Hudební kurýr

Vydání číslo 36. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině března 2017: Světoznámý klavírista Evgeny Kissin se oženil v Praze. Australský klavírista David Helfgott opět na pódiu. Sir Bryn Terfel byl královnou povýšen do šlechtického stavu. Premiéra Lisztovy opery po 170 letech. Nejdelší hudební dílo trvá 639 let. Václav Luks dostává Mozartovu cenu 2017 saské Mozartovy společnosti. Zemřel dirigent a znalec Rossiniho díla Alberto Zedda. Hudba a umění zůstanou v Durynsku samostatnými školními předměty. Dražba objektů z pozůstalosti Jaschi Heifetze.

Světoznámý klavírista Evgeny Kissin se oženil v Praze
Dne 10. března se světoznámý klavírista Evgeny Kissin oženil s Karine Arzumanovou, která je arménského původu. Svatba se konala v Praze, kde Azurmanová žije od roku 2002 se svými třemi dětmi. Pár se zná již od dětství a jejich matky učily hru na klavír ve stejné škole.

Evgeny Kissin a Karine Arzumanova (zdroj twitter.com/musickeigo)


Australský klavírista David Helfgott opět na pódiu

David Helfgott, který trpěl duševním onemocněním a strávil léta v ústavech, oznámil své první britské vystoupení od doby, kdy byl o jeho osudech natočen film Shine.

Film z roku 1996 se zabýval jeho zráním a bojem s duševní nemocí. David Helfgott byl ve filmu ztvárněn herci Geoffrey Rush (dospělý), Noah Taylor (teenager) a Alex Rafalowicz (dítě). Herec Geoffrey Rush byl za tuto roli oceněn Oscarem – Academy Award for Best Actor.

David Helfgott se objeví 27. května 2017 v Bridgewater Hall v Manchesteru a 29. května 2017 v Barbicanu v Londýně s následujícím programem:
Fryderyk Chopin: Ballada č. 1, g moll
Franz Liszt: Koncertní etuda č. 3 Un Sospiro
Franz Liszt: Les Jeux d’eau à la Villa d’Este
Franz Liszt: Ballada č. 2 h, moll
Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 3 (verze pro dva klavíry)
David Helfgott & Rhodri Clarke (klavír)

David Helfgott (zdroj davidhelfgott.com)


Sir Bryn Terfel byl královnou povýšen do šlechtického stavu

Bryn Terfel byl na začátku března při slavnostním ceremoniálu v Buckinghamském paláci vyznamenán za služby pro hudbu. Bryn Terfel připustil, že „oněměl”, když mu tato skutečnost byla oznámena.

Bryn Terfel (zdroj FB B. Terfela / foto Mei Lewis)

Zprávy o povýšení přichází pro zpěváka po „velkém roce”, ve kterém se zasnoubil s devětadvacetiletou Hannah Stone – bývalou oficiální harfistkou prince z Walesu. Pár letos na jaře očekává narození dítěte.


Premiéra Lisztovy opery po 170 letech

Nedokončená opera Franze Liszta bude poprvé uvedena ve zkrácené verzi v červnu ve Velké Británii. Rukopis opery byl nalezen v archivu ve Výmaru před deseti lety Davidem Trippettem, muzikologem na univerzitě v Cambridge.

Sopranistka představí v červnu při pěvecké soutěži BBC desetiminutovou scénu z opery. Franz Liszt začal v roce 1849 skládat italskou operu, ale zhruba polovinu díla nedokončil. „Hudba, která přežila, je ohromující. Je unikátní směsí italského emocionalismu a harmonické inovace.” Libreto opery je založeno na tragédii Sardanapalus od Lorda Byrona. Mírumilovný král Asýrie věří v dobrotu člověka, ale je svržen vzbouřenci a umírá se svou milenkou v plamenech.

Velká část rukopisu byla psána v těsnopise a byla odborníky považována za nečitelnou bez možnosti kompletace. Po dvou letech práce se vědcům podařilo rekonstruovat první akt. „Jediným zdrojem této opery je vzácný rukopis se sto jedenácti stránkami hudby pro klavír a zpěv,” řekl Trippett. Franz Liszt rovněž sepsal všechny hlavní složky prvního dějství. Trippettovo kritické vydání vyjde v roce 2018.


Nejdelší hudební dílo trvá 639 let

639 let trvá provedení varhanního díla Johna Cage v německém Halberstadtu. V současné době znějí nahrané dva tóny: C a Des. Jednu minutu a osmnáct vteřin trvá tato nahrávka a za normálních okolností by byl posluchač pravděpodobně nervózní, pokud by slyšel pouze dva varhanní zvuky. Ale tady v kostele Burchardi v Halberstadtu platí jiné poměry.

Burchadikirche Halberstadt (zdroj aslsp.org)

Od 5. září 2001 je zde provozováno dílo Johna Cage Organ2/ASLSP, které vzniklo v roce 1987 (klavírní verze vznikla o dva roky dříve). Písmena znamenají As SLow As Possible – tak pomalu, jak je to možné.

Halberstadtský projekt poskytuje mimořádnou odpověď. Provedení díla tam bude na speciálně pro tento účel postavených varhanách trvat 639 let. V průběhu času budou tóny vyměňovány a nahrazovány novými píšťalami a dílo dozní v roce 2640. Stovky tisíc návštěvníků uskutečnilo pouť do kláštera a kostela St. Buchardi, mnozí z nich si pro sebe za 1.000 eur a více rezervovali zvukový rok a tudíž malou část hudební věčnosti.
více zde


Václav Luks dostává Mozartovu cenu 2017 saské Mozartovy společnosti

Mozartova společnost v Chemnitz oznámila, že ocení šestačtyřicetiletého dirigenta za jeho profesní přínos pro klasický a předklasický repertoár a zejména pro českou hudbu. Václav Luks založil soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Barokní orchestr Collegium 1704 je známý po celém světě jako jeden z předních souborů zabývajících se interpretací hudby sedmnáctého a osmnáctého století. Cembalista, hornista a muzikolog Václav Luks uvedl v život také koncertní sérii nazvanou Hudební most Praha – Drážďany.

Václav Luks (foto Martin Straka)

 

Mozartova cena bude Václavu Luksovi udělena 12. května během zahajovacího koncertu saského Mozartova festivalu Mozart und Böhmen v Kreuzkirche Chemnitz.


Zemřel dirigent a znalec Rossiniho díla Alberto Zedda

Italský dirigent a muzikolog Alberto Zedda zemřel ve městě Pesaro ve věku devětaosmdesáti let. Narodil se v Miláně 2. ledna 1928. Alberto Zedda byl znalcem italského operního skladatele Gioachina Rossiniho a zasloužil se o renesanci jeho díla. V devadesátých letech byl uměleckým ředitelem La Scaly v Miláně, v letech 2001 a 2015 působil na stejném postu na festivalu v Rossiniho rodném městě Pesaru. Stál také mnohokrát za dirigentským pultem na německém operním festivalu Belcanto Rossini ve Wildbadu.

Alberto Zedda (zdroj FB A. Zeddy)


Hudba a umění zůstanou v Durynsku samostatnými školními předměty

V Durynsku nejsou na rozdíl od jiných německých spolkových zemí žádné náznaky, že by se předměty „hudba a umění“ sloučily s předměty „estetické výchovy”. Ministr kultury Christoph Matschie řekl na osmnáctých Výmarských hudebních dnech, že Německá kulturní rada považuje zachování oborové specializace za samozřejmé.

Podle ministra se neustále pracuje na rozšiřování hudebního vzdělání a jeho propagace. Prioritou spolupráce mezi hudebními a základními školami jsou dva projekty – Instrumentenkarussell a Jedem Kind ein Instrument.

Instrumentenkarussell (zdroj musikschule-kaarst.de)


Dražba objektů z pozůstalosti Jaschi Heifetze

Australský online dražební dům Mossgreen oznámil na 22. března 2017 aukci předmětů z rodinné sbírky, které patřily velkému houslovému virtuosovi.

Jascha Heifetz v roce 1917 (zdroj commons.wikimedia.org/Bain)

Položky k prodeji zahrnují dary od ruské královské rodiny, koncertní oblečení, umělecká díla, soukromá fotoalba, korespondenci, dokumenty a šperky i pianino Steinway.
více zde

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat