Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 6. do 12. listopadu 2017 - vydání číslo 236. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Další koncert festivalu Procházky uměním se tentokrát odehraje v Muzeu Bedřicha Smetany. Večer bude věnován výhradně české hudbě. Na úterý 7. listopadu pozvala violistka Jitka Hosprová své oblíbené skladatele: Sylvii Bodorovou a Michala Müllera. Pozvání přijala také harfistka Kateřina Englichová, která představí Harfový kvintet Michala Müllera, partnerem jí bude Kvarteto Martinů. To společně s Jitkou Hosprovou nastudovalo nejen Dvořákův Kvintet Es dur, ale také Sonátu pro violu a smyčcový kvartet Luboše Fišera. Sólovou violu si budou posluchači moci vychutnat ve skladbě Sylvie Bodorové.

Procházky uměním Jitky Hosprové (zdroj archiv pořadatele)

Koncertní jednatelství FOK uvede v úterý 7. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy koncert Stamicova kvarteta u příležitosti oslav tří set let od narození Jana Václava Stamice. Na programu bude kromě jeho kvartetu také skladba jeho syna Antonína Stamice a nebudou chybět ani velikáni Mozart a Beethoven. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK doprovodí ve středu 8. a ve čtvrtek 9. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu klavíristu Garricka Ohlssona v Brahmsově Druhém klavírním koncertu. Uvede také v české premiéře Pohřební píseň Igora Stravinského – dílo, které bylo zkomponováno k poctě zesnulého skladatelova učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, pak bylo sto let pohřešováno a v roce 2015 znovu objeveno mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře. Také proto na koncertě dále zazní suita z opery Legenda o neviditelném městě Kitěži a panně Fevronii Rimského-Korsakova. Pražské symfoniky bude po oba večery řídit Petr Altrichter. Z komorního i orchestrálního koncertu FOK chystáme recenzi.

Festival Struny podzimu směřuje tento týden ke svému závěru. V něm nabídne v úterý 7. listopadu ve Foru Karlín jednu z nejúchvatnějších skladeb posledních let, která se honosí Pulitzerovou cenou, oratorium Antracitová pole skladatelky Julie Wolfeové. Interpretace dojemného oratoria pro sbor a komorní soubor, vyprávějícího o hornících v uhelném dole v Pensylvánii začátkem 20. století, se zhostí kultovní ansámbl Bang on a Can All Stars, Tonya Graves, Dan Bárta a ansámbl Martinů Voices. Českou premiéru oratoria, která proběhne za účasti samotné Julie Wolfeové, zhodnotíme na našich stránkách. Vyvrcholení festivalu slibuje večer jazzového pianisty, skladatele a producenta Herbieho Hancocka, jehož koncert hostí ve čtvrtek 9. listopadu také Forum Karlín. Hodnocení společného festivalového vystoupení virtuose akordeonu a bandoneonu Richarda Galliana a Baborák Ensemblu, které se odehrálo minulý týden, si přečtěte zde.

Herbie Hancock (zdroj Struny podzimu / foto Douglas Kirkland)

Komorní soubor Ensemble Terrible HAMU, tvořený převážně studenty Hudební a taneční fakulty AMU, vystoupí s premiérami soudobé klasické hudby ve středu 8. listopadu v DUP39, bývalém Domě uměleckého průmyslu na Národní třídě. Program koncertu, jehož dirigentem bude Marek Šedivý, je koncipován jako ochutnávka světových amuse-bouche/oreilles dle chuťových preferencí vedoucích ansámblu Jakuba Rataje a Jana Ryanta Dřízala. Připraveny jsou dvě světové premiéry, a to skladba Setrvávání od Jana Dobiáše a Igneous estonského skladatele Ove-Kuth Kadaka. Dále zazní kompozice italské skladatelky Giulie Lorusso, nizozemského skladatele Jana-Petera de Graafa a Stanislava Makovského. Bonusem koncertu bude krátké nocturno od 21.30 hodin.

Další koncert festivalu Kultura v srdci Prahy, který pořádá Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, se uskuteční ve čtvrtek 9. listopadu v Divadle Na Rejdišti. Během večera se předvedou zpěváci populární hudby v koncertní koláži Obrázky z divadla v režii Jany Balašové a za klavírního doprovodu pianisty roku Petra Ožany.

Bohemia Balet, taneční soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, uvede v sobotu 11. listopadu na prknech Stavovského divadla své představení Ples kadetů, Dům dony Bernardy Alby, Polovecké tance. Představení zhodnotíme na našem portálu.

Bohemia Balet – ilustrační foto (foto Michal Hančovský)

Velká Británie, Tchaj-wan, Singapur, Ukrajina, Francie, Finsko a Česko. To jsou země, z nichž pocházejí umělci, kteří se představí na abonentních koncertech České filharmonie řady O během čtyř sobotních odpolední. První koncert cyklu, který se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční v sobotu 11. listopadu, bude patřit Velké Británii, odkud pocházejí nejen houslistka Tamsin Waley-Cohen a dirigent Ben Gernon, ale i autor houslového koncertu Niobe, který bude mít v Praze světovou premiéru, Richard Blackford. Dramaturgii odpoledního koncertu doplní Symfonie č. 31 „Pařížská“ Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 1 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V neděli 12. listopadu bude mít v prostoru holešovických Jatek78 premiéru představení s názvem Honey. Na inscenaci se podílejí společně dva soubory, jejichž umělecké prostředky jsou odlišné. Právě o to se ale opírala myšlenka na vzájemnou spolupráci – touha spojit autentické osobnostní komorní činoherní herectví Dejvického divadla s neméně autentickým čistým jevištním “bytím” vyjádřeným prvky nového cirkusu Cirku La Putyka tak, aby vzniklo něco originálního. Režisérem romantického příběhu, který vznikl na základě skutečných událostí, je Miroslav Krobot, autorem hudby Jan Balcar, choreografii vytvořil Thomas Steyaert. Reflexi představení si budete moci přečíst na našich stránkách.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat