Máte vzpomínku na vystoupení Leonarda Bernsteina v Praze?

  1. 1
  2. 2


Která země v Evropě má nejvíce sborových zpěváků?

Závěrečná zpráva pilotního projektu singing europe tvrdí, že Evropa má 37 milionů sborových zpěváků. Nejzajímavější je, kde najdete nejvyšší koncentraci. V pobaltských státech? V Německu nebo Francii? Ne. První místo zaujímá Rakousko, kde se 11 procent obyvatel věnuje sborovému zpěvu. Druhé je Nizozemsko s 10,7 procenty a třetí Slovinsko s 8,3 procenty. Ve spodní části tabulky jsou Polsko (2,3 procenta), Španělsko (2,4 procenta) a Dánsko (2,6 procent). Data o Portugalsku (a zřejmě také o České republice a Slovensku) jsou natolik nízká, že nebyla měřena.
(Zdroj: www.singingeurope.org)

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Slavný chlapecký sbor Thomanerchor nemá nový dorost
Kantor světově proslulého Tomášského sboru v Lipsku Gotthold Schwarz lituje ztráty významu hudby v každodenním životě. „To, co nyní vnímáme, je, že v rodině se mnohem méně nebo prakticky vůbec nezpívá nebo nečte. Cit pro jazyk a melodii je ve společnosti poněkud zastíněn a to se samozřejmě odráží i ve vnímání hudby každého chlapce. Je proto velmi těžké najít nový dorost do tohoto sboru,“ říká Schwarz.

V tomto školním roce se k souboru připojilo pouze čtrnáct nových žáků čtvrtých tříd, kteří museli absolvovat přijímací zkoušku. Chlapci zůstávají obyčejně ve sboru až do maturity. Thomasschule je považována za nejstarší veřejnou školu v Německu. Od páté třídy žijí studenti společně v takzvaném alumnátu – internátní škole.

Thomanerchor Lipsko (zdroj FB Thomanerchor Leipzig / foto Matthias Knoch)


Tipy do vaší diskotéky

Vladimir Ashkenazy – 50 Years On Decca 1963–2013 (Decca box set) Box set, Limited Edition
Život hvězdného klavíristy Vladimira Ashkenazyho v kompletu představuje britská firma Decca, která spolupracuje s klavíristou a dirigentem už více než padesát let. Nové komplexní limitované vydání obsahuje výběr z více než sto padesáti nahrávek uskutečněných mezi roky 1996 až 2013.

Vladimir Ashkenazy – 50 Years On Decca (zdroj archiv autora)


Společné album Cecilie Bartoli a violoncellistky Sol Gabetta

V listopadu bude vydáno album Dolce Duello Cecilie Bartoli a Sol Gabetty. Obě plnokrevné umělkyně se překonávají ve virtuozitě a zvukové kráse na nahrávce a současně i na společném turné. Prezentují barokní árie od Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Domenica Gabrielliho a Tomase Albinoniho. Se souborem Cappella Gabetta se představí 14. prosince 2017 rovněž v Praze.

Cecilia & Sol: Dolce Buello (zdroj archiv autora)


Glenn Gould a Goldbergovské variace

Kompletní nevydané nahrávky jsou pravděpodobně nejobsáhlejší speciální edicí. Obsahují kompletní nahrávací frekvence Glenna Goulda Bachových Goldbergových variací (včetně studiových rozhovorů mezi ním a jeho producentem). Záznam byl zpracován podle původních ¼palcových analogových kazet a nově upraven pomocí technologie 24 bit/96 kHz. Album je vydáno jak na dvou CD, tak také na vinylové desce a obsahuje CD se záznamem rozhovoru Glenna Goulda s Timem Pagem. Booklet přináší pětačtyřicet nově objevených fotografií z nahrávání, kompletní partituru a další rozsáhlou dokumentaci.

Glenn Gould: The Goldberg Variations (zdroj archiv autora)


Malá ochutnávka Ligetiho hudby

Úžasným zážitkem je pěvecký výkon Barbary Hannigan v Ligetiho skladbě Mysteries of the Macabre, který je k dispozici ze záznamu koncertu London Symphony Orchestra na YouTube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat