Saleem Ashkar dokončí mimořádnou koncertní sérii Beethoven Residency, v Praze tak zazní všechny Beethovenovy klavírní sonáty

Vynikající izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar usedne v pondělí 27. listopadu od 19:30 v Anežském klášteře opět ke klaviatuře křídla D 282 renomované firmy C. Bechstein, aby zahájil druhou část cyklu Beethovenových klavírních sonát s názvem Saleem Ashkar Beethoven Residency. Po velkém úspěchu první části cyklu tak v této sezóně dokončí během čtyř koncertů kompletní provedení všech 32 Beethovenových klavírních sonát. Hudební život Prahy tak obohatí zážitek z unikátního projektu, v němž se snoubí velikost Beethovenova génia s mimořádným talentem mladého umělce, jehož precizní a procítěné podání si získalo ohlas v celosvětovém měřítku.

Ashkarova několikaletá soustředěná koncentrace na dílo Ludwiga van Beethovena se vedle vynikajících koncertů zúročila také v nahrávání kompletu Beethovenových klavírních sonát pro prestižní label Decca – první dvoj CD vyšlo v červenci 2017. Praze se dostalo privilegia být jedním ze čtyř evropských měst, ve kterých celý cyklus v podání Saalema Ashkara zazněl. V Berlíně se uskutečnil každý z osmi koncertů, pořádaných respektovaným Konzerthausem, na jiném prestižním místě a všechny sonáty velkého německého skladatele zazněly také na Morgenland Festivalu v Osnabrücku. Cyklus Saalem Ahkar přednese také v Duisburgu. V roce 2016 zazněly sonáty v řadě izraelských měst, na místech spjatých s hebrejskou, křesťanskou i arabskou kulturou.

V průběhu listopadového zahajovacího večera Saleem Ashkar Beethoven Residency 2017/2018 zazní Sonáta č. 1 f moll, op. 2, Sonáta č. 13 Es dur, op. 27 („Quasi una fantasia”), Sonáta č. 27 e moll, op. 90 a Sonáta č. 21 C dur, op. 53 („Waldstein“). Firma C. Bechstein připravila cyklus ve spolupráci s Národní galerií.

Vstupenky jsou v předprodeji na webových stránkách projektu www.beethoven-residency.cz a v síti colosseumticket.cz. Na aktuální sérii koncertů pořadatelé opět nabízejí cenově výhodné abonmá. Pro studenty pořadatelé nabízejí cenově vstřícné vstupné za 100 Kč.

Pro posluchače je výjimečnou příležitostí být svědkem takto koncertně uceleně prováděného cyklu. Saalem Ashkar se tímto počinem řadí k umělcům, kteří se provedením kompletu Beethovenovských sonát výrazně zapsali do světové koncertní historie. Ve 40. letech minulého století to byl Arthur Schnabel a o 40 let později Alfred Brendel, jenž jako první klavírista v historii začal nahrávat kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena.

Ashkarovo provedení Beethovenových sonát si získalo vřelý ohlas u publika i kritiky: „Zvuk Ashkarova klavíru je naprosto výjimečný – jak ho jen popsat? Asi nejlépe jako pevný žulový útes, na němž probleskují jemné perličky světla,“ chválí The Arts Desk a BBC Music Magazine si libuje: „…v jeho vystoupení jsou v naprosté harmonii srozumitelnost, údernost, lyričnost i energický elán. Každá nota je křišťálově jasná, každé finále zážitek plný energie.“

Saalem Ashkar, přemýšlivý charizmatický palestinsko-izraelský umělec z Nazaretu, učaroval posluchačům řady světadílů. Za interpretaci Beethovenova díla sbírá ocenění na mezinárodních scénách, ale v repertoáru má i další autory a v budoucnu se chystá i na dalšího klavírního velikána, Roberta Schumanna.

Saleem rozhodl, že bude klavíristou již v dětství. Za podpory rodičů, kteří sami hudebníky nebyli, získal základní hudební vzdělání. Talent a pracovitost jej v 17 letech dovedly k setkání se Zubinem Mehtou, jeho objevitelem pro mezinárodní scénu a posléze k debutu v Carnegie Hall po boku Daniela Barenboima ve 22 letech a následně k pevné pozici mezi klavírní elitou. Je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů, jako jsou Vídeňští filharmonikové, Filarmonica de La Scala, Concertgebouw Amsterdam, Leipzig Gewandhaus, London Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra či Mariinsky Orchestra St. Petersburg. Pravidelně vystupuje na předních pódiích a s dalšími dirigenty zvučných jmen jako jsou Christoph Eschenbach, Riccardo Muti, Riccardo Chailly, Fabio Luisi, Lawrence Foster, Philippe Jordan, Nikolaj Znaider, nebo náš Jakub Hrůša. Od roku 2013 nahrává pro společnost Decca. Saleem je velvyslancem Hudebního fondu (www.musicfund.eu), který podporuje rozvoj hudebníků a hudebních škol v konfliktních oblastech a rozvojových zemích.

pondělí 27. listopadu 2017, 19.30
Sonáta č. 1 f moll, op. 2
Sonáta č. 13 Es dur, op. 27 („Quasi una fantasia”)
Sonáta č. 27 e moll, op. 90
Sonáta č. 21 C dur, op. 53 („Waldstein“)

pondělí 26. února 2018, 19.30
Sonáta č. 2 A dur, op. 2
Sonáta č. 12 As dur, op. 26
Sonáta č. 24 Fis dur, op. 78
Sonáta č. 31 As dur, op. 110

pondělí 16. dubna 2018, 19.30
Sonáta č. 4 Es dur, op. 7
Sonáta č. 14 cis moll, op. 27 („Měsíční sonáta“)
Sonáta č. 25 G dur, op. 79
Sonáta č. 30 E dur, op. 109

pondělí 4. června 2018, 19.30
Sonáta č. 6 F dur, op. 10
Sonáta č. 23 f moll, op. 57 („Appassionata“)
Sonáta č. 10 G dur, op. 14
Sonáta č. 32 c moll, op. 111

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat