Ostrava představí na výstavě návrhy nové koncertní síně

Ostrava představí na výstavě návrhy na podobu nové koncertní síně, které vzešly z architektonické soutěže. Kromě vítězného návrhu z dílny newyorského architekta Stevena Holla si návštěvníci budou moci prohlédnout i představy dalších zahraničních architektů, kteří se soutěže účastnili. Součástí výstavy budou videa s názory významných hudebníků, architektů a dalších osobností, jež se vyjadřují k vizi koncertní budovy i modelu vítězného návrhu. Dnes to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
Nová koncertní síň města Ostravy (foto Steven Holl Architects + Architecture Acts)

Výstava ukáže i historický mobiliář Domu kultury města Ostravy, jehož součástí se nová koncertní síň stane. Slavnostní zahájení výstavy Koncertní síň pro Ostravu je plánováno na středu 2. října od 18:00 na piazzettě u zastávky Elektra v Nádražní ulici. Poté bude výstava přístupná veřejnosti každý pracovní den od 14:00 do 18:00 až do 1. listopadu. Návrhy si lidé budou moci prohlédnout v budově bývalého Galexu na nároží ulic Nádražní a Hollarova.

Dvoukolovou mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž na koncertní síň zahájilo město loni v srpnu. Vítězem se stalo studio Steven Holl Architects z New Yorku s Architecture Acts z Prahy, které na základě smlouvy s městem zpracovává projektovou dokumentaci.

Ostravané i návštěvníci města jistě ocení možnost seznámit se podrobně s vítězným návrhem, ale i s představami dalších uznávaných architektů,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Připomněl, že vítězné americké studio má na kontě realizace špičkové světové úrovně. „Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“ míní Macura.

Koncertní síň bude novým zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Stavět by se měla začít v roce 2022. Náklady jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. Kvůli financování stavby město zřídilo speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu 250 milionů korun a další peníze mají přibývat. V memorandu se k podpoře projektu zavázal i stát a kraj, které by měly přispět 600 a 300 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat