Slovenský filharmonický sbor získal ocenění OPER! AWARDS 2023

V pondělí 27. února 2023 se v Dortmundu uskutečnilo slavnostní udílení ocenění OPER! AWARDS. Jedná se o jediné ocenění svého druhu v Německu, které uděluje německý odborný operní časopis OPER! Ceny za rok 2023 byly uděleny za kalendářní rok 2022.
OPER! AWARDS 2023 – Generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner, 27. února 2023, Dortmund (zdroj Oper Magazin)
OPER! AWARDS 2023 – Generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner, 27. února 2023, Dortmund (zdroj Oper Magazin)

Již 5. ledna 2023 vyhlásila porota vítěze v kategorii Nejlepší operní soubor, kterým se stala opera v Dortmundu. Právě v Dortmundu se konal slavnostní večer, kterého se účastnili vítězové dalších kategorií. Předávání cen se tak poprvé konalo mimo Berlín.

Mezi pozvané patřila i Slovenská filharmonie, kterou zastoupil generální ředitel Marián Turner, sbormistr Slovenského filharmonického sboru Jozef Chabroň, manažerka Slovenského filharmonického sboru Mariana Kušková a člen Slovenského filharmonického sboru Ladislav Podkamenský.

Ocenění Nejlepší sbor OPER! AWARDS 2023 převzal v Dortmundu generální ředitel Marián Turner: „Převzít prestižní mezinárodní ocenění Oper! Awards je mimořádnou poctou nejen pro Slovenskou filharmonii a její vynikající sbor, ale pro celé Slovensko. Díky špičkovým uměleckým výkonům našeho pěveckého tělesa jsme se ocitli na jevišti dortmundské opery ve společnosti Berlínských filharmoniků a jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka, sopranistky Lisette Oropesy, dirigentů Oksany Lyniv a Gianandrea Nosedy a mnoha dalších umělců světové úrovně. Je to ta nejlepší reprezentace a reklama naší země, jakou jsme si mohli přát,“ dodal.

Slovenský filharmonický sbor získal ocenění za loňskou spolupráci s Berlínskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Kirillem Petrenkem. Společně s mezinárodním obsazením sólistů vystoupili na tradičním Velikonočním festivalu (Osterfestspiele) v německém Baden-Badenu a na koncertech Berlínské filharmonie ve dvou operách Pjotra Iljiče Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertní provedení Pikové dámy bylo přenášeno živě z abonentních koncertů Berlínské filharmonie v jejím digitálním koncertním sále.

„Čajkovského Piková dáma, velkolepě provedená v loňském roce v Baden-Badenu a Berlíně, v nastudování Kirilla Petrenka a jeho filharmoniků opět ukázala, že tento titul s mohutnými sbory je univerzálním hudebním dědictvím a rozhodně si nezaslouží být zakázán. V této spolupráci zazářil úžasný, zvučný a hlasově vyrovnaný Slovenský filharmonický sbor. Byl založen v roce 1946 jako Sbor Slovenského rozhlasu a od roku 1957 je tělesem Slovenské filharmonie v Bratislavě. Slovenský filharmonický sbor opět dokázal, že patří k předním operním a koncertním sborům evropské hudební scény a spolupracuje s mnoha předními světovými dirigenty,” uvedli členové poroty.

„Rok 2022 byl pro Slovenský filharmonický sbor výjimečný. Spolupráce s nejlepšími dirigenty, orchestry a sólisty přispívá k jeho uměleckému růstu. Věřím, že všechny tyto zahraniční spolupráce, skvělé kritiky, které nešetřily chválou na výkony sboru, nám otevřou další možnosti vystupovat na nejprestižnějších světových pódiích,“ uvedl sbormistr Slovenského filharmonického sboru Jozef Chabroň.

Nejbližší koncert Slovenského filharmonického sboru na domácí půdě se bude konat 23. a 24 března 2023 a to společně se Slovenskou filharmonií a šéfdirigentem Danielem Raiskinem. Na koncertě věnovaném 30. výročí vzniku Slovenské republiky zazní oratorium Óda na radost od Jana Cikkera a Symfonie č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena.

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments