Moravské divadlo Olomouc přivítá čtveřici umělců do své síně slávy

Areál Samba na Výstavišti Flora zažije v průběhu června nejen premiérová představení, ale také slavnostní momenty. Do divadelní síně slávy budou zařazeni noví emeritní členové – bývalá sólistka a umělecká šéfka souboru opery a operety Ludmila Machytková, první sólisté baletu Yui Kyotani a Ivo Jambor a členka činohry Hana Lančíková, která v olomouckém angažmá strávila čtyři dekády.
Ludmila Machytková v Hello Dolly, 2006 (foto Moravské divadlo Olomouc)
Ludmila Machytková v Hello Dolly, 2006 (foto Moravské divadlo Olomouc)

Slavnostní uvedení umělců mezi emeritní členy Moravského divadla Olomouc bylo tradiční součástí galavečera k zahájení nové divadelní sezony. Vzhledem mimořádné situaci, s níž se divadelníci museli kvůli pandemii koronaviru více než rok potýkat, se vedení Moravského divadla rozhodlo k mimořádnému kroku a emeritní členy uvede během června na představeních open-air akce Moravské divadlo na Floře.

Jako první bude do síně slávy uvedena dlouholetá sólistka a také bývalá umělecká šéfka souboru opery a operety Ludmila Machytková. Stane se tak ve čtvrtek 17. června po skončení operetního představení Mamzelle Nitouche. „Nikdy by mě nenapadlo, že můžu být zařazena mezi emeritní členy Moravského divadla. Mou první reakcí bylo velké překvapení. Samozřejmě mám velkou radost a beru tuto poctu i jako poděkování všem kolegům, se kterými jsem se setkala během svého působení v Olomouci,“ uvedla Machytková, která v Moravském divadle působila bezmála čtyřicet let. Nastudovala více než 130 operních, operetních a muzikálových rolí. Jedním z vrcholů tvůrčí kariéry byl rok 1997, kdy získala prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opereta – muzikál, konkrétně za roli Anny Elisy v Lehárově operetě Paganini. Od roku 2002 až do svého odchodu do penze v roce 2009 zastávala funkci umělecké šéfky souboru opery a operety.

Yui Kyotani v Don Quijote, 2016 (foto Moravské divadlo Olomouc)
Yui Kyotani v Don Quijote, 2016 (foto Moravské divadlo Olomouc)

O dva dny později ocení ředitel Moravského divadla David Gerneš dlouholeté sólisty baletu Yui Kyotani a Iva Jambora. Stane se tak po skončení představení Krvavá svatba a pro Yui Kyotani půjde zároveň o rozlučku s olomouckým baletním souborem. Přijala totiž nabídku vyučovat balet v profesionálním souboru Ballet Theatre Malaysia. „V Malajsii je několik škol pro mladé tanečníky, dosud tam ale nebyl žádný profesionální baletní soubor. Dostala jsem nabídku od umělecké ředitelky Choong Wan Chin, jestli bych v novém souboru nechtěla tančit a současně vyučovat. Potřebovala jsem čas na rozmyšlenou. Bylo to pro mě opravdu těžké rozhodování. Mám Olomouc a olomoucké divadlo moc ráda. Cítím ale, že potřebuji udělat ve svém životě další krok, otevřít novou kapitolu. Došlo mi, že když tento krok neudělám, tak zpohodlním. Rozhodla jsem se nabídku přijmout. Mám hodně zkušeností, které jsem získala během angažmá v Olomouci a které chci studentům předat,“ uvedla Kyotani.

Rodačka z japonského města Nara přišla do Moravského divadla v roce 2012 a hned ji čekala role, o které většina profesionálních baletek sní – v Čajkovského Labutím jezeru ztvárnila dvojroli Odetty a Odilie. Nastudovala hlavní role v klasických baletech, jako jsou Labutí jezero, Spící krasavice, Louskáček či Giselle, představila se také v moderních titulech (Frida, Three4Dance). V roce 2017 získala Cenu Thálie za svůj výkon v roli Kitri v inscenaci Don Quijote.

Ivo Jambor v baletu Queen, 2016 (foto Moravské divadlo Olomouc)
Ivo Jambor v baletu Queen, 2016 (foto Moravské divadlo Olomouc)

Společně s Yui Kyotani bude mezi emeritní členy zařazen také její pravidelný taneční partner, bývalý první sólista olomouckého baletu Ivo Jambor. Zahrál si ve třech desítkách inscenací, byl Spartakem, Macbethem i Othellem. V roce 2007 získal nominaci na Cenu Thálie za ztvárnění role Freddieho Mercuryho v baletu Queen. Opakovaně se stal držitelem divácké ceny o nejoblíbenějšího umělce Moravského divadla. Kvůli zranění kolene však musel zářivou kariéru přerušit a po sérii operací a rehabilitací se postupně smířit s tím, že se již k profesionálnímu baletu nevrátí. „Rozhodně ničeho nelituju, myslím si, že jsem měl krásnou kariéru plnou krásných rolí. Jsem rád, že jsem mohl na jevišti ztvárnit Freddieho Mercuryho a Spartaka, to byly velké sny, které se splnily,“ uvedl Jambor.

Moravské divadlo připravilo na sobotu 19. června autogramiádu s Yui Kyotani a Ivem Jamborem, uskuteční se v areálu Samba na Výstavišti Flora po skončení zmíněného představení Krvavá svatba.

Hana Lančíková, 1965 (foto Moravské divadlo Olomouc)
Hana Lančíková, 1965 (foto Moravské divadlo Olomouc)

Soubor činohry bude mít mezi emeritními členy zastoupenou Hanu Lančíkovou. Ta se slavnostního uvedení do síně slávy dočká v pondělí 21. června v závěru představení Revizor. „Byla jsem potěšena, že si na mě divadlo vzpomnělo, byla to moc milá a překvapující zpráva. Je to už drahně let, co jsem z Moravského divadla odešla, ale pořád na něj ráda vzpomínám,“ uvedla Lančíková.

Počet emeritních členů Moravského divadla se tak ke konci června zvýší na dvacet šest. Kromě herců Františka Řeháka, Miluše Hradské, Růženy Jelínkové, Rudolfa Máhrly či Václava Babky jsou v síni slávy také dirigenti František Preisler a Pavel Pokorný, umělecký šéf baletu Jiří Sekanina, scénograf Jiří Procházka či ředitel Václav Kožušník.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments