady pro mezinárodní kariéru,” říká o něm předseda poroty Dennis Russell Davies.

Kerem Hasan (zdroj salzburgerfestspiele.at / foto © Salzburger Festspiele/Andreas Kolarik)

Mezi minulé vítěze patří Aziz Shokhakimov (2016), Lorenzo Viotti (2015), Maxime Pascal (2014), Ben Gernon (2013), Mirga Gražinytė-Tyla (2012), Ainārs Rubikis (2011) a David Afkham (2010).


První dirigentská soutěž za plentou

V polském Radomu se uskutečnila soutěž mladých dirigentů, ve které porotci dirigenty neviděli. U prvního, druhého a semifinálového kola byla všechna posuzování hodnocena pouze na základě zvuku. Aby porota nemohla vědět, kdo diriguje, soutěž byla uspořádána tak, aby se kandidáti představili v náhodném pořadí a nebylo jim dovoleno na pódiu hovořit. Teprve poté, co bylo rozhodnuto o výsledcích každého kola, porota zjistila identitu těch, kteří postoupili do dalšího kola.

Posuzovaná kola soutěže byla uspořádána tak, aby dirigenti mohli ukázat svoje schopnosti na pestrém repertoáru, který mimo jiné zahrnoval rovněž doprovod sólisty. Pouze pomocí gest museli prokázat svoje dirigentské schopnosti. Ti, kteří tyto nástrahy soutěže absolvovali, měli ve finále již možnost hovořit s orchestrem a porota posuzovala jak zkoušku, tak finálový koncert. Soutěže se zúčastnilo 39 soutěžících z 21 zemí. Patronem soutěže a jedním z porotců je Yuri Simonov.

Nositeli cen se stali:
1. cena – Igor Manasherov (Ruská federace)
2. cena – Adrian Slywotzky (USA)
3. cena – Naoyuki Hayashi (Japonsko)

Audite International Conducting Competition Radom (zdroj FB Conductors’ Academy / ilustrační foto)


Platy koncertních mistrů

Americký konzultant Drew McManus zveřejnil poslední segment svých žebříčků vysokých příjmů v amerických orchestrech. V předchozí zprávě zveřejnil mzdy prezidentů orchestrů a dirigentů za období 2014/2015. Nyní si přečtěte výše příjmů koncertních mistrů, jejichž platy však za poslední tři roky klesaly:

1. San Francisco Symphony: $ 640,714 (Alexander Barantschik)
2. Chicago Symphony Orchestra: $ 549,963 (Robert Chen)
3. Los Angeles Philharmonic: $ 524,910 (Martin Chalifour)
4. Cleveland Orchestra: $ 501,155 (William Preucil)
5. Boston Symphony Orchestra: $ 443,715 (Malcolm Lowe)
6. New York Philharmonic: $ 437,538 (Frank Huang)
7. Philadelphia Orchestra: $ 406,355 (David Kim)
8. National Symphony Orchestra: $ 378,254 (Nurit Bar-Josef)
9. Dallas Symphony Orchestra: $ 299,539 (Alexander Kerr)
10. Cincinnati Symphony Orchestra: $ 294,868 (Timothy Lees)

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Prezident Macron na Salcburském festivalu

Rakouská média jsou nadšena, že francouzský prezident přijede na Salcburský festival a navštíví 23. srpna 2017 klavírní recitál Marthy Argerich a Daniela Barenboima. Emmanuel Macron je sám nadaným klavíristou. Na koncertě zazní Sonáta pro dva klavíry D dur KV 488 Wolfganga Amadea Mozarta, Debussyho úprava Šesti kánonických studií op. 56 Roberta Schumanna a Debussyho díla En blanc et noir a La Mer.

Emmanuel Macron (zdroj commons.wikimedia.org/Gouvernement français)


Nominace České filharmonie na ocenění Gramophone Awards

Nahrávka Čajkovského Symfonie č. 6 a Romeo a Julie se Semjonem Byčkovem je zařazena v kategorii orchestrálních nahrávek společně s následujícími nahrávkami:

1. Haydn Symphonies No 12; No 60, ‘Il Distratto’; No 70 – Il Giardino Armonico / Giovanni Antonini
2. Mahler Symphony No 10 – Seattle Symphony Orchestra / Thomas Dausgaard
3. Shostakovich Symphonies Nos 5, 8 & 9 – Boston Symphony Orchestra / Andris Nelsons
4. Sibelius Symphonies Nos 3, 6 & 7 – Minnesota Orchestra / Osmo Vänskä
5. Tchaikovsky Symphonies Nos 3, 4 & 6 – Royal Liverpool Philharmonic Orchestra / Vasily Petrenko
6. Tchaikovsky Symphony No 6. Romeo and Juliet – Czech Philharmonic Orchestra / Semjon Byčkov

Veškeré nominace najdete zde .


Šestnáctiletý klavírní virtuos George Harliono vystoupí s Valery Gergievem

Teenagera Georga Harliona pozval do Ruska dirigent Valery Gergiev, aby zahrál s Mariinským orchestrem 2. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. Také další přední hudebníci poznali Harlionovo nadání. Vladimir Ashkenazy a jeho syn Vovka byli tak ohromeni, že odmítli platbu za výuku. George Harliono za nimi jezdí do Švýcarska na soukromé lekce.

George Harliono a Valery Gergiev (zdroj georgeharliono.co.uk / foto © Gennady Shishkin)

George Harliono získal od letošního roku kompletní čtyřleté stipendium udělené Royal College of Music v Londýně. Profesorka Vanessa Latarche, vedoucí klávesového oddělení, popsala jeho talent jako fenomenální a poznamenala, že do Royal College of Music přichází v neobvykle mladém věku.
více zde


Nové varhany v Drážďanech

Koncertní varhany v nové hale v drážďanském Kulturpalastu zazní poprvé 8. září 2017. Na inauguračním koncertu vystoupí čtyři varhaníci. Následující den bude možno slyšet tento skvost jako sólový nástroj při koncertu Drážďanské filharmonie.

V minulých dnech zvalo město a orchestr na první ukázku jeho zvukových kvalit. Intonace nástroje se blíží dokončení. Varhany mají celkem 4.109 píšťal a 67 registrů. Na financování stavby byly shromážděny peníze z celého světa. Nástroj stál téměř 1,4 milionu eur a z této částky pochází více než milion z darů.

Ukázka zvukových kvalit varhan – Kulturpalast Drážďany 14. 8. 2017 (zdroj FB Dresdner Philharmonie)


Klavírista Lang Lang ruší koncerty
Virtuóz Lang Lang v dubnu oznámil, že kvůli poraněním levé paže nebude vystupovat následující tři měsíce. Nyní je zřejmé, že rekonvalescence potrvá déle. Jak sdělil, ruší termíny svých vystoupení v USA v polovině září. Na koncertě s Charlotte Symphony Orchestra jej nahradí Yefim Bronfman.


Do La Scaly v sandálech a šortkách?

Jako jeden z nejslavnějších operních domů na světě La Scala v Miláně předpokládá určitou míru slušného vychování. Uvaděči této elitní instituce proto byli letos v létě zděšeni ošumělými diváky. Namísto svátečních obleků a večerních šatů se ale držitelé vstupenek objevili, jako by se oblékli na pláž. Důvod? Teplota v nejžhavějších dnech dosahovala letos nejméně 35 stupňů Celsia.

Nejhoršími viníky jsou obvykle zahraniční turisté, ale dokonce i Italové, kteří jsou obvykle známí svými stylovými šaty, jsou ochotni přijít v šortkách, minisukních a v sandálech. V La Scale je přitom na internetových stránkách v italštině a angličtině dress code jasně uveden. Návštěvníci opery jsou „laskavě žádáni, aby se oblékli v souladu s tradicí, z úcty k divadlu a s ohledem na ostatní diváky”. Držitelé vstupenek jsou varováni, že osoby, které přijdou v šortkách nebo v tričkách bez rukávů, nebudou do hlediště vpuštěny. V takovém případě jim pak vstupné ani není vráceno.

Teatro alla Scala Miláno (zdroj FB Teatro alla Scala)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments