Janáček a Brno je velké téma. Moravská metropole spustila web o skladateli

Turistické informační centrum města Brna spustilo nový web věnovaný slavnému hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi. Cílí na zahraniční turisty, mezi kterými jsou Janáčkovy skladby velice oblíbené. Web nabízí informace o skladatelově životě. Naviguje zájemce i na novou stezku Po stopách Leoše Janáčka, řekli dnes zástupci Turistického informačního centra města Brno na veletrhu Regiontour v Brně.

„Web je koncipován jako informační centrum o samotném skladateli a jeho díle, ale také jako rozcestník současných aktivit a nabídky, která je s jeho jménem v Brně spojená. Konkrétně se jedná například o brněnské janáčkovské instituce, festival Janáček Brno, informace ke stezce ‚Po stopách Leoše Janáčka‘ či suvenýry,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brno. Součástí webu je také krátké animované video, které ve zkratce ilustruje i Janáčkovo dětství a studia.

Stylizovaná podobizna Leoše Janáčka (zdroj leosjanacek.eu)

Že Leoš Janáček rozhodně není nuda, dokládají také dvě zbrusu nové kolekce suvenýrů. První, určená dětem, je založená na grafických prvcích výtvarnice Venduly Chalánkové, která podle historických fotografií z Archivu Leoše Janáčka zpracovala vlastní vyobrazení Leoše Janáčka a jeho blízkých, a k tomu navíc postavy z opery Příhody lišky Bystroušky. Druhá kolekce pracuje s motivy takzvaných Janáčkových nápěvků mluvy, kterou slyšel kolem sebe. Zápisy situací a útržků hovorů včetně notových záznamů si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků. Tato kolekce obsahuje například psací sadu, trička, klíčenky, tácky pod nápoje či pláštěnky. Jedním z motivů na kolekci suvenýrů je nápěvek s textem Janáček tam bydlí.

V podobném duchu se nese publikace Po stopách Leoše Janáčka. Koresponduje s jeho stezkou, která mapuje brněnské lokality a budovy, v nichž skladatel žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se nebo se jen setkával s přáteli. Letos budou na deseti vybraných místech stezky instalovány informační panely. „Janáček a Brno je velké téma a našim cílem je zprostředkovat ho zajímavě obyvatelům i návštěvníkům města,“ sdělila Jana Janulíková.

Mohlo by vás zajímat