NDM vydalo dvě CD s nahrávkami oper Osud a Tři přání

Dvě nahrávky oper uváděných v Národním divadle moravskoslezském nyní vychází na CD: v roce 2015 nahrál Český rozhlas Ostrava v Divadle Antonína Dvořáka záznam opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů a v roce 2019 to byl Osud Leoše Janáčka. CD jsou spíše sběratelskou edicí a poslouží například jako prezentační předměty NDM – divadlo je nebude prodávat.

NDM: CD Osud a Tři Přání (zdroj TZ)

Obě díla byla uvedena v rámci dramaturgické řady NDM Operní hity 20. století a obě mají společné to, že jejich světové premiéry se odehrály v Brně až po smrti autorů, a i dnes patří k málo uváděným opusům obou skladatelů. Již dříve NDM vydalo CD s operami Armida Antonína Dvořáka a Věc Makropulos Leoše Janáčka.

Dílo Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života (1929) mělo v NDM premiéruv říjnu 2015. Opera vznikla na libreto G. Ribemonta-Dessaignese a její světová premiéra byla až mnoho let po autorově smrti v Brně (1971). Uvedení v NDM bylo před pěti lety teprve třetím nastudováním v ČR. Režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Jakub Klecker – ten také na nahrávce řídí orchestr opery NDM. Pohádkový příběh vypráví o víle, která plní tři přání stárnoucím manželům, divák ale sleduje vyprávění formou natáčení filmu. V inscenaci účinkují Josef Škarka, Lucie Kašpárková, Jorge Garza, Eva Dřízgová-Jirušová a další. Nahrávka je vůbec prvním kompletním záznamem jevištního uvedení opery, dříve vydal Supraphon na CD jen vybrané scény.

B. Martinů: Tři přání aneb Vrtkavosti života – Lucie Kašpárková a Josef Škarka – NDM (foto Martin Popelář)

Čtvrtá opera Leoše Janáčka Osud (1907) měla v Ostravě premiéru v říjnu 2018. Dílo v režii Jiřího Nekvasila a hudebním nastudování Jakuba Kleckera se dočkalo několika ocenění: na pražském Festivalu hudebního divadla OPERA 2020 se stalo favoritem diváků a cenu poroty (zvanou Libuška) tam získal představitel skladatele Živného Martin Šrejma. V září 2019 pořídila záznam opery Česká televize, odvysílala jej na stanici ČT art v květnu 2020 a je stále dostupný na i-vysílání.

Janáček do díla zakomponoval dvě své osudové události: Přišel o jedinou dceru a krátce nato potkal v Luhačovicích další ze svých múz. Opera se odehrává právě v tomto lázeňském městě, závěr pak po letech na konzervatoři. Vypráví tragický příběh lásky skladatele Živného k Míle Válkové. Libreto napsala dle Janáčkova zadání Fedora Bartošová, skladatel je sám několikrát přepracoval. „NDM se nastudováním Osudu stalo po Národním divadle Brno teprve druhým divadlem na světě, které tak postupně uvedlo na scénu všechny opery skladatele,“ připomněl režisér a ředitel NDM Jiří Nekvasil. Na nahrávce účinkují: Martin Šrejma (skladatel Živný), Veronika Rovná Holbová (Míla Válková), Petra Alvarez Šimková a další. Orchestr opery NDM řídí Jakub Klecker.

L. Janáček: Osud – Martin Šrejma – NDM (foto Martin Popelář)

NDM vydalo jako první v této edici nahrávku opery Armida Antonína Dvořáka (nahrávka i premiéra 2012, CD vydáno 2015) a poté záznam opery Leoše Janáčka Věc Makropulos s Evou Urbanovou v hlavní roli (nahrávka vznikla v roce 2012, vydáno 2018). Všechna CD jsou nekomerční a neprodejná.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments