Týden s hudbou (162)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v Obecním domě zakončil sedmdesátý první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Orchestr pod vedením Tomáše Netopila doplnila izraelská sopranistka Hila Fahim a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Závěrečný koncert festivalu byl zahájen dílem lotyšského skladatele Peterise Vaskse pro sbor a orchestr – na text Matky Terezy Plody ticha, následovala Gloria Francise Poulence a poté Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena. Závěrečnému koncertu letošního ročníku Pražského jara se ve svém Zápisníku věnuje na našem portále Jindřich Bálek, najdete zde.

Závěrečný koncert sezony PKF – Prague Philharmonia se uskutečnil 5. června v pražském Foru Karlín. Nabídnl korejskou koloraturní sopranistku Sumi Jo a dva sólisty newyorské Metropolitní opery – mladou francouzskou mezzosopranistku Virginii Verrez a amerického tenoristu Paula Grovese, koncert řídil šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume. Na programu bylo vokálně-symfonické dílo Lobgesang Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, spoluúčinkoval Pražský filharmonický sbor sbormistra Lukáše Vasilka.

 

Regiony
1. června nastoupil do čela Slezského divadla v Opavě v krátké době už třetí ředitel – Ilja Racek mladší. Přichází po odvolaném Karlu Drgáčovi, který z divadla po sporech se zaměstnanci a odbory musel odejít loni v listopadu, po necelých pěti měsících. Ilju Racka do čela divadla vybrala městská komise z osmi uchazečů, jeho jmenování oznámil primátor Opavy teprve v polovině května. Náš rozhovor s Iljou Rackem najdete zde.

Ilja Racek mladší (foto archiv)
Ilja Racek mladší (foto archiv)

Dvacet hodin a sedm minut vydrželi nepřetržitě hrát na klavír účastníci klavírního maratonu v Jičíně. Překonali tak český rekord z Loun z roku 2009, kde lidé hráli patnáct hodin. Akci pořádala Základní umělecká škola J. B. Foerstera v Jičíně. Na pořádání maratonu se spolu s ní podíleli všichni učitelé klavíru z umělecké školy i děti. Mezi hráči byli lidé z Jičína a okolí, ale i z mnoha dalších míst republiky. Nejmladšímu účastníkovi bylo šest let, nejstarším byla šestaosmdesátiletá žena. Každý klavírista odehrál nejméně pět minut, někteří si ale rezervovali i delší blok. Repertoár každý volil sám, zazněly písně s doprovodem akordů, vážná, moderní i filmová hudba, jazz nebo skladby pro čtyři ruce. Informovali jsme a fotogalerii přinesli zde.

 

kalendářVýročí
V neděli 12. června by se devadesáti let dožila sólistka Baletu Národního divadla Růžena Elingerová (12. 6. 1926 – 27. 5. 1994). V letech 1940–1946 byla členkou baletního sboru a v letech 1946–1953 sólistkou baletu Státního divadla Brno, od roku 1953 pak další dvě desetiletí sólistkou Baletu zlaté kapličky. Po roce 1972 spolupracovala s Činohrou Národního divadla jako pohybový poradce. Byla manželkou basisty Rudolfa Asmuse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments