Mecenáš a filantrop Pavel Smutný byl jmenován rytířem Řádu umění a literatury

Zakladatel a prezident Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný přijal z rukou velvyslance Francie v České republice pana Rolanda Galharaguea 15. listopadu 2017 insignie rytíře Řádu umění a literatury za trvalou podporu a šíření francouzské kultury.

„Děkuji Francii nejen za toto významné ocenění, ale i za nekonečnou inspiraci, kterou mi přináší. Umění je nedílnou součástí mého života, proto si Řádu umění a literatury nesmírně cením. Děkuji i všem svým kolegům a přátelům za jejich pomoc. Tento řád je společným oceněním naší práce a dlouhodobého úsilí,“ řekl Pavel Smutný během slavnostního předání v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví v Praze.

Pavel Smutný přijímá z rukou velvyslance Francie v ČR Rolanda Galharaguea insignie rytíře Řádu umění a literatury (zdroj BHF)

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Předsedou Řádu je ministr kultury a komunikace, asistují mu významné osobnosti z uměleckých a literárních kruhů. Spolupracuje s ním také jeden člen rady Řádu čestné legie. Řád umění a literatury má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér.

Pavel Smutný dodal, že doufá v pokračování dobrých vzájemných francouzsko-českých vztahů, o něž se dlouhodobě snaží nejen skrze nadační fond Bohemian Heritage Fund, který si klade za cíl ochranu a rozvoj národního kulturního dědictví a památek, podporu kulturních projektů, zejména v oblastech klasické hudby a výtvarného umění.

Pan velvyslanec ocenil dlouhodobý zájem Pavla Smutného o francouzské umění a kulturu, vyzdvihl jeho snahu o utužování česko-francouzských vztahů zejména na poli barokní hudby a ocenil i jeho mecenášské aktivity, které se koncentrují nejen v rámci nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Řád umění a literatury v minulosti obdrželi filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal, historička umění Anna Fárová či filmová publicistka Eva Zaoralová. Vyznamenán byl i bývalý prezident Václav Havel za svou dramatickou tvorbu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na