Struny podzimu letos nebudou. Festival si prý vybírá oddychový čas

Hudební přehlídka Struny podzimu, známá originálními kombinacemi jazzu a klasiky, tradice a experimentů, se letos neuskuteční. V tomto roce se měla konat po jedenadvacáté. O rozhodnutí pořádání festivalu přerušit dnes informoval jeho zakladatel a umělecký ředitel Marek Vrabec.

Marek Vrabec (foto archiv)
Marek Vrabec (foto archiv)

„Struny podzimu si po dvaceti letech vybírají oddychový čas,“ napsal bez bližších podrobností v oficiálním prohlášení Vrabec.

Již v lednu pořadatelé po odchodu výkonné ředitelky festivalu Dany Syrové zrušili letošní jarní donátorský galavečer a oznámili, že zvažují novou podobu festivalu. „Organizační změny uvnitř festivalu neznamenají konec festivalové značky Struny podzimu,“ řekl tehdy Vrabec.

Podle Dany Syrové ředitel festivalu Vrabec v létě interně vyhlásil záměr dále pokračovat ve svém působení pouze na festivalu Dvořákova Praha. Syrová vypořádala svůj podíl ve firmě a „odnesla“ si po vzájemné dohodě projekt Struny dětem.

umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec a bývalá výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová (foto archiv/Struny podzimu)
Umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec a bývalá výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová (foto archiv/Struny podzimu)

Mezinárodní hudební festival založil tradici jarního donátorského galavečera před šesti lety. Na pódiu se vystřídali například Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves či Gregory Porter. Na Jarním Gala pro Struny podzimu v roce 2015 ve Španělském sále Pražského hradu zahrál britský houslový virtuos Daniel Hope.

Dvacátý ročník festivalu poté zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festivalové publikum se dále například setkalo s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským. Festival vzdal také hold českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi a zakončil koncertem jazzové zpěvačky Cassandry Wilson. Loňský ročník Strun podzimu přivítal jedenáct tisíc návštěvníků.

Cassandra Wilson - Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)
Cassandra Wilson – Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)

Vážným problémům čelil festival v roce 2004, kdy Správa Pražského hradu oznámila, že již nebude pokračovat v jeho pořádání. Organizační tým byl nucen založit občanské sdružení Struny podzimu a zahájit intenzivní jednání o budoucí podobě festivalu v nových prostorách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat