Týden s hudbou (162)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
České muzeum hudby v Praze bude dějištěm dalšího večera pořádaného v rámci komorního cyklu koncertů PKF – Prague Philharmonia, tentokrát pod názvem Francouzští mistři violy da gamba. Hudbu francouzských autorů přednesou v pondělí 6. června Adorján Balázs (viola da gamba) a Katalin Ertsey (theorba).

Na úterý 7. června je ve Dvořákově síni Rudolfina ohlášen program složený ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní předehry a árie z oper Don Giovanni a La Clemenza di Tito a Symfonie č. 38 D Dur Pražská, K. 504 v podání Pražského komorního orchestru, dirigenta Martina Leginuse a sopranistky Adriany Kučerové.

Adriana Kučerová (zdroj PKO)
Adriana Kučerová (zdroj PKO)

Světovou premiéru skladby Svatojánské vigilie uvedou Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a soubor Hradišťan. Pod taktovkou Stanislava Vavřínka zazní ve středu 8. a ve čtvrtek 9. června ve Smetanově síni Obecního domu. Svatojánské vigilie byly zkomponovány na texty Josefa Veselého, staroslověnský překlad Matoušova evangelia a lidovou poezii.

Koncertní sál Pražské konzervatoře nabídne ve čtvrtek 9. června Absolventský koncert s doprovodem Filharmonie Hradec Králové. Představí se Marek Švejkar (klarinet), Nikita Stěpaněnko (klavír), dirigují Josef Kurfiřt a Josef Štefan. Program je složen ze skladeb Bedřicha Smetany, Jeana Francaixe a Sergeje Prokofjeva.

Premiéru baletního večera nazvaného Vertigo uvede Balet Národního divadla v Praze ve čtvrtek 9. června na Nové scéně. Složený večer představí scénické kompozice trojice současných evropských tvůrců tanečního divadla – Rain Moldavana Radu Poklitaru, Vertigo Itala Maura Bigonzettiho a Cacti Švéda Alexandra Ekmana.

Focení plakátu k inscenaci Vertigo - Magdalena Matějková a Štepán Pechar - ND Praha (foto Pavel Hejný)
Focení plakátu k inscenaci Vertigo – Magdalena Matějková a Štepán Pechar – ND Praha (foto Pavel Hejný)

Premiéru opery Richarda Strausse Elektra uvede v pátek 10. června Národní divadlo. Jde o poslední novou inscenaci na scéně Státní opery před její plánovanou rekonstrukcí. Hudebního nastudování se ujal Roland Böer, režie Keith Warner, v roli Elektry vystoupí britská sopranistka Susan Bullock, rozhovor s ní jsme přinesli zde.

R.Strauss: Elektra - záběr ze zkoušky - Susan Bullock (Elektra), Rosalind Plowright (Klytaimnestra) - ND 2016 (foto Josef Rabara)
R. Strauss: Elektra – záběr ze zkoušky – Susan Bullock (Elektra), Rosalind Plowright (Klytaimnestra) – ND 2016 (foto Josef Rabara)

 

Regiony
V rámci festivalu Janáčkův máj se bude v pondělí 6. června v Dolní Lutyni v kostele sv. Jana Křtitele konat komorní pěvecký večer nazvaný Po krásném snu. Kateřinu Kněžíkovou zde doprovodí harfenistka Kateřina Englichová. Sopranistka v Dolní Lutyni prožila své dětství a získala první hudební vzdělání, mezi jejími učiteli byl i skladatel Leon Juřica. V kostele sv. Jana Křtitele zazní dílo Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Maurice Ravela, Clauda Debussyho a Gabriela Faurého. V úterý 7. června se v Ostravě v katedrále Božského Spasitele odehraje slavnostní koncert k dvacátému výročí založení ostravsko-opavské diecéze. Vedle Dvořákova Te Deum laudamus zazní Missa solemnis in C Karla Ditterse, který byl svým pobytem na zámku Jánský vrch spjat se slezským regionem. Účinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Petrem Altrichterem, sólisté Veronika Holbová (soprán), Jana Hrochová (alt), Peter Nekoranec (tenor), Jan Šťáva (bas) a Lukáš Bařák (baryton).

Soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava uvede ve čtvrtek 9. června premiéru jevištní prvotiny Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. Historickou zpěvohru o třech aktech z roku 1866 na libreto Karla Sabiny hudebně nastudoval Jakub Klecker, režie se ujal Jiří Nekvasil. Inscenace byla nastudována jako součást zamýšleného kompletního cyklu Smetanových oper – Smetanovský operní cyklus 2024.

B. Smetana: Braniboři v Čechách (foto ze zkoušky) - Jakub Tolaš (Jan Tausendmark, mladý občan pražský), František Zahradníček (Volfram Olbramovič, starosta pražský), Gianluca Zampieri (Jíra, poběhlík) NDM 2016 (foto Martin Popelář)
B. Smetana: Braniboři v Čechách (foto ze zkoušky) – Jakub Tolaš (Jan Tausendmark, mladý občan pražský), František Zahradníček (Volfram Olbramovič, starosta pražský), Gianluca Zampieri (Jíra, poběhlík) NDM 2016 (foto Martin Popelář)

Padesátý osmý ročník festivalu Smetanova Litomyšl otevře ve čtvrtek 9. června Slavnostní zahajovací koncert, na kterém vystoupí Marie Fajtová (soprán), Dvořákovo trio ve složení Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník a orchestr PKF-Prague Philharmonia s dirigentem Petrem Altrichterem. V pátek festival nabídne na zámeckém nádvoří Verdiho operu La traviata. V rolích Violetty Valéry a Alfreda Germonta se představí Simona Houda Šaturová a Aleš Briscein, dále účinkuje Orchestr, Sbor a Balet Opery Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Sobota bude patřit Dvořákově opeře Čert a Káča také v provedení pražského Národního divadla, se sólisty Kateřinou Jalovcovou, Jaroslavem Březinou, Františkem Zahradníčkem, Jitkou Svobodovou a Zdenkem Plechem, pod taktovkou Jana Chalupeckého. Sobota přinese mimo jiné vystoupení hudebního uskupení Tiburtina Ensemble v kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže, uměleckou vedoucí souboru je Barbora Kabátková, společně se souborem vystoupí i Eva Bublová (varhany). Nedělním programem na zámeckém nádvoří je Mše Leonarda Bernsteina, kompozice z roku 1971, jejíž hudba osciluje na hranici jazzu, soulu, rocku a klasické hudby. Vystoupí Vojtěch Dyk, Pueri Gaudentes a Orchestr Mass, dirigentem je Oskar Rozsa.

L. Bernstein: MASS - Vojtěch Dyk (zdroj festival.smetanovalitomysl.cz)
L. Bernstein: Mass – vizuál (zdroj festival.smetanovalitomysl.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Bývalý sólista moskevského Velkého divadla Pavel Dmitričenko, odsouzený k více než pětiletému žaláři za útok na šéfa baletu, byl propuštěn podmínečně z vězení. Soud uznal v prosinci 2013 Dmitričenka vinným ze zorganizování útoku na uměleckého ředitele baletního souboru divadla Sergeje Filina. Útok kyselinou spáchal najatý vrah a Sergeje Filina, který se musel podrobit mnoha operacím, oslepil. Motivem byla rivalita v souboru. Dmitričenko si měl odpykat po mírném zkrácení trestu pět a půl roku za mřížemi, útočník devět. Spory mezi Dmitričenkem a Filinem se týkaly obsazováním hlavních rolí a prémií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments