Turandot po padesáti letech znovu v Olomouci

  1. 1
  2. 2

Vizitky:
Magda Málková je absolventkou brněnské konzervatoře. Sólovou dráhu začala ve Slezském divadle Opava. Od roku 1990 je sólistkou opery a operety Moravského divadla v Olomouci, kde zpívá stěžejní role svého oboru – dramatický soprán.

V roce 2005  se stala stálým hostem Státní opery Praha (Abigail – Nabucco, Turandot ve stejnojmenné Pucciniho opeře, Cizí kněžna – Dvořákova Rusalka). Dále hostovala v Janáčkově opeře Brno (Abigail), Divadle J. K. Tyla Plzeň (Turandot).

Za vrchol své kariéry pěvkyně považuje účast na Opera Festival Salzburger Kulturtage v říjnu 2008, kde se představila v titulní roli Pucciniho Turandot.

V roce 1999 získala hlavní cenu Jednoty hudebního divadla „Libuška“ za roli Anežky ve Smetanových Dvou vdovách. Dvakrát byla nominována na Cenu Thálie za roli Abigail (Giuseppe Verdi: Nabucco) a Alžběty anglické (Gaetano Donizetti: Maria Stuarda).

Dana Pěnkava Koklesová pochází ze Slovenska, je absolventkou Košické státní konzervatoře v oboru operní zpěv a muzikálové herectví (1986–1992). Operní zpěv studovala u paní Elišky Pappové a Emílie Chudovské. Po ukončení studií působila v Hudebním divadle Reduta v Brně, na Nové scéně v Bratislavě, byla sólistkou zpěvohry Divadla Jonáša Záborského v Prešově a v Divadle Josefa Gregora Tajovského ve Zvoleně a ve Státní opeře Praha. Účinkovala v muzikálových produkcích Jesus Christ Superstar, Dracula a ve Mši Leonarda Bernsteina.

V letech 2000 až 2008 jako členka operního sboru se Státní operou Praha absolvovala turné v Dánsku, třikrát turné po Japonsku v představeních Kouzelná flétna jako První dáma, La Traviata jako Annina, Tosca jako Il pastore a Aida jako Kněžka.

V roce 2002 postoupila do druhého kola Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, v roce 2008 se zúčastnila mezinárodní pěvecké soutěže Ottavio Ziino v Římě.

Sólově debutovala rolí Violetty Valéry v Severočeském divadle v Ústí nad Labem a ve stejné roli vystoupila jako host v roce 2008 ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Jako Micaela  vystoupila v Carmen v Státní opeře Praha, Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem a jako první dáma v Mozartově Kouzelné flétně se představila v Státní opeře Praha i v korejském Soulu v roce 2005.

V letech 2007 a 2008 spolupracovala na letních stagione Opery Mozart v roli donny Anny v Donu Giovannim. Dále účinkovala v Státní opeře Praha a Národním divadle v Brně v roli Anny v opeře Nabucco, v Brittenově Smrti v Benátkách v roli Prodavačky jahod, v Griegově Peeru Gyntovi jako Salašnice v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. V Státní opeře Praha nastudovala pod režijním vedením Zdeňka Trošky roli První žínky ve Dvořákově Rusalce.

Giacomo Puccini:
Turandot
Hudební nastudování: Petr Šumník
Dirigent: Petr Šumník
Režie: Václav Málek
Scéna a kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Choreografie: Robert Balogh
Orchestr, sbor a balet Moravského divadla Olomouc
Premiéra 16. a 17. května 2014 Moravské divadlo Olomouc

Turandot – Magda Málková / Dana Pěnkava Koklesová
Altoum – Ondřej Doležal / Václav Málek
Timur – Jiří Přibyl / David Szendiuch
Kalaf – Jakub Rousek / Nikolaj Višnjakov
Liù – Lucie Janderková / Lea Vítková
Ping – Martin Štolba / Jakub Tolaš
Pang – Ondřej Koplík / Juraj Nociar
Pong – Petr Martínek / Milan Vlček
Mandarin – Vladimír Třebický / Vladislav Zápražný

www.moravskedivadlo.cz

Foto SND, MD Olomouc, ND Praha, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Puccini: Turandot (MD Olomouc)

[yasr_visitor_votes postid="108059" size="small"]

Mohlo by vás zajímat