Mecenáš a filantrop Pavel Smutný byl jmenován rytířem Řádu umění a literatury

Zakladatel a prezident Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný přijal z rukou velvyslance Francie v České republice pana Rolanda Galharaguea 15. listopadu 2017 insignie rytíře Řádu umění a literatury za trvalou podporu a šíření francouzské kultury.

„Děkuji Francii nejen za toto významné ocenění, ale i za nekonečnou inspiraci, kterou mi přináší. Umění je nedílnou součástí mého života, proto si Řádu umění a literatury nesmírně cením. Děkuji i všem svým kolegům a přátelům za jejich pomoc. Tento řád je společným oceněním naší práce a dlouhodobého úsilí,“ řekl Pavel Smutný během slavnostního předání v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví v Praze.

Pavel Smutný přijímá z rukou velvyslance Francie v ČR Rolanda Galharaguea insignie rytíře Řádu umění a literatury (zdroj BHF)

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Předsedou Řádu je ministr kultury a komunikace, asistují mu významné osobnosti z uměleckých a literárních kruhů. Spolupracuje s ním také jeden člen rady Řádu čestné legie. Řád umění a literatury má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér.

Pavel Smutný dodal, že doufá v pokračování dobrých vzájemných francouzsko-českých vztahů, o něž se dlouhodobě snaží nejen skrze nadační fond Bohemian Heritage Fund, který si klade za cíl ochranu a rozvoj národního kulturního dědictví a památek, podporu kulturních projektů, zejména v oblastech klasické hudby a výtvarného umění.

Pan velvyslanec ocenil dlouhodobý zájem Pavla Smutného o francouzské umění a kulturu, vyzdvihl jeho snahu o utužování česko-francouzských vztahů zejména na poli barokní hudby a ocenil i jeho mecenášské aktivity, které se koncentrují nejen v rámci nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Řád umění a literatury v minulosti obdrželi filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal, historička umění Anna Fárová či filmová publicistka Eva Zaoralová. Vyznamenán byl i bývalý prezident Václav Havel za svou dramatickou tvorbu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat