Met: protesty proti Adamsově Smrti Klinghoffera se nevyhnuly ani premiéře

Včerejší premiéru nové inscenace opery Smrt Klinghoffera v newyorské Metropolitní opeře provázely pouliční protesty a také několik případů bučení a rušení v sále. Protesty proti uvedení této opery v Met se přitom v New Yorku odehrávají již několik posledních týdnů. Opera pojednává o Američanovi židovského původu, kterého v roce 1985 zavraždili Palestinci. Podle kritiků antisemitské dílo amerického skladatele Johna Adamse oslavuje terorismus.Mezi demonstranty se před budovou Metropolitní opery objevil o někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani. Ten prohlásil, že přinutit operu, aby se sporného hudebního vystoupení vzdala, by bylo neamerické, ale že lidé mají právo upozornit na nesrovnalosti a historické škody díla. Giuliani také řekl, že vlastní CD s operou, jejíž hudbu oceňuje.Projevy nesouhlasu doprovázely i samotné představení. Po předehře s názvem Chór Palestinců v exilu se ze sálu ozvalo bučení. V prvním aktu pak jeden z diváků několikrát vykřikl, že Klinghofferova vražda nebude nikdy zapomenuta, poté byl vyveden. Po přestávce sál opustila jistá žena, která předtím operu hlasitě pohanila. I tak se ale Adams v závěru, kdy předstoupil před publikum, dočkal velkých ovací.Kritizované dílo bylo poprvé uvedené v roce 1991. Metropolitní opera má Smrt Klinghoffera na programu od 20. října do 15. listopadu, kdy ji díky satelitnímu přímému přenosu měly zhlédnout i návštěvníci vybraných českých kin. Opera ale plánované přenosy po stížnostech některých židovských skupin zrušila z obav z podněcování antisemitismu.

Palestinské teroristické komando uneslo 7. října 1985 u egyptských břehů italskou výletní loď Achille Lauro s 450 osobami na palubě. Únosci požadovali osvobození pěti desítek Palestinců vězněných v Izraeli a hrozili výbuchem lodi. Během únosu byl zavražděn Leon Klinghoffer upoutaný na kolečkové křeslo, jehož tělo únosci shodili do moře. Útočníci se nakonec vzdali egyptským úřadům a organizátor únosu se za Klinghofferovu smrt omluvil.

Adamsovu operu Smrt Klinghoffera nastudovala před jedenácti lety Opera Národního divadla v Praze, a to v režii Jiřího Nekvasila, na scéně Daniela Dvořáka a v hudebním nastudování Františka Preislera. Inscenace se dočkala pouhých šesti repríz.Účastníci nejnovějších newyorských protestů proti opeře Smrt Klinghoffera tvrdí, že ospravedlňuje podobné vraždění a že je zaujatá vůči Židům. Její přívrženci se ale odvolávají na uměleckou svobodu a říkají, že dílo nabízí zamyšlení nad všemi stranami.

Foto Ken Howard, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat