Týden s hudbou (180)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Premiéru opery Giacoma Pucciniho Tosca připravila Státní opera v Banské Bystrici na pátek 14. října. Hudebního nastudování nové inscenace v režijním pojetí Martina Huby se ujal Fabio Mastrangello. V titulní roli alternují Patrícia Macák Solotruková a Jolana Fogašová, Cavaradossiho Dušan Šimo a Paolo Lardizzone, Scarpiu Šimon Svitok a Zoltán Vongrey.

Státní opera Banská Bystrica (zdroj theatre-architecture.eu)
Státní opera Banská Bystrica (zdroj theatre-architecture.eu)

 

Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu uvede v úterý 11. října ve Studiu S1 program nazvaný Sólo pro housle, trombón a lesní roh, zazní skladby Michaela Haydna, Josefa Slavíka a Antonína Rejchy. Dirigovat bude Ondřej Kukal, vystoupí sólisté Jana Švadlenková (lesní roh), Pavel Čermák (trombón) a Pavla Tesařová (housle).

Pražská konzervatoř připravila na čtvrtek v prostorách Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a na pátek v Pálffyovském paláci koncerty z cyklu pořadů Musica Carolina s názvem Musica Imperatoris, na nichž vystoupí soubor Consortium Conservatorium a jeho hosté. Program je koncipovaný k výročí Karla IV., dirigentem obou večerů je Jakub Kydlíček.

 

Regiony
Chodba muzea na zámku v Nových Benátkách bude v úterý 11. října dějištěm programu nazvaného Concert Royal – nedělní hudba pro Krále Slunce. Zde se představí John Holloway (barokní housle), Hana Fleková (viola da gamba) a Monika Knoblochová (cembalo). Organizátorem koncertu je Kruh přátel umění z Benátek nad Jizerou.

John Holloway (foto Mirks Joerg Kellner)
John Holloway (foto Mirks Joerg Kellner)

Festival MusicOlomouc přinese v úterý do Kaple Božího těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého vystoupení švýcarského hudebního uskupení Mondrian, ve středu mohou posluchači v atriu univerzity slyšet slovenský Quasars Ensemble, jehož koncertem bude také letošní ročník uzavřen.

Pátý ročník festivalu Janáček Brno připravil i pro nadcházející týden rozmanitý program. V úterý 11. října uvede Brno Contemporary Orchestra v čele s Pavlem Šnajdrem v Mahenově divadle premiéru díla The Cave Steva Reicha (rozhovor s Pavlem Šnajdrem jsme přinesli zde). Ve středu v Janáčkově divadle to bude opera Leoše Janáčka Z mrtvého domu v režii Calixta Bieita v podání Státního divadla Norimberk, dirigentem bude Marcus Bosch. Sobota přinese v Janáčkově divadle premiéru dvou oper: Bartókův Modrovousův hrad a Schoenbergovo Očekávání. Díla nastudovala Janáčkova opera Národního divadla Brno ve spolupráci s Operou Göteborg, pod taktovkou Marko Ivanoviće a v režii Davida Radoka. V neděli budou obě díla uvedena v repríze. Rozhovor s Katarinou Karnéus, která se představí v Schönbergově Očekávání, přineseme v průběhu tohoto týdne.

L. Janáček: Z mrtvého domu - Státní divadlo Norimberk (zdroj janacek-brno.cz)
L. Janáček: Z mrtvého domu – Státní divadlo Norimberk (zdroj janacek-brno.cz)

Na Festival F. L. Věka v Dobrušce zavítá v pátek 14. října polský varhaník a laureát soutěže Pražské jaro Waclaw Golonka, který rozezní varhany z roku 1904 a představí repertoár z období romantismu, spoluúčinkovat bude mezzosopranistka Jana Hrochová. V neděli se na zámku v Novém Městě nad Metují odehraje koncert mladého houslisty Romana Patočky a klavíristy a skladatele Adama Skoumala, mimo jiné zazní i světová premiéra jeho nové skladby.

Lípa Musica uvede v sobotu 15. října v Kamenickém Šenově večer nazvaný Když sklo zpívá, na němž vystoupí německé duo hráčů na skleněnou harmoniku – Sascha Reckert a Ruth Baaten. V neděli se v kostele ve Stráži pod Ralskem představí soubor Societas Incognitorum s novodobou premiérou díla Missa in contapuncto Ignaze Franze Bibera, koncert je příznačně nazván Biber ožívá.

Sascha Reckert (foto Hamburger Abendblatt / Andreas Laible)
Sascha Reckert (foto Hamburger Abendblatt / Andreas Laible)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V pondělí 3. října se v rámci Festival de musique Baroque d’Ambronay odehrál koncert španělského uskupení Hespèrion XXI vedeného Jordim Savallem. Program byl inspirovaný cestami arabského cestovatele a spisovatele Ibn Battúty, který žil ve čtrnáctém století. Recenzi mimořádného večera přinášíme zde.

Les Voyages d’Ibn Battûta - Festival de musique Baroque d’Ambronay 2016 (foto © copyright Bertrand Pichène)
Les Voyages d’Ibn Battûta – Festival de musique Baroque d’Ambronay 2016 (foto © copyright Bertrand Pichène)

Prvním z přenosů sezony 2016/2017 z Metropolitní opery v New Yorku byla v nová inscenace Tristan a Isolda Richarda Wagnera pod taktovkou Sira Simona Rattlea. Nina Stemme ztvárnila Isoldu, Tristanem byl australský tenor Stuart Skelton. Inscenace vznikla v koprodukci Metropolitní opery a Varšavské opery, Festspielhausu Baden-Baden a Velké národní opery v Pekingu. Scénografem představení je Slovák Boris Kudlička, rozhovor s ním jsme publikovali zde, ohlasy ze zahraničního tisku zde.

R. Wagner: Tristan und Isolde - Stuart Skelton (Tristan) - Met 2017 (foto Ken Howard)
R. Wagner: Tristan und Isolde – Stuart Skelton (Tristan) – Met 2017 (foto Ken Howard)

 

Praha
Piazetta Národního divadla v Praze se jmenuje náměstí Václava Havla. Cedule s názvem byla odhalena v úterý, na úvod festivalu Pražské křižovatky, který se konal k poctě prvního českého prezidenta. Zároveň byla představena instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě velkého srdce, na které mohou lidé psát vzkazy. Mezinárodní divadelní festival k nedožitým Havlovým osmdesátinám připravilo Národní divadlo.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v minulém týdnu dopisem vyzval členy akademické obce, aby přispěli na varhany pro katedrálu svatého Víta. Peníze, které se od studentů a akademických pracovníků vyberou, budou přidány k národní sbírce. Ze sbírky na Univerzitě Karlově bude uhrazena jedna z větších varhanních píšťal, uvedl Zima. Nové varhany by měly být ve svatovítské katedrále instalovány do 28. září 2019. Bude tím ukončena dostavba katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň.

Klasická hudba bude mít od příštího roku v České republice novou hudební cenu. Ocenění Classic Prague Awards budou každoročně odměňovat tuzemské pěvce, instrumentalisty, dirigenty, skladatele, ale i sbory či orchestry. V nominačních kategoriích ocení talent roku, celoživotní přínos a propagaci české hudby v zahraničí. První laureátkou v za celoživotní přínos se stala cembalistka a pedagožka Zuzana Růžičková. V minulém týdnu o tom informoval ředitel soutěže Jiří Besser.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat