Petr Popelka bude šéfdirigentem Vídeňských symfoniků

Zástupci Vídeňského symfonického orchestru a města Vídeň oznámili, že novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků bude od sezóny 2024/25 na pět let český dirigent a skladatel Petr Popelka.
Petr Popelka (zdroj Petr Popelka, foto Khalil Baalbaki)
Petr Popelka (zdroj Petr Popelka, foto Khalil Baalbaki)

„Stát se šéfdirigentem Vídeňských symfoniků je splněný sen,“ napsal Petr Popelka na svých internetových stránkách. Tento orchestr je podle něj „ztělesněním Vídně“. Popelka vídeňský orchestr vyzdvihuje také za jeho „moderního a průkopnického ducha“, ať už jde o výběr repertoáru nebo roli orchestru ve společnosti.

Popelka uvedl, že kromě děl od Roberta Schumanna, Gustava Mahlera nebo Arnolda Schönberga se chce zaměřit na tvorbu mladých skladatelů. „Žijeme v dnešní době a musíme hrát hudbu dneška,“ prohlásil.

V uplynulých letech působil u orchestru NDR Elbphilharmonie v Hamburku. Později se stal šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu a také hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Popelka na postu šéfdirigenta Vídeňského symfonického orchestru vystřídá Kolumbijce Andrése Orozca-Estradu, jemuž se vedení tohoto hudebního tělesa rozhodlo neprodloužit smlouvu. Orchestr v minulosti řídili Herbert von Karajan nebo Wolfgang Sawallisch.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments