Týden s hudbou (179)
Co přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí pod taktovkou britského dirigenta Stefana Asburyho, v programu nazvaném Pozdrav z Ameriky. Společně s nimi se v pondělí 3. října ve Dvořákově síni Rudolfina představí i klavírista David Kalhous, který v současné době žije a působí v New Yorku, od roku 2014 je řádným profesorem klavírní hry na Florida State University College of Music.

Saleem Ashkar Beethoven Residency – tak se jmenuje nový koncertní cyklus klavírních recitálů v Anežském klášteře, který odstartuje v pondělí 3. října. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar přednese během čtyř koncertních večerů Beethovenovy klavírní sonáty. Zde najdete náš rozhovor se Saleemem Ashkarem.

Na středu a čtvrtek jsou naplánovány do Smetanovy síně Obecního domu koncerty Symfonického orchestru hl.m.Prahy FOK, nazvané Objevení Ameriky. Oba večery bude dirigovat Jac van Steen, na programu je mimo jiné Martinů, Dvořák a také Bernstein, jako sólistka je ohlášena hornistka Zuzana Rzounková.
Program nazvaný Barokní perly představí ve čtvrtek 6. října v Novoměstské radnici v Praze komorní orchestr Harmonia Praga. Večer bude složen z děl Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a dalších barokních skladatelů.
Autorský večer Hany Polanské Turečkové v podání sólistů Pražského komorního baletu, v rámci kterého budou uvedena díla Choreografická cvičení I. a Černé zrcadlo, se odehraje v sobotu 8. října ve Studiu ALTA. Projekt je vyústěním čtyřleté spolupráce choreografky Hany Polanské Turečkové a malíře Vladimíra Houdka.

Regiony
Milostná hra v podání Markéty Cukrové (mezzosoprán) a Barbary Marie Willi (kladívkový klavír) zazní v pondělí 3. října v evangelicko-luteránském kostele v Grosschönau. V sobotu 8. října se v Biberově kapli v České Lípě odehraje představení Na nohách, taneční diptych na hudbu Carla Natoliho, zobrazující neustálý pohyb duše, která osciluje mezi peklem a nebem v nekonečném koloběhu zrání. Tančit budou Dagmar Chaloupková, Radek Bohata a Michal Záhora, který je i autorem námětu a choreografie. Obě představení jsou součástí festivalu Lípa musica.
MusicOlomouc – mezinárodní festival soudobé světové a české hudby a hudby mezních žánrů, zahájí v pondělí 3. října koncert ansámblu soudobé hudby Lichtzwang v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Tentýž den vystoupí ještě Leise Dröhnung. V úterý se představí Ensemble Lux, ve středu hudební uskupení Konvergence. Nedělní vystoupení v Redutě bude patřit Kühnovu smíšenému sboru s dirigentem Markem Vorlíčkem. Barytonového sóla se ujme Petr Svoboda.
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava uvede v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 6. října premiéru opery Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito v režii dua SKUTR. Korunovační opera seria o dvou dějstvích pochází z roku 1791 a byla napsána u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Orchestr a sólisté Národního divadla moravskoslezského vystoupí pod taktovkou hudebního ředitele Jakuba Kleckera a nového dirigenta opery Roberta Kružíka. V sobotu 8. října bude opera uvedena ve druhé premiéře.

Národní divadlo Brno zahájí v pátek 7. října festival Janáček Brno 2016 premiérou opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Inscenace je dílem režiséra Roberta Carsena a vznikla původně pro Vlámskou operu. Hudebního nastudování se ujal Ondrej Olos. V roli Káti Kabanové vystoupí Pavla Vykopalová, Kabanichu ztvární Eva Urbanová.

V sobotu 8. října festival Janáček Brno 2016 přinese koncert Pražského filharmonického sboru se sbvormistrem Lukášem Vasilkem a také večer britského tenoristy Iana Bostridge, který do Brna zavítá s Janáčkovým Zápisníkem zmizelého.
Festival F. L. Věka uvede v neděli 9. října v kostele sv. Ducha v Dobrušce koncert, na němž se představí Apollon Quartet a spolu s ním Claudio Mansutti (klarinet) se skladbami Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Rakouský Brucknerův festival uvedl 29. září v barokní bazilice kláštera St. Florian Sedmou symfonii Antona Brucknera. Bruckner Orchester Linz ji zahrál pod taktovkou Dennise Russella Daviese, který s orchestrem pracuje od roku 2011. Recenzi festivalového večera najdete zde.
Jakub Hrůša se v závěru minulého týdne ujal funkce šéfdirigenta prestižního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie. Netradičně a směle koncipovaný symfonický program s kontrastními díly Varèse, Voříška a Mahlera byl odměněn bouřlivými ovacemi vestoje. Více jsme informovali zde.
Ve věku devadesáti dvou let zemřel v neděli slavný britský dirigent a houslista Neville Marriner, zakladatel Academy of St Martin in the Fields, předního světového komorního orchestru. Marriner byl jeho dlouholetým uměleckým šéfem, soubor kterou založil v roce 1958. Těleso, jehož doménou se stala interpretace barokní a klasicistní hudby, vedl do roku 1992. Podílel se podílel také na hudbě k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Královna Alžběta II. ho v roce 1985 za zásluhy povýšila do šlechtického stavu. Marriner pracoval s mnoha orchestry po celém světě. Hostoval i u České filharmonie.

Praha
Piazzetta Národního divadla ponese název Náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v minulém týdnu schválili pražští radní, jak informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. Objevily se kritické hlasy, že se jedná o příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. Prostor piazzetty navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky