Severočeská filharmonie Teplice v Sále Martinů vystoupí se studentkami HAMU

Ve čtvrtek 9. září 2021 zahraje Severočeská filharmonie Teplice v Sále Bohuslava Martinů na HAMU. Koncert je součástí orchestrálního cyklu „Ti nejlepší“, jež představuje nejnadanější studenty HAMU, kteří mají možnost dirigovat nebo si zahrát se špičkovým profesionálním or-chestrem.
Dora Hájková (zdroj HAMU)
Dora Hájková (zdroj HAMU)

Koncert bude dirigovat studentka 1. ročníku magisterského studia dirigování Alena Jelínková. Jako sólisté vystoupí studentka 2. ročníku magisterského studia oboru zpěv Eliška Grohová a studentka 2. ročníku magisterského studia oboru violoncello Dora Hájková.

Na programu je Koncert pro violoncello Es dur, Op. 107 ruského skladateleDmitrije Šostakoviče (1906–1975), který patří do základního repertoáru profesionálních violoncellistů a je považován za nejtěžší a zároveň nejlepší Šostakovičův koncert. Skladatel jej složil v roce 1959, v době svého velmi produktivního období, kdy již měl za sebou jedenáct symfonií a několik oper a baletů. Koncert byl složen pro Šostakovičova žáka, polsko-židovského violoncellistu Mstislava Rostropoviče, který byl původem z Baku.

Alena Jelínková (zdroj HAMU)
Alena Jelínková (zdroj HAMU)

Následovat bude valčík Il bacio italského houslisty, skladatele, a především dirigentaLuigiho Arditiho (1824–1906). Kromě několika oper psal písně a vokální valčíky, z nichž nejznámější je Il bacio, tedy Polibek. Strmá Arditiho kariéra coby dirigenta začala po jeho studiích na konzervatoři v Miláně, po úspěchu v Itálii již jako dvaadvacetiletý dirigoval na Kubě. Po evropském turné se na několik let uchýlil do Ameriky, kde až do roku 1856 dirigoval opery v New Yorku a Philadelphii. Po koncertě v Konstantinopoli, při kterém sultánovi věnoval píseň Inno Turco, se natrvalo usadil v Londýně, ale nadále dirigoval v operních domech po celé Evropě. Valčík Il bacio Arditi napsal na text barytonisty Gottarda Aldighieriho pro italskou šlechtičnu a sopranistku Mariettu Piccolominiovou na samém závěru její krátké kariéry v roce 1860.

Eliška Grohová (zdroj HAMU)
Eliška Grohová (zdroj HAMU)

Závěr koncertu bude patřit Symfonii č. 3 „Eroica“ hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. Podle Carla Czernyho řekl Beethoven: „Nejsem spokojen se svou dosavadní prací. Od teď mám v úmyslu jít novým směrem.“ Rozhodl se tak začít nové, heroické období ve své komposici. První skladbou, napsanou v tomto heroickém stylu, se stala jeho třetí symfonie Es dur, skladba mnohem delší a rozsáhlejší než předchozí dvě symfonie.

Svůj název „Eroica“ získala až při prvním vydání partitury v roce 1806, komponována ale byla v letech 1803–1804, jsouc inspirována velikou osobností Napoleona Bonaparte. Tomu byla i původně věnována, ale krátce po dokončení symfonie roku 1804 se Napoleon korunoval na francouzského císaře a Beethoven na jeho revoluční ideály zanevřel. Věnování tak přeškrtal a symfonii daroval svému mecenáši, knížeti Josefu Františku Maxmiliánovi z Lobkowicz. Díky tomu je dodnes rukopis partitury uložen v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments