Týden s hudbou (190)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu nastudoval pod vedením Tomáše Netopila vokálně-instrumentální cyklus Kytice Bohuslava Martinů, Filharmonické tance jeho žáka Jana Nováka a Klavírní koncert Miroslava Srnky, v zahraničí nejznámějšího českého skladatele současnosti. Koncertem České stopy ve světě vyvrcholí v pondělí 19. prosince v Rudolfinu podzimní část koncertní sezony SOČRu.

Tomáš Netopil (foto Marco Borggreve)

PKF – Prague Philharmonia uvede v rámci komorního cyklu v pondělí 19. prosince v Českém muzeu hudby koncert Belfiato Quintetu a klavíristy Lukáše Klánského. Nadcházející pátý večer orchestrálního cyklu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma má název Hornové pastorále. Ve čtvrtek 22. prosince přivede na pódium Dvořákovy síně Rudolfina sólohornistu Berlínských filharmoniků Stefana Dohra. Rozhovor se Stefanem Dohrem najdete zde.

Stefan Dohr (zdroj PKF / foto Stefan Karlinsky)

V cyklu Svátky hudby v Praze se bude v úterý 20. prosince ve Velkém sále Paláce Žofín konat Vánoční setkání, na kterém se hudebně potkají Václav Hudeček (housle), Nikola Uramová a Kristýna Kůstková (soprán), Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou a soubor Praga Camerata s dirigentem Pavlem Hůlou. V programu zazní skladby Antonia Vivaldiho, Jakuba Jana Ryby, Wolfganga Amadea Mozarta, Jiřího Temla a Jaroslava Krčka.

Šestice samostatných Bachových kantát, známých pod souhrnným názvem Vánoční oratorium, zazní v podání Collegia 1704 v úterý 20. a ve středu 21. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólisty budou Céline Scheen (soprán), Ulrike Malotta (alt) a Hugo Oliveira (bas), soubor vystoupí pod vedením Václava Lukse.

Atmosféru vrcholícího adventu navodí ve středu 21. a ve čtvrtek 22. prosince vánoční koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Markem Ivanovićem ve Smetanově síni Obecního domu. Společně s Kühnovým dětským sborem pod vedením sbormistra Jiřího Chvály, violoncellistou Tomášem Jamníkem, barytonistou Romanem Janálem a varhanicí Daniela Valtovou Kosinovou provedou díla Johanna Sebastiana Bacha, Bohuslava Martinů a Arthura Honeggera.

Kühnův dětský sbor (foto Karel Suster)

 

Regiony
Devadesát let od původní premiéry v roce 1926 uvede Janáčkova opera Národního divadla Brno Věc Makropulos Leoše Janáčka. Představení se odehrají v Janáčkově divadle v Brně v pondělí 19. a v úterý 20. prosince, v režii Davida Radoka a pod taktovkou Marka Ivanoviće. Hlavní roli Emilie Marty ztvární vítězka Soutěže Richarda Wagnera v Bayreuthu, švédská sopranistka Annalena Persson. V únoru 2017 představí Janáčkova opera NdB tento titul na asijském festivalu Hong Kong Arts Festival. Zde jsme přinesli příspěvek o prvním uvedení opery v roce 1926 a jejích dalších provedeních.

Ve čtvrtek 22. prosince se v Městském divadle v Mostě odehraje druhá premiéra tanečního představení Mysterium času, kterou připravil Pražský komorní balet, který ji také v minulém týdnu uvedl v první premiéře v Praze. Večer tvoří tři inscenace tří mladých choreografů, Ondřeje Vinkláta, Marka Svobodníka a Hany Polanské Turečkové. Jednu z hlavních rolí ztvární umělecký šéf Pražského komorního baletu Igor Vejsada, náš rozhovor s ním najdete zde. Recenzi pražské premiéry připravujeme.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Ve Spojených státech zemřel ve středu ve věku pětadevadesáti let hudební skladatel českého původu Karel Husa. V zahraničí je pokládán za jednoho z nejznámějších současných českých hudebních skladatelů, je držitelem prestižní Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č. 3. Na protest proti okupaci Československa v roce 1968 složil symfonii Hudba pro Prahu 1968Zde jsme přinesli zevrubný portrét Karla Husy.

Karel Husa (zdroj musicassociatesofamerica.com)

Hudebníci orchestru PKF – Prague Philharmonia v minulém týdnu vystoupili v Královské opeře v Muscatu v Ománu. Pod vedením Davida Levyho provedli hudbu k baletnímu představení Anna Karenina. Představení se odehrála 15. a 17. prosince před vyprodaným hledištěm. Balet na motivy Tolstého románu vytvořil ruský choreograf Boris Eifman. Jako hudební doprovod k němu vybral úryvky ze symfonické i operní tvorby Petra Iljiče Čajkovského.

 

Praha
Internetový předprodej vstupenek na sedmdesátý druhý ročník festivalu Pražské jaro byl zahájen v pondělí a některé z koncertů byly vyprodány do několika minut, informoval jeho mluvčí Pavel Trojan. Šéf festivalu Roman Bělor v minulém týdnu uvedl, že počet mecenášů festivalu pozvolna roste, ti se na rozpočtu největší tuzemské přehlídky klasické hudby podílejí zhruba pěti procenty. Zde a zde jsme přinesli zprávu.

Český spolek pro komorní hudbu uvedl v pondělí ve Dvořákově síni Rudolfina koncert souboru L’armonia terrena, s nímž vystoupila sopranistka Simona Houda Šaturová a houslista Milan Al-Ashhab. Pod vedením Zdeňka Klaudy zazněly v jejich podání árie z Myslivečkových a Mozartových oper. Zde najdete naši podrobnou recenzi a fotografie z koncertu.

ČSKH – Simona Houda Šaturová, Zdeněk Klauda, L’armonia terrena – Praha 12. 12. 2016 (foto © Petr Dyrc)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat