Týden s hudbou (179)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí pod taktovkou britského dirigenta Stefana Asburyho, v programu nazvaném Pozdrav z Ameriky. Společně s nimi se v pondělí 3. října ve Dvořákově síni Rudolfina představí i klavírista David Kalhous, který v současné době žije a působí v New Yorku, od roku 2014 je řádným profesorem klavírní hry na Florida State University College of Music.

Stefan Asbury (foto Eric Richmond)
Stefan Asbury (foto Eric Richmond)

Saleem Ashkar Beethoven Residency – tak se jmenuje nový koncertní cyklus klavírních recitálů v Anežském klášteře, který odstartuje v pondělí 3. října. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar přednese během čtyř koncertních večerů Beethovenovy klavírní sonáty. Zde najdete náš rozhovor se Saleemem Ashkarem.

Saleem Ashkar (zdroj Saleem Ashkar Beethoven Residency)
Saleem Ashkar (zdroj Saleem Ashkar Beethoven Residency)

Na středu a čtvrtek jsou naplánovány do Smetanovy síně Obecního domu koncerty Symfonického orchestru hl.m.Prahy FOK, nazvané Objevení Ameriky. Oba večery bude dirigovat Jac van Steen, na programu je mimo jiné Martinů, Dvořák a také Bernstein, jako sólistka je ohlášena hornistka Zuzana Rzounková.

Program nazvaný Barokní perly představí ve čtvrtek 6. října v Novoměstské radnici v Praze komorní orchestr Harmonia Praga. Večer bude složen z děl Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a dalších barokních skladatelů.

Autorský večer Hany Polanské Turečkové v podání sólistů Pražského komorního baletu, v rámci kterého budou uvedena díla Choreografická cvičení I. a Černé zrcadlo, se odehraje v sobotu 8. října ve Studiu ALTA. Projekt je vyústěním čtyřleté spolupráce choreografky Hany Polanské Turečkové a malíře Vladimíra Houdka.

H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo - Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)
H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo – Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)

 

Regiony
Milostná hra v podání Markéty Cukrové (mezzosoprán) a Barbary Marie Willi (kladívkový klavír) zazní v pondělí 3. října v evangelicko-luteránském kostele v Grosschönau. V sobotu 8. října se v Biberově kapli v České Lípě odehraje představení Na nohách, taneční diptych na hudbu Carla Natoliho, zobrazující neustálý pohyb duše, která osciluje mezi peklem a nebem v nekonečném koloběhu zrání. Tančit budou Dagmar Chaloupková, Radek Bohata a Michal Záhora, který je i autorem námětu a choreografie. Obě představení jsou součástí festivalu Lípa musica.

MusicOlomouc – mezinárodní festival soudobé světové a české hudby a hudby mezních žánrů, zahájí v pondělí 3. října koncert ansámblu soudobé hudby Lichtzwang v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Tentýž den vystoupí ještě Leise Dröhnung. V úterý se představí Ensemble Lux, ve středu hudební uskupení Konvergence. Nedělní vystoupení v Redutě bude patřit Kühnovu smíšenému sboru s dirigentem Markem Vorlíčkem. Barytonového sóla se ujme Petr Svoboda.

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava uvede v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 6. října premiéru opery Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito v režii dua SKUTR. Korunovační opera seria o dvou dějstvích pochází z roku 1791 a byla napsána u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Orchestr a sólisté Národního divadla moravskoslezského vystoupí pod taktovkou hudebního ředitele Jakuba Kleckera a nového dirigenta opery Roberta Kružíka. V sobotu 8. října bude opera uvedena ve druhé premiéře.

W. A. Mozart: La clemenza di Tito - Jorge Garza (Tito) - NDM zkouška (foto Tomáš Kijas)
W. A. Mozart: La clemenza di Tito – Jorge Garza (Tito) – NDM zkouška (foto Tomáš Kijas)

Národní divadlo Brno zahájí v pátek 7. října festival Janáček Brno 2016 premiérou opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Inscenace je dílem režiséra Roberta Carsena a vznikla původně pro Vlámskou operu. Hudebního nastudování se ujal Ondrej Olos. V roli Káti Kabanové vystoupí Pavla Vykopalová, Kabanichu ztvární Eva Urbanová.

L. Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)
L. Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)

V sobotu 8. října festival Janáček Brno 2016 přinese koncert Pražského filharmonického sboru se sbvormistrem Lukášem Vasilkem a také večer britského tenoristy Iana Bostridge, který do Brna zavítá s Janáčkovým Zápisníkem zmizelého.

Festival F. L. Věka uvede v neděli 9. října v kostele sv. Ducha v Dobrušce koncert, na němž se představí Apollon Quartet a spolu s ním Claudio Mansutti (klarinet) se skladbami Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Rakouský Brucknerův festival uvedl 29. září v barokní bazilice kláštera St. Florian Sedmou symfonii Antona Brucknera. Bruckner Orchester Linz ji zahrál pod taktovkou Dennise Russella Daviese, který s orchestrem pracuje od roku 2011. Recenzi festivalového večera najdete zde.

Jakub Hrůša se v závěru minulého týdne ujal funkce šéfdirigenta prestižního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie. Netradičně a směle koncipovaný symfonický program s kontrastními díly Varèse, Voříška a Mahlera byl odměněn bouřlivými ovacemi vestoje. Více jsme informovali zde.

Ve věku devadesáti dvou let zemřel v neděli slavný britský dirigent a houslista Neville Marriner, zakladatel Academy of St Martin in the Fields, předního světového komorního orchestru. Marriner byl jeho dlouholetým uměleckým šéfem, soubor kterou založil v roce 1958. Těleso, jehož doménou se stala interpretace barokní a klasicistní hudby, vedl do roku 1992. Podílel se podílel také na hudbě k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Královna Alžběta II. ho v roce 1985 za zásluhy povýšila do šlechtického stavu. Marriner pracoval s mnoha orchestry po celém světě. Hostoval i u České filharmonie.

Neville Marriner (zdroj cs.m.wikipedia.org/Araceli Merino)
Neville Marriner (zdroj cs.m.wikipedia.org/Araceli Merino)

 

Praha
Piazzetta Národního divadla ponese název Náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v minulém týdnu schválili pražští radní, jak informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. Objevily se kritické hlasy, že se jedná o příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. Prostor piazzetty navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat