Stávková pohotovost v Národním divadle trvá, odboráři z operního sboru jsou prý přetíženi a hrozí stávkou

Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením české první scény na kolektivní smlouvě. Do vyjednávání mezi Národním divadlem a odborovou organizací má vstoupit zprostředkovatel. Na něm se však strany sporu zatím neshodly. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce. Dnes o tom informoval předseda Unie profesionálních zpěváků v ČR Jakub Hrubý. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má přitom dohromady víc než 1.300 zaměstnanců.
Národní divadlo Praha (zdroj publicdomainpictures.net)

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk uvedl, že ve sporu jde o specifikaci a náplň pracovní doby některých skupin zaměstnanců. Odbory hovoří o dlouhodobé diskriminaci zaměstnanců a nerovných pracovních podmínkách v Národním divadle. Proto požadují, aby do nové kolektivní smlouvy vedení zaneslo maximální počet třiceti výkonů, tedy zkoušek nebo představení, měsíčně. Například členové orchestru podle smlouvy mohou odehrát maximálně dvaadvacet výkonů za měsíc, zatímco sboristé zpravidla k osmnácti představením musí absolvovat dalších dvacet zkoušek.

Vedení Národního divadla navrhlo, aby se role zprostředkovatele zhostila advokátka Milada Škvainová. Podle odborů ale nesplňuje podmínku nestrannosti, protože s pracovněprávními vztahy radila divadlu už v minulosti. Odbory nabídly, aby vyjednávání vedl advokát Tomáš Těmín. S ním zase nesouhlasí vedení Národního divadla s tím, že mu chybí odbornost v divadelní sféře.

“V případě, že se strany na osobě zprostředkovatele nedohodnou, k návrhu kterékoliv ze stran určí zprostředkovatele ministerstvo práce a sociálních věcí. Příslušný návrh tak může podat nejen Národní divadlo, ale rovněž odborové organizace. Národní divadlo má návrh podání připraven, čeká však na doložení nezbytných dokumentů ze stran odborových organizací,” sdělil dnes mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Národní divadlo Praha (zdroj narodni-divadlo.cz)

Spor se týká šedesátky sboristů, z celkových 1.315 zaměstnanců je 42 herců, 79 tanečníků, 159 zpěváků a 246 hudebníků. Ostatní umělecký personál tvoří 61 lidí, umělecko-technický personál 377 lidí, technické a servisní složky tvoří 209 lidí a 142 zaměstnanců pracuje v administrativě včetně marketingu.

Odborové organizace jako druhá smluvní strana v kolektivním vyjednávání trvaly na sjednání jediné kolektivní smlouvy. Podmínky obecné kolektivní smlouvy již byly se všemi odborovými organizacemi dohodnuty, stejně tak jako podmínky profesních příloh, s výjimkou příloh zohledňujících práci sboru Národního divadla a sboru Státní opery. V této oblasti vznikl mezi stranami kolektivního vyjednávání spor.

Zřizovatelem příspěvkové organizace Národní divadlo je ministerstvo kultury. “Příspěvkové organizace, jejichž je ministerstvo zřizovatelem, jsou samostatně hospodařící instituce se samostatným managementem, který je plně kompetentní k řešení všech situací,” uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments