Týden s hudbou
Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 27. listopadu do 3. prosince 2017 239
Zahraničí
Koncerty v Kolíně nad Rýnem, Mnichově, Budapešti a Lyonu pokračuje tento týden společné turné hráče na trubku Gábora Boldoczkého a orchestru PKF – Prague Philharmonia, na kterém prezentují nové společné CD Bohemian Rhapsody. Koncert z děl českých klasicistních mistrů, který se konal v pondělí 20. listopadu v rámci PKF – Lobkowicz abonmá v Lobkowiczkém paláci a který turné odstartoval, jsme zhodnotili zde.

Praha
Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar usedne v pondělí 27. listopadu v Anežském klášteře opět ke klaviatuře křídla D 282 renomované firmy C. Bechstein, aby zahájil druhou část cyklu Beethovenových klavírních sonát s názvem Saleem Ashkar Beethoven Residency. Po velkém úspěchu první části cyklu tak v této sezoně dokončí během čtyř koncertů kompletní provedení všech dvaatřiceti Beethovenových klavírních sonát. Na program prvního recitálu, z něhož přineseme našim čtenářům recenzi, zařadil například slavné Beethovenovy sonáty, které nesou přízviska Valdštejnská nebo Měsíční svit.
Spojení francouzské a české hudby slibuje koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s jeho hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Braunerem a předním britským violoncellistou Stevenem Isserlisem v pondělí 27. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina. Ravelova impresionistická miniatura Bárka na oceáně uvede provedení vrcholného díla pro violoncello a orchestr klasika francouzské hudby druhé poloviny dvacátého století Henriho Dutilleuxe, jehož název „Celý vzdálený svět…“, přejatý z Baudelairových Květů zla, předznamenává jeho mysteriózní atmosféru. Druhá polovina večera pak přinese dvě ze čtyř Dvořákových symfonických básní podle Kytice Karla Jaromíra Erbena: Vodník a Zlatý kolovrat. Padesát rozhlasových symfoniků se v neděli 3. prosince ve Foru Karlín spojí s kapelou Anety Langerové, aby v rámci cyklu Nové horizonty doprovodili tuto zpěvačku při interpretaci její vlastní autorské tvorby. Hodnocení obou koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu si budete moci přečíst na našich stránkách.

Soubor Musica Poetica uvede v úterý 28. listopadu v Koncertním sále Konzervatoře a střední školy Jana Deyla představení Händel v Itálii, jevištní projekt, který je propojením koncertu barokní hudby s divadlem jednoho herce a zábavnou formou přibližuje dobu Händelova tříletého studijního pobytu v Itálii. Při psaní scénáře autoři Igor Dostálek a Jana Janků vycházeli z historek, které popisují Händelovi životopisci, a zmínek o době jeho italského pobytu, jež se objevily ve spisech jeho současníků a svědčí o jeho vášnivém charakteru. V roli Händela se představí Igor Dostálek. Jeho spoluhráči na scéně budou mimo jiné zpěvačka Caro (Jana Janků) a Domenico Scarlatti (Marek Čermák). Představení je realizováno v jednoduché scénografii a v dobových kostýmech.
Závěr desetidenního Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného bude patřit třicetileté gruzínské klavíristce Khatie Buniatishvili, která se na festival vrací po dvou letech a tentokrát s sebou přivezla i svoji starší sestru Gvantsu, aby spolu provedly díla pro dva klavíry. Ve Dvořákově síni Rudolfina tak budou v úterý 28. listopadu znít sklady Sergeje Rachmaninova, Daria Milhauda, Franze Liszta, George Gershwina a Maurice Ravela. Z koncertu přineseme recenzi, hodnocení festivalových večerů minulého týdne si můžete přečíst zde (David Fray) a zde (Pierre-Laurent Aimard).

Další premiérou z dílny souboru VerTeDance bude v úterý 28. listopadu v Divadle Ponec inscenace s názvem VOID. Autorkou choreografie je Veronika Knytlová, o hudební složku se postará Beata Hlavenková. Z premiéry připravujeme recenzi.
Programovým pilířem tří večerů České filharmonie (středa 29., čtvrtek 30. listopadu a pátek 1. prosince) bude jeden Bergův Houslový koncert, jehož provedení se zhostí německá houslistka Isabelle Faust. Původně ohlášeného dirigenta Robina Ticciatiho nahradí Vasilij Sinajskij. Vedle Bergova koncertu je program ochutnávkou francouzské hudby. Společně se svitou z baletu Dafnis a Chloé Maurice Ravela zazní i méně známá tvorba Césara Francka a Hectora Berlioze. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Na koncert z děl, jejichž partitury ležely přes dvě stě let v pražských a vídeňských archivech, se mohou těšit posluchači, kteří zavítají ve čtvrtek 30. listopadu do Českého muzea hudby. Soubor Musica Florea se sopranistkou Irenou Troupovou a sborem Collegium Floreum zde provedou v novodobé premiéře nově objevené světské kantáty Jiřího Antonína Bendy a Jana Václava Hugo Voříška. Celý večer bude doprovázen hudbou „hudebního učitele národů“ Antonína Rejchy, jehož skladby jsou známé svým experimentálním rytmem a kontrapunktem. Se stejným programem se Musica Florea představí o den dříve brněnskému publiku v Konventu Milosrdných bratří. Z brněnského koncertu chystáme recenzi.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]