Balet v Národním divadle viděný očima tří sólistek: Tereza Podařilová (1)

Tereza Podařilová je nejvýraznější z osobností první generace sólistek, které se etablovaly v nové éře souboru baletu Národního divadla po listopadové revoluci. Tereza Podařilová vynikala nejen precizní technikou, ale obzvláště rafinovanou propracovaností každého gesta a hloubkou psychologického zpracování a ztvárnění svých rolí, ať již šlo o charaktery lyrické, dramatické, komické či démonické. V jejím podání balet zůstává především tím nejvyšším uměním, za něž byla nesčetněkrát oceněna publikem i odbornou veřejností. Nyní předává své zkušenosti a znalosti mladším generacím ve funkci asistenta choreografa a tanečního pedagoga ND.

Připravili jsme pro vás třídílný seriál rozhovorů se sólistkami baletu Národního divadla. Co obnáší životy zasvěcené divadlu a tanečnímu umění z pohledu tří generací výjimečných osobností? Co ženy, které jsme zpovídali, přivedlo k výběru takto náročného povolání? Které povahové rysy jim v něm byly nápomocny? Jaké měly o baletu představy, když ještě byly malými holčičkami, a naplnily se? Převažuje nakonec to, co jim balet dává, nebo to, co jim balet bere?

Poslechněte si výpovědi balerín Terezy Podařilové, která již aktivní kariéru ukončila, Nikoly Márové, jež se zvolna k jejímu konci přibližuje, a konečně Aliny Nanu, která se nachází na jejím pomyslném vrcholu.

Děkujeme všem sólistkám za jejich čas a ochotu se s námi o poznatky o své práci i o fragmenty ze svých životů podělit. Seriál jsme natočili jako poctu těm, kteří zasvětili svůj život kráse a službě divákům. I když můžeme kriticky nahlížet různé aspekty života v divadle, které baletní umění přináší, je třeba to dělat se znalostí tématu a s úctou, která náleží těm, kteří se pro toto umění rozhodli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments