Boříme zdi. Rozhlasoví symfonikové představili svoji jubilejní sezonu, s novou koncertní řadou přímo ve studiu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu ve své jubilejní devadesáté sezoně k dosavadním koncertním řadám Klasika je vášní a Nové horizonty přidá třetí s názvem Tady žije SOČR. V dramaturgii plánuje prolnout světový i český repertoár a představit významné sólisty a dirigenty. Zahajovací koncert výroční sezony se uskuteční 26. září v pražském Rudolfinu s programem věnovaným dílu Ludwiga van Beethovena.

„Naše dramaturgie je rozkročena od klasiků typu Beethovena, Brahmse až po současné fúze například s kapelou Tata Bojs nebo experimenty typu big band a symfonický orchestr. Chceme nabídnout program posluchačům, kteří chodí do Rudolfina i něco mladé generaci,“ řekl dnes ředitel orchestru Jakub Čížek.

Rozhlasové symfoniky na zahajovacím koncertu sezony 2016/2017 povede šéfdirigent Ondrej Lenárd, pro kterého to bude již šestá sezona v čele rozhlasového orchestru.

Tisková konference SOČRu k sezoně 2016/17 - generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a šéfdirigent SOČRu Ondrej Lenárd (zdroj SOČR)
Tisková konference SOČRu k sezoně 2016/17 – generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a šéfdirigent SOČRu Ondrej Lenárd (zdroj SOČR)

Pokračuje i spolupráce s hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Braunerem a nahrávací činnost orchestru. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude vedle Rudolfina koncertovat v Obecním domě, budově Českého rozhlasu a Foru Karlín, kde se symfonici představí ve spolupráci s popovou skupinou Tata Bojs v programu nazvaném Tata Bojs aneb Nechte oblek doma! Povědomí o rozhlasovém orchestru se pokusí posílit kampaň s ústředním sloganem Boříme zdi.

V cyklu R (Když klasika je vášní) uvede Symfonický orchestr Českého rozhlasu dvanáct koncertů. Vedle šéfdirigenta Lenárda, s nímž se posluchači setkají na šesti koncertech, řada R dále představí dirigenty Tomáše Netopila, Zdeňka Mácala, Vladimíra Válka či Stefana Asburyho, barytonistu Markuse Werbu, trombonistu Christiana Lindberga, houslistu Jana Mráčka, pěvkyni Kateřinu Kněžíkovou a další. Zazní často uváděná díla i méně známé kompozice českých autorů. Na objednávku orchestru vznikla nová symfonie Pavla Zemka Nováka.

V rámci cyklu N (Nové horizonty) se hudebníci vypraví do sfér filmové, jazzové, latinsko-americké i české populární hudby. V úvodním koncertu cyklu se kapela Tata Bojs poprvé spojí se symfonickým orchestrem. Další program bude například zasvěcen melodiím z nejslavnějších italských filmů, které doprovodí ukázky italské kinematografie promítané na velkoplošném plátně.

Novinkou je komorní řada S (Tady žije SOČR), ve které orchestr své příznivce pozve do Studia 1 Českého rozhlasu a mimo jiné blíže představí i jednotlivé hráče, nejednou zároveň sólisty. Vstup bude bezplatný.

Přenosy či záznamy koncertů nabídne stanice Vltava, záznam koncertu s Tata Bojs Radiožurnál. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje prodej abonentních vstupenek 16. května.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář