Tisíce kilometrů od Floridy po Kalifornii. PKF se vrací domů z amerického turné

PKF-Prague Philharmonia na turné – Davies Symphony Hall San Francisco 2017 (foto PKF-Prague Philharmonia)

Orchestr PKF-Prague Philharmonia zakončil v neděli v San Francisku koncertem ve vyprodaném sále pro 3.000 lidí své třítýdenní americké turné. Šest desítek hudebníků PKF se svým francouzským šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem absolvovalo během něj ve dvou autobusech tisíce kilometrů od Floridy po Kalifornii.

Vedle klavírního koncertu Felixe Mendelssohna Bartholdyho PKF-Prague Philharmonia nabídla posluchačům díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. „Doufáme, že je to první z mnoha amerických turné, která budou následovat,” uvedl umělecký ředitel a šéfdirigent PKF-Prague Philharmonia Emmanuel Villaume a zmínil zájem posluchačů o koncerty PKF-Prague Philharmonia a jejich ovace ve stoje po každém vystoupení.

PKF-Prague Philharmonia na turné – Davies Symphony Hall San Francisco 2017 (foto PKF-Prague Philharmonia)

„PKF-Prague Philharmonia možná nemá takovou prestiž jako nejstarší pražský orchestr Česká filharmonie, ale jeho silné provedení Smetanovy a Dvořákovy hudby prokázalo, že je cenným ambasadorem české hudby,” napsal po koncertu v San Diegu místní recenzent Christian Hertzog. Podle něj orchestr „ve vrcholných pasážích naplnil sál mocnou rezonancí a jasnou mosaznou zvučností”.

Vedle San Diega hrál PKF-Prague Philharmonia například v Michiganu nebo San Francisku. „Fakt, že hrajeme pokaždé v jiném sále s jinými vlastnostmi, přispívá k udržení pozornosti i na takto dlouhé šňůře,” konstatoval Villaume.

Přáním pořadatelů napříč USA bylo slyšet českou hudbu a program turné byl tomu přizpůsoben. Vedle Mendelssohnova klavírního koncertu zazněla Smetanova Vltava a z Dvořákových děl 8. symfonie, houslový a violoncellový koncert. Sólisty amerického zájezdu PKF-Prague Philharmonia byli americká houslistka Sarah Chang, americký klavírista Andrew von Oeyen a francouzský violoncellista Gautier Capuçon.

Dlouho plánovanému zájezdu, o kterém se začalo uvažovat už v roce 2014, předcházela kampaň na získání donátorů v USA. Díky nim se finančně náročná cesta do USA podle mluvčí PKF-Prague Philharmonia Dity Hradecké negativně neprojeví na rozpočtu orchestru, který pro sezonu 2016/2017 činí přibližně 42 milionů korun.

PKF-Prague Philharmonia letos tráví v zahraničí zhruba osmdesát dnů. Pět projektů má v Královské opeře v Ománu a na jaře pojede turné se sopranistkou Dianou Damrau. Nejbližší příležitost slyšet orchestr v Praze bude 26. února v Rudolfinu, kde v programu s názvem Mezi Rýnem a Seinou zazní díla Gabriela Faurého, Maxe Brucha a Francise Poulenca.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat