Na festival Petra Dvorského se chystají laureáti Operalie Plácida Dominga

  1. 1
  2. 2

Janai Brugger: Dvořákovu hudbu zbožňuji – zpívávám árii Měsíčku na nebi hlubokém a učím se i zbytek opery. Janáčkova tvorba se mne rovněž hluboce dotýká, avšak myslím si, že ještě několik let potrvá, než se pokusím o roli Jenůfy či Káti.

Brian Jagde: Měl jsem už to štěstí, že v sanfranciské opeře jsem účinkoval v Janáčkově Věci Makropulos. A v příštím roce budu zpívat roli Prince v Dvořákově Rusalce.Máte jistě nějaké oblíbené autory, árie, divadla, režiséry, dirigenty, kolegy – co nám o tom můžete prozradit?

Brian Jagde: Svými oblíbenými skladateli si stále nejsem jist. Je jich tolik. V současné době jsem se opravdu zakousl do Verdiho. Co se týče nejvýznamnějších operních prken, měl jsem tu možnost vystupovat nebo se účastnit konkurzů v sanfranciské opeře a Metropolitní opeře v New Yorku (konkurz). Rád spolupracuji s maestry Nicolou Luisottim a Emmanuelem Villaumem. Rovněž znám i skvělé zpěváky. Mezi ty, s nimiž rád vystupuji, patří Patricia Racette, Christian Van Horn, Renée Fleming, Eric Owens a Jennifer Rowley.

Janai Brugger: Měla jsem to štěstí, že jsem obdržela stipendium pro mladé umělce poskytované losangeleskou operou, na jejíž scéně jsem spolupracovala s vynikajícími dirigenty, zpěváky a dalšími umělci z operního světa, jakými byli kupříkladu James Conlon či Plácido Domingo.Cestování je nyní nedílnou součástí vaší profese – chápete to jako výhodu, či nutnost?

Janai Brugger: Cestování je nedílnou součástí kariéry operní zpěvačky a já si jej stále užívám. Mám to štěstí, že mohu navštěvovat krásné země, jako je ta vaše, a setkávat se tam s úžasnými lidmi z celého světa.

Brian Jagde: Myslím, že od obojího trochu. Cestování je zábavné a úžasné, když vidíte všechny ty různé části světa. Současně však je i náročné, když každých dva až šest týdnů spíte v jiné posteli a v jiném městě. Cestování mám moc rád, ale jeho nároky na tělo jsou vysoké. Avšak je to součást mé profese a neměnil bych!

Jaký je váš oblíbený způsob koncentrace před vystoupením či následného odpočinku? Váš umělecký kalendář je zaplněn – necháváte v něm místo také pro vlastní dovolenou?

Janai Brugger: Několik minut před každým představením přemítám o své roli a postavě, kterou budu ztvárňovat. Než vyjdu na jeviště, chci se dostat do správného rozpoložení. Ráda odpočívám doma v rodinném kruhu, tím spíš že se nám v únoru narodil báječný kluk. Pohled na něj mě uklidňuje a připomíná mi, jaké mám štěstí, že jsem si vzala skvělého manžela, který mě v mé kariéře podporuje. Nedávno jsme se s manželem vydali do Uruguaye, kde jsme prožili krásnou dovolenou a ukázali našeho chlapečka ostatním členům rodiny – byly to nádherné chvíle.

Brian Jagde: V den představení se snažím v klidu koncentrovat. Několikrát za sebou si rozehřívám hlas, aby „naskočil“, a poté se s předstihem přesunu na místo vystoupení. Pokud mám mezi představeními čas na dovolenou, rád cestuji.

Můžete nám sdělit svoje nejbližší plány? Nebo velký sen, o jehož splnění budete usilovat?

Janai Brugger: Na podzim budu v losangeleské opeře účinkovat v roli Paminy. Je to pro mne nová role a doufám, že se mi díky ní splní jeden z mých největších snů: vystoupit v londýnské Královské opeře Covent Garden.

Brian Jagde: V současnosti jsem v San Francisku, kde pracuji na Hoffmannových povídkách, a čeká mě koncert pod širým nebem ve wisconsinském městě Madison. Poté odlétám do Evropy na ostrov Ischia a svůj pobyt zde využiji k odpočinku a studiu. Před vystoupením na vašem festivalu se ještě podívám do Prahy. Než odletím zpět do New Yorku, zastavím se na ostrově Santorini a v Římě.

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2013
Zahajovací galakoncert 
Janai Brugger – soprán
Brian Jagde – tenor
Dirigent: Sebastiano Rolli
Moravská filharmonie Olomouc
3. srpna 2013 Jaroměřice nad Rokytnou – zámecká zahrada

program:
Giuseppe Verdi:
– Triumfální pochod z opery Aida
– Předehra k opeře Nabucco     
– Ma se m’è forza perderti z opery Maškarní ples (B. Jagde)
Giacomo Puccini:
– Signore ascolta z opery Turandot (J. Brugger)           

Giuseppe Verdi:
– De‘ miei bollenti spiriti z opery Traviata (B. Jagde)

Giacomo Puccini:
– Oh, mio babbino caro z opery Gianni Schicchi (J. Brugger)

Gioacchino Rossini:
– Předehra k opeře Lazebník sevillský

Giuseppe Verdi:
– Libiamo ne‘ lieti calici z opery Traviata (J. Brugger a B. Jagde)
=přestávka=
Giuseppe Verdi:
– Předehra k opeře Síla osudu 
– Saper vorreste z opery Maškarní ples (J. Brugger) 
– O figli, o figli miei! z opery Macbeth (B. Jagde)
Giacomo Puccini:
– Tu che di gel sei cinta z opery Turandot (J. Brugger) 
– E lucevan le stelle z opery Tosca (B. Jagde)
Pietro Mascagni: 
– Intermezzo z opery Sedlák kavalír
Giacomo Puccini: 
– Viene la sera z opery Madama Butterfly (J. Brugger a B. Jagde)

www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/

Foto archiv, Robert Millard

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat