Radujeme se, a to hned dvojnásobně. BBC Music Magazine Awards pro Smetanovo trio

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria získala cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Ocenění dnes v londýnském King‘s Place převzala klavíristka Jitka Čechová. Smetanovo trio tuto cenu už získalo v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií.

Smetanovo trio – Jiří Vodička, Jitka Čechová, Jan Páleníček (foto archiv)

“Radujeme se, a to hned dvojnásobně. Především z toho, že se specifické hudbě Bohuslava Martinů otevírají další mnohé dveře na světová pódia. Jeho triové komorní dílo si určitě zasluhuje pozornost ansámblů po celé zeměkouli a i díky BBC se může v dohlednu stát nedílnou součástí jejich repertoáru,” uvedla Jitka Čechová.

Podle členů Smetanova tria se jedná o velmi pestré dílo. “Lákalo a bavilo nás odkrývat emoční hloubku skladeb Martinů, zabalenou do leckdy velmi komplikovaných rytmických a polyfonních struktur, ale stále si zachovávající skladatelovu českomoravskou poetickou duši,” popsala Jitka Čechová.

BBC Music Magazine Award získalo Smetanovo trio opakovaně po deseti letech. “Je to úžasný pocit. Cítíme to jako potvrzení smysluplnosti našeho konání a správného interpretačního uchopení odkazu našich velikánů,” svěřila se klavíristka.

Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský sdělil, že v případě BBC Music Magazine Award se jedná o druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po ‘Oscarech klasické hudby’, ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích rozhodla veřejnost.

Smetanovo trio aktuálně chystá několik zahraničních turné. Mezi mnoha tuzemskými koncerty má naplánováno například letní vystoupení na mezinárodním festivalu v Českém Krumlově. V jednání jsou již i koncerty pro nadcházející sezony – na Pražském jaru 2018 a Dvořákově Praze 2019.

Sestavu Smetanova tria tvoří Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Původní Smetanovo trio, založené ve třicátých letech dvacátého století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat